Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Řečnictví ve starém Řecku

Řečnictví ve starém Řecku

Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce představuje počátky antické výmluvnosti a rétoriky. Postupně jsou představeni jednotliví rétoři, jako Thrasymachos, Gorgiás a Isokrates, ale i jeho předchůdci, či známý nástupce - Demosthenes.

Obsah

1.
Počátky attické výmluvnosti
2.
Počátky rétoriky
3.
První rétoři
3.1.
Isokratovy předchůdci
3.2.
Isokrates
3.3.
Demosthenes
3.4.
Význam Demosthena

Úryvek

" V Attice přispěl k rozkvětu výmluvnosti vedle přirozené záliby v kráse mluveného slova i vývoj politických poměrů. Chloubou attické demokracie byla svoboda slova: každý občan směl svobodně projevovat své mínění. Nejvhodnější místo k tomu byl sněm (ekklésiá), jehož se směl každý občan činně zúčastnit. Také na soudě se výmluvnost znamenitě uplatňovala. Většina rozepří byla v Athénách vedena před lidovým soudem (héliaiá). Žalovat mohl kterýkoli občan, stát totiž ze své moci nestíhal nikoho, a obžalovaný byl zákonem nucen hájit se osobně. Kromě toho však bylo výmluvnosti třeba i při některých zvláštních příležitostech. Například po řecko-perských válkách se v Athénách stalo zvykem oslavovat památku občanů padlých ve válce, a to slavnostní řečí. V této řeči byly chváleny třeba jejich činy a předkové. Nejstarší období attického řečnictví mělo ráz praktický a zakládalo se na přirozené výmluvnosti. Pronesené řeči nebyly uveřejňovány; proslovením byl jejich úkol splněn. Jako dobří řečníci vynikli kromě Periklea Themistokles a Kleon.
Již za tohoto období je vidět, jak se vyvíjí trojí druh řeči: řeč poradní,politická; řeč soudní a řeč slavnostní, přednáška.
Počátky rétoriky-Praktičtí řečníci 5. stol. působili na posluchače kouzlem samorostlého umění. Ale z vlivu rétoriky, jež jsou patrny v řečích vložených do děl historiků i z děl attických tragiků je vidět, že začala na řečnickou praxi brzy působit řečnická nauka, jež byla přirozeným důsledkem praktické potřeby. Ukázalo se totiž výhodným zdařilé řeči zaznamenávat pro jejich obsah i formu. Bylo možné se na nich cvičit, užívat je v podobných případech jako vzoru nebo odvozovat z nich pravidla. Tak začala vznikat řečnická teorie. V Athénách se jí věnovali odborní skladatelé soudních řečí-říkalo se jim logografové. Udělovali občanům vedoucím soudní pře právní rady a psali pro ně řeči. Klienti se je pak naučili a přednášeli je na soudě. Tuto živnost provozovalo hodně řečníků; byla to vhodná cesta k veřejné činnosti. Podle našich představ je neobvyklé, že byly takové soudní řeči uveřejňovány a čteny, protože šlo hlavně o všední a obyčejné případy. Aby byly řeči co nejúčinnější, usilovali logografové o zdokonalení dosavadní praxe; tím přispívali i řečnické teorii.
Všeobecnou řečnickou nauku vytvořili však teprve sofisté. Poznali, jakou moc má živé slovo a snažili se této moci využít co nejvíce. Nehleděli k věcem objektivně daným, jako spíš k řeči samotné. Tu se snažili učinit co nejpůsobivější. Protože uznávali subjektivní pravdu, bylo podle nich přesvědčit posluchače, že pravda je to, co jim mluvčí předkládá jako pravdu, i když by to bylo jen osobní zdání, pravděpodobnost nebo i nepravda. Velice dbali výběru a uspořádání slov. Studovali duši posluchačů, aby věděli, jak kdy působit.
První rétoři-Attičané převzali podněty k umělému řečnictví od příslušníků jiných kmenů. Působili u nich četní sofisté, pěstující nauku o řeči; ale dva z nich měli vliv největší. Byli to: THRASYMACHOS a sofista GORGIAS, který vlivem užívání attického nářečí značně přispěl k jeho rozšíření. Po krátkém okouzlení vycítili Attičané nebezpečenství Gorgiova krátkodechého slohu, jenž se snadno zvrhal v nevkus a přidrželi se raději směru Thrasymachova. Ale některých Gorgiových myšlenek využil vhodně Isokrates ve svých řečech a i jinak měly Gorgiovy formy mocný a trvalý ohlas. Pronikly i do poezie. A na nich se koneckonců zakládá středověká rýmovaná poezie a dodnes užívání rýmu v básních."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera1616
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse