Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Řešení nezaměstnanosti v rómské minoritě v regionu Liberec

Řešení nezaměstnanosti v rómské minoritě v regionu Liberec

Kategorie: Sociologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se věnuje zhodnocení závažnosti problémů souvisejících s romskou komunitou. Uvádí, čím jsou způsobeny. Zamýšlí se nad odlišností romské problematiky od problémů jiných národnostních menšin. Kritizuje mezinárodní instituce, řeší problém nezaměstnanosti, včetně jeho příčin. Navrhuje řešení formou podpory vzdělávání, zřízení veřejně prospěšných prací, podpory podnikatelů z řad Romů, i spolupráce s městem.

Obsah

Úvod
1.
Zhodnocení situace Romů v libereckém kraji
2.
Celková situace
3.
Návrh řešení
Závěr

Úryvek

"add 2c/ Romské komunitmní centrum zřídilo každodenní doučování pro děti ZŠ, SŠ, přípravu k maturitě a přijímacím zkouškám na VŠ. Lektoři jsou ze střední pedagogické školy a z Technické univerzity v Liberci. Pracují bez nároku na odměnu částečně v rámci praxe. Denně doučování navštěvuje zatím 5 - 7 dětí. Chtěli bychom tuto činnost v rámci možností rozšířit.
add 2d/ Romské komunitní centrum také spolupracuje na rekvalifikačních kurzech ve spolupráci s úřadem práce. Jedná se o tyto kurzy: šití, příprava na přijímací zkoušky na maturitní večerní studium a romský sociální pracovník.

Rekvalifikační kurzy jsou běžně pořádány úřady práce. Nezaměstnaní z řad Romů se jich však nezúčastňují. Je to z důvodů špatných zkušeností z dob jejich školní docházky a také ze strachu, že vůči stejně vzdělaným nezaměstnaným z řad majoritních občanů budou při kurzu v nevýhodném postavení. Strach z neúspěchu a předsudky jim zabraňují pracovat dál na vlastním vzdělávání.
Kurzy pořádané ve spolupráci s Romským komunitním centrem se setkaly alespoň s počátečním ohlasem. To se již dá hodnotit jako úspěch a získání důvěry. Dalšími problémy jsou však motivace a finance. Rekvalifikační kurzy pro romské občany se musí dělat odděleně od ostatních kurzů. Úspěchem je pokud alespoň někteří tento kurz dokončí. Problém ale je nerentabilnost kurzu pro školy, které by rády spolupracovaly, ale musí se chovat především ekonomicky.

Pokud Město Liberec vstoupí do této problematiky aktivním způsobem a naváže úzkou spolupráci s místním úřadem práce, otevře se tím cesta k realizaci podobných rekvalifikačních kurzů s rozšířenou nabídkou. Nezaměstnaným se tak výrazně zvýší pravděpodobnost vhodného pracovního uplatnění.

Nejde jen o příjem nových racionálních informací a získání osvědčení, ale také o bourání a budování sebevědomí. Pokud se podaří v budoucnu povzbudit romské spoluobčany k jejich osobním snahám o zvýšení vzdělanosti, životního stylu, sociální úrovně a celkové integrace do společnosti při udržení jejich vlastní identity a posílení jejich sebevědomí, pak bude vyřešena nejen otázka nezaměstnanosti, ale i otázka předsudků na obou stranách.
add 2e/ Minulý systém vytrhl jednotlivce z rodiny, převedl ho do školícího střediska a vyučoval ho o správném životním stylu. V tomto přístupu je hned několik nepřekonatelných odlišností, které každého Roma postaví do pozice, že ho budou učit čemusi českému, což je pro Roma neupotřebitelné.

Na druhé straně, pokud se podaří zajistit dostatek pracovníků, kteří náleží k jeiich vlastní komunitě a kteří budou docházet do rodin a pomáhat jim v jejich běžném životě a rozhodování. Romové se budou učit, protože to, co je pracovníci naučí, bude praktické a pro ně výhodné.
Pracovníci však nesmí patřit k přímým sociálním pracovníkům, nebo úředníkům. Musí se pohybovat v prostředí, které považují Romové za své vlastní, a proto budou otevření k přijímání něčeho nového.
add 3/ S romskými podnikateli se musí jednat stejně, jako s podnikateli jinými. Jestliže je firma nespolehlivá, nedá se s ní spolupracovat. Město by však cíleně mělo vyvíjet větší snahu, aby dalo podnikatelům z řad Romů šanci ukázat, co umí a jestli se osvědčí. To jistě vyžaduje více úsilí. Při dnešní konkurenci je již dostatek osvědčených firem, které zakázku splní bez nejmenších problémů a zadavatel si nemusí dělat starosti, jestli bude práce odvedena v požadovaném termínu a v náležité kvalitě. Přesto i mezi romskými podnikateli jsou jistě i tací, kteří se v budoucnu osvědčí. Jde o to, jestli jim bude dán prostor."

Poznámka

Tato práce obsahuje tabulku.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera578
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse