Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Revoluce 1989

Revoluce 1989


Kategorie: Dějepis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce nejprve podrobně mapuje události jednotlivých dní sametové revoluce 1989 od 17. listopadu do 10. prosince, přičemž nejvíce pozornosti věnuje prvním dvěma dnům. Objasňuje poté význam pojmů spjatých s revolucí, seznamuje s politickými stranami vzniklými po pádu režimu a dotýká se také zvolení Václava Havla prezidentem.

Obsah

1.
Počátky a průběh revoluce v roce 1989
1.1.
Pátek 17. listopadu
1.2.
Sobota 18. listopadu
1.3.
Neděle 19. listopadu
1.4.
Pondělí 20. listopadu
1.5.
Úterý 21. listopadu
1.6.
Středa 22. listopadu
1.7.
Čtvrtek 23. listopadu
1.8.
Pátek 24. listopadu
1.9.
Sobota 25. listopadu
1.10.
Neděle 26. listopadu
1.11.
Pondělí 27. listopadu
1.12.
Úterý 28. listopadu
1.13.
Středa 29. listopadu
1.14.
Čtvrtek 30. listopadu
1.15.
Pátek 1. prosince
1.16.
Sobota 2. prosince
1.17.
Neděle 3. prosince
1.18.
Pondělí 4. prosince
1.19.
Úterý 5. prosince
1.20.
Středa 6. prosince
1.21.
Čtvrtek 7. prosince
1.22.
Pátek 8. prosince
1.23.
Sobota 9. prosince
1.24.
Neděle 10. prosince
2.
Organizace a pojmy revoluce
2.1.
Normalizace
2.2.
Šedá zóna
2.3.
VOSN
2.4.
Občanské fórum
2.5.
Hnutí za občanskou svobodu
3.
Václav Havel prezidentem
4.
Politické strany
4.1.
Občanské fórum
4.2.
Disidenti
4.3.
ODS
4.4.
ČSSD
4.5.
HZDS
4.6.
ODA
4.7.
SPR-RSČ
4.8.
Citáty

Úryvek

"1. Počátky a průběh revoluce v roce 1989

Pátek 17. listopadu
Revoluce byla vrcholným snažením Českého národa o oproštění od tehdejšího socialistického režimu. Za počátky revoluce lze již považovat den 50. výročí jednotného protifašistického vlasteneckého vystoupení studentů českých vysokých škol dne 17. Listopadu 1939 ale hlavně u výročí smrti Jana Opletala. Od srpna 1989, kdy přišlo demonstrovat na tisíce lidí, kteří demonstrovaly proti totalitnímu režimu, se začaly používat k rozehnávání demonstrací obušky, slzný plyn, vodní děla, cvičení psi a obrněné transportéry. Na to tedy pak navázala svým počátkem sametová revoluce. Tehdy se uskutečnilo v Praze studentské shromáždění 17. Listopadu 1989 na oslavu tohoto vystoupení studentů. Sešlo se poměrně hodně lidí a to sice 15 000, kteří pak jako vzpomínku uspořádali vzpomínkový pochod na oslavu studentů, kteří se v roce 1939 tohoto shromáždění účastnili. Tohoto průvodu se nezúčastnili jen studenti, ale i akademičtí hodnostáři, pedagogové a také pamětníci tohoto shromáždění. Tento průvod se vydal na Vyšehradský Slavín a na hrob Karla Hynka Máchy, kde pak tento průvod uctil památku tohoto spisovatele položením věnců a zapálením svíček. Pak se tisíce studentů začalo přesunovat na Václavské náměstí a to i bez povolení. Na Nábřeží se pak k tomuto průvodu připojilo mnoho dalších občanů, a to nejen studentů. K soše sv. Václava se jim však dojít nepodařilo, protože na Národní třídě na ně čekaly příslušníci SNB. Tito příslušníci pak sevřely čelo tohoto průvodu do tzv. kleští a začaly davu říkat, ať se rozejde. Dav však nebyl rabovací a nechtěl násilí a dokonce dívky začaly dávat policistům za plexištíty květiny. Pak demonstrující dav začal pokládat na zem zapálené svíčky. Toho si policisté vůbec nevšímali a začali ve svých pozicích stahovat dav čím dál tím více těsněji a to došlo až do té míry, že dav začal propadat panice. To se příslušníkům moc nelíbilo a pro udržení jakéhosi pořádku začali policisté mlátit lidi demonstrující v davu obušky a to s neobyčejnou surovostí. Do akce proti demonstrantům se připojila také skupina rudých baretů [1]. A to jakoby nestačilo, protože od Národního divadla začaly přijíždět obrněné transportéry s radlicemi. Pořádkové síly uvolnily sevření, ale jen na jednom místě, kterým pak museli demonstranti procházet a policisté utvořili uličku a tou museli demonstranté opustit prostor a byli přitom biti obušky. Toto chování policistů pak mělo za následek, že někteří pak leželi doslova umlácení na chodnících a další raněné odvážely sanitky. Zraněno bylo přes 150 lidí a to ještě tehdejší tisková kancelář uvedla o tomto incidentu velmi i zkreslené informace. Zprávy z této agentury tvrdily, že se jim nejedná o dialog, ale o destabilizaci a rozvrat společenského života. Potom po skončení revoluce přišli studenti DAMU do Realistického divadla na premiéru Maryšy. Již při této akci se začalo uvažovat o hromadné stávce. V noci se pak tato myšlenka rozšiřuje i mezi vysokoškoláky. Tento den pak byl před pádem režimu velmi diskutován.

Sobota 18. listopadu
Pátek 17. Listopadu neušel ani zvědavosti ČTK, která použila informace z ministerstva vnitra a životního prostředí a uvedla o incidentu doslova, cituji:,, v průběhu akce byly snahy z ní učinit demonstrativní vystoupení proti socialistickému společenskému zřízení, KSČ a vládě. To se pak projevilo v dalším vývoji, kdy dav z podnětů různých lidí se ve večerních hodinách vydal do centra hlavního města. Došlo k narušení klidu a veřejného pořádku zejména v prostoru Národní třídy a Perštýna.Účastníky nepovolené akce vyzývaly více než 50 minut pořádkové síly k rozchodu a k vyklizení prostoru, aby byl obnoven provoz na komunikaci. Na opakované výzvy se část lidí rozešla. Zbytek v počtu asi 2 000 osob pokračoval v demonstraci a zvyšoval své agresivní chování. K obnovení pořádku zakročily jednotky VB. Při vytlačování demonstrantů z prostoru bylo zraněno 17 osob. Při zákroku došlo k zranění 7 příslušníku VB. Na místní oddělení VB bylo převedeno 143 osob, z nichž 9 bylo zadrženo po důvodném podezření ze spáchání trestného činu a 70 osob bylo zajištěno pro přečin. Řádová pokuta byla udělená 21 osobám." Tvrdost zásahu však pobouřila demonstranty až na tolik, že odpoledne vnikl na pražské DAMU první stávkový výbor vysokoškoláků. Jako reakci na to se sešli ředitelé pražských divadel a dohodli se, že večer stávku podpoří také divadla. Přijali prohlášení českých divadelníků s výzvou k protestní stávce a k tomu, aby se na hlediště otevřela pro veřejné dialogy. v 16:30, student DAMU Martin Mejstřík ohlásil od sochy sv. Václava rozhodnutí herců DAMU a to, že probíhá stávka. Západní tiskové agentury na to reagovaly tak, že přinesly zprávu, že při potlačení páteční demonstrace zemřel vinou brutálního zákroku SNB student matematiko - fyzikální fakulty UK Martin Šmíd. [2]"

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24878
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse