Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Řecké divadlo

Řecké divadlo

Kategorie: Divadlo

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá problematikou řeckého historického divadla. Charakterizuje styl divadla a dramatu ve starověkém Řecku. Věnuje se hlavním představitelům, jako byl Sofoklés, dramatik Thesis nebo Aristofanes. Hodnotí hlavní hrdiny významných děl té doby. Uvádí, jaké byly náměty řeckých tragédií, i odkud tento žánr pochází. Zmiňuje, kde se hry hrály, připomíná konání divadelních festivalů, i jak vypadal průběh standardního představení. U nás najdete také anglickou verzi tohoto textu: Řecké divadlo - anglicky

Obsah

1.
Úvod - Sofoklés
1.1
Charakteristika hrdiny
2.
Aristoteles
2.1
Oidipus
2.2
Vznik řecké tragédie
3.
Divadelní festivaly
4.
Dramatik Thesis
5.
Kde se hrály hry
6.
Obsah her
6.1.
Násilí a sex ve hrách
6.2.
Ztvárnění rolí
6.3.
Přítomnost žen
7.
Euripides
8.
Aristofanes - komedie a jejich děj
9.
Antifanes

Úryvek

"„Otcem“ dramatu byl Thesis, narozen 535 p. n. l., který „vytvořil“ prvního herce. Herec hrál v intervalech mezi tancem sboru a občasných rozmluvách s dirigentem sboru. Tragédie byla dále rozvíjena, když se součástí vystoupení staly nové mýty a báje, a sbor se změnil na skupinu, která představovala jedinečný charakter jednotlivých příběhů. Aeschylus přidal do tragédie druhého herce, třetího pak Sofokles a počet osob ve sboru byl ustanoven na patnáct. Význam sboru v tragédiích byl postupně snižován, a naopak stále důležitější se stávaly herecké dialogy. Slovo "sbor nebo chór" znamenalo "tanec nebo taneční plochu". Členové sboru nebo chóru byli postavami vystupujícími ve hře, které podávaly výklad k ději. Pomáhali vtáhnout publikum do děje hry a odráželi reakce publika.

Řecké hry se hrály v divadlech pod širým nebem. Dokonce i noční scény se odehrávaly za slunečního svitu. Plocha před pódiem byla nazvána orchestrem, což byl prostor, kde se pohyboval a tančil sbor. Neexistovala žádná opona a hry byly představovány jako celek. Za pódiem byla budova, což byla, dalo by se říct, "kulisárna", která představovala průčelí paláce nebo chrámu. Přes tuto budovu vedl hlavní vchod do divadla a dva další vchody na pódium - jeden vlevo a druhý vpravo.

Obětování se konala před Dionyovým oltářem a sbor vystupoval v orchestru, jenž obklopoval oltář. Theatron, slovo, od něhož je odvozeno slovo "theater", tedy "divadlo", představuje místo ve vyhloubeném svahu, kde sedělo publikum. Čestné lóže, do kterých zasedali významní úředníci a duchovní, byly umístěny v předních řadách a uprostřed "theatronu". Kapacita divadla byla okolo 17.000 sedících diváků. Publikum čítající cca. 14.000 osob bylo živé, hlučné, emocionální a odvázané. Diváci jedli, aplaudovali, smáli se, syčeli a v hněvu kopali do svých dřevěných sedadel. Vzácností nebyly ani menší výtržnosti, které vypukly, když publikum bylo s představením nespokojeno.

Také ženám bylo umožněno sledovat tragédie a komedie. Vstup do divadla byl zdarma nebo byla stanovena pevná částka, za chudé platil stát. Herci si museli od publika udržovat určitou fyzickou vzdálenost. Význam vzdálenosti byl zvýšen faktem, že herci své dokonale tvarované postavy jen maskovali. Protože v hrách vystupovali pouze tři herci, musel každý z nich hrát ve stejné hře dvojí role. Ze začátku v hrách vystupovali dokonce sami dramatikové. Postupně se herectví stávalo stále více profesionalizované.

Jednoduché výpravy začaly Sofoklem, ale změny v dekoracích se prováděly velmi zřídka, kulis bylo velmi málo a byly obyčejné, jako např. oltář, náhrobek či obrazy bohů. "Stroje" byly používány k vytváření blesků a hromů nebo pro "vznášení" nebeských postav do nebe a zpět, nebo pro odhalení interiéru kulisárny. Výše jmenované efekty byly nazývány "deus ex machina", což znamená bůh ze stroje a byl to technický vynález, který využíval železný jeřáb na střeše kulisárny. Tento vynález poprvé použil Euripides, aby tak do závěru tragédie přidal "zázračné" efekty.
Mnoho řeckých her bylo spojeno s násilím. Proto bylo pravidlem, že akty násilí se musí uskutečňovat mimo pódium. Toto pravidlo bylo uplatňováno až do období alžbětinského divadla, které upustilo zobrazování hrůz jako např. stahování člověka z kůže za živa."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera544
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse