Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Řeč těla - podle Erharda Thiela

Řeč těla - podle Erharda Thiela

Kategorie: Psychologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se věnuje roli řeči těla v lidském životě. Nejprve se autorka zmiňuje nejdůležitější fakta o autorovi knihy, Erhardu Thielovi. Poté se již věnuje jednotlivým situacím a projevům neverbální komunikace, které k nim patří: projevům lhaní, vzájemné poloze dvou lidí, způsobům, jak odhalit něčí stanoviska, promluvě rukou, ochranným bariérám, přesilovým hrám jako způsobu odzbrojení a jednotlivým osobním zónám.

Obsah

1.
O autorovi
2.
Řeč tělem
2.1
Lež jako jednoznačné gesto
2.2
Kam si sednout
2.3
Otázka stanoviska
2.4
Ruce
2.5
Bariéry
2.6
Přesilová hra
2.7
Udržování odstupu

Úryvek

"2.3) OTÁZKA STANOVISKA

Podle polohy partnera můžete snadno vyčíst, co se mu honí hlavou. Jak sedí, kde má ruce, sledujte i polohu jeho nohou. Směřují-li špičky nohou ke dveřím, pak má v plánu „utéct“. Pokud směřují k někomu, vyjadřují zájem o tuto osobu. A pokud tato osoba natočí špičky k partnerovi, pak jejich nohy tvoří pomyslný kruh a to znamená, že si v rozhovoru vystačí sami. Pokud do tohoto kruhu směřuje další osoba, může se setkat buď s vytočením špiček alespoň jednoho z partnerů, tedy přijetím do rozhovoru, nebo jeho ignoraci. A naopak, většina rozhovorů začínající ve více lidech končí dialogovým „kruhem“. Pokud osoby sedí, totéž co špičky nohou vyjadřují kolena.

2.4) RUCE

Ruce řeknou víc než celá kniha, mluví vždy pravdu, prozrazují přání a pocity, signalizují náladu. Ruce nedokážou vůbec nic zamlčet a to ani když je máme hluboko v kapsách. Ze zdánlivě nervózní hry prstů můžete číst myšlenky…jako na dlani. Proto lidé, kteří uhodnou vaši náladu či na co zrovna myslíte, neumějí číst myšlenky, umí číst vaše ruce.
Ruce ale nejen že mnohé říkají, pomocí rukou můžeme pochopit svět. Ruce zdraví, ruce se mazlí, chválí, hladí a přiznávají se k lásce, vzrušují i uklidňují, vztekem se svírají v pěst a spráskají se nad hlavou. Ruce ale nemají jen cit, mají i svou logiku. Filosofové Aristoteles a Kant je dokonce považovali za něco jako vnější pobočky, velvyslance mozku.
Ruce jsou velmi důležitou součástí našeho vývoje. Však jsme vzali život do svých rukou a dennodenně se snažíme chopit se příležitostí, která se nám naskýtají. Držíme palce, ukazujeme ukazováčkem zcela jednoznačné gesto na čelo, klademe ruku na srdce, strkáme ruku do ohně a nadevše rádi bychom složili ruce do klína. Jsme rádi, když nám ostatní zobou z ruky a šťastní, když se nám něco povede zvládnout levou rukou a občas ještě zadní …
Nejsilnějším gestem rukama je otevřená dlaň. Komunikace s otevřenými dlaněmi zlepšuje mezilidské vztahy. Typům s „otevřenou rukou“ snáze uvěříme, protože lhát s otevřenou rukou jednoduše nelze.
Ruce působí ale také jako detektory. Malé děti si při lži zakrývají ústa rukou, jakoby ji chtěly zadržet. I dospělí míří při lži k ústům, i když už ne tak jednoznačně. Specialista na řeč těla, Desmond Morris, tvrdí, že lež lechtá. A když vás něco lechtá, už není tak snadné zadržet ruku, která míří k obličeji. Proto pozor na mnutí nosu, škrábání apod. Protože se na obličeji vyskytují všechny naše smysly – zrak, čich, sluch, chuť i hmat - ruce nejvíce prozrazují právě tam. Zakrýváme právě ten orgán smyslového vnímání, který v nás vzbuzuje rozdílné pocity. Vaše podvědomí si řekne to bych raději neviděl a vaše ruce automaticky zamíří k obličeji a podrbou např. obočí. Nebo tohle nechci slyšet a jakoby mimoděk si začnete mnout ucho. Pokud jsme na pochybách, škrábeme se za uchem, jako bychom chtěli mozek popohnat. A kupodivu se škrábeme většinou pětkrát. Nepříjemné pocity, jako tlak zvenčí, uvolňujeme povolením límce, zamyšlení vyjadřujeme palcem směřujícím ke spánku. Gest, které ruce vyjadřují je nepřeberné množství. Od bubnování naznačující nudu, přes pomyslné „šťouchání“ nataženým ukazováčkem až po potřásání rukou a hraní si s prsty, všemi těmito gesty naznačujeme své vnitřní rozpoložení.
Pojďme se nyní blíže podívat na podávání ruky. Podávání ruky je velice běžná věc, podáváme ji při blahopřání, při představování i jen tak na uvítanou. A přesto by ve vaší mysli až tak běžná být neměla, neboť v tomto případě ruka prozrazuje víc, než dokážeme odhadnout. Ten komu podáte ruku o vás rázem ví vaše rozpoložení, výši vašeho elánu i vašeho sebevědomí. A aniž by si takový člověk uvědomil proč, tak vás často zařadí do kolonky, kam byste ani zařazeni být nechtěli. Má to mnoho společného i s prvním dojmem. Kdo na prvním setkání podá leklou rybu, nemůže od vztahu, ať už partnerského či obchodního, čekat mnoho a jeho partner to ví. Ruce mají tedy svůj vlastní jazyk a hovoří spolu bez ohledu na jejich nositele. Partner nad vámi získá převahu a ani neví, že vám přetočil ruku, a tím vás pokořil. Jeho ruce to ale ví, proto to ví i jeho podvědomí a proto se k vám tak podvědomě i bude chovat.
Ruce o nás ale stále prozrazují víc. Způsob, jakým držíme cigaretu, či šálek kávy. To, jak si pohráváme s brýlemi, nebo jak si pohráváme s vlasy, způsob uvolnění rukou, polohy palců, to vše může pozorovateli prozradit mnoho o našem rozpoložení. Toho také zneužívají zkušení obchodníci a podvodníci. Můžete toho však využít i vy a nedat jim šanci."

Poznámka

Obsahuje schéma.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera7524
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse