Seminarky.cz > Životopisy > > > S. V. Rachmaninov - životopis

S. V. Rachmaninov - životopis

Kategorie: Umělecké obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Na těchto 5 stránkách je vylíčena jedna z nejzajímavějších a nejvíce fascinujících osob hudebních dějin vůbec. Označován jako "muž který se nikdy nesmál", Rachmaninov se stal autorem celé řady melancholických a melodicky podmanivých děl, která se lehce vkrádají do mysli a působí na city jako žádná jiná. Práce zachovává logické členění pro popis uměleckých osobností- začíná krátkým úvodem, následuje životní příběh, styl tvorby, přehled nejdůležitějších děl a posledně i podrobnější popis díla konkrétního a závěr. Rachmaninův 3. klavírní koncert je biblí pianistů, vzbuzující posvátnou bázeň a vyvolávající mrazení v zádech.

Obsah

1.
Dětství a rodina
2.
Umělecké počátky
3.
Dílo a jeho význam
4.
3. klavírní koncert

Úryvek

" Po neúspěchu první symfonie v roce 1897 ztratil Rachmaninov důvěru ve své tvůrčí schopnosti a vyléčit se ho podařilo jen trpělivou péčí doktora Nikolaje Dahla, psychiatra a hypnotika, který byl rovněž talentovaným amatérským hudebníkem. Když se opět vrátil ke komponování, následovalo období velké tvůrčí aktivity a značných úspěchů. V roce 1901 dokončil druhý klavírní koncert- možná své nejznámější dílo- a pak přišly dvě opery, Lakomý rytíř a Francesca da Rimini, druhá symfonie, třetí klavírní koncert, chorálová symfonie, Zvony, Nešpory a řada brilantních písní a klavírních skladeb. Řadu svých skladeb si poprvé uvedl sám, ať již jako interpret nebo dirigent.
Velká říjnová revoluce v roce 1917 představovala pro Rachmaninův život i tvorbu rozhodující okamžik. Jako aristokrat vychovaný v carském Rusku nechoval k novému režimu sympatie a ocitl se v nebezpečí. V roce 1918 se svou rodinou tiše opustil Rusko, aby se již nikdy nevrátil. Nejprve se usadil ve Stockholmu, ale pak se vydal hledat nový život do Ameriky. Aby si vydělal na živobytí, působil po většinu svého života jako mezinárodní koncertní klavírista a posledních pětadvacet let jeho života bylo naplněno neustálým kolotočem koncertních turné a nahrávání v Severní Americe i Evropě. Čtvrtý klavírní koncert, na němž začal pracovat v roce 1914, byl dokončen teprve v roce 1926 a jeho publikum muselo čekat dalších osm let na velkou Rapsódii na Paganiniho téma. 28. března 1943 zemřel v Kalifornii na rakovinu. Kdyby věnoval více svého génia příštím pokolením jako skladatel a méně svým současníkům jako interpret, kdo ví, z jakých dalších velkých děl bychom se dnes těšili.

◄V roce 1902 se Rachmaninov oženil
se svou sestřenicí Natálií Satinovou.
Na schválení sňatku pravoslavnou
církví si museli vyžádat povolení od cara.

◄Během prvních tří let po prvním neúspěšném
provedení jeho I. symfonie v roce 1897 Rachma-
ninov zjistil, že nemůže skládat. Strávil léto na
panství svých příbuzných a začal novou kariéru
dirigenta Moskevské soukromé operní společnosti.
Tam se seznámil a spřátelil se zpěvákem Šaljapinem.


Stejně jako Richard Strauss, téměř jeho současník, byl i Rachmaninov skladatelem devatenáctého století, který přežil do století dvacátého, aniž by se s ním dohodl. „Nemohu odhodit staré způsoby psaní a stejně tak nemohu přijmout nové,“ se jednou svěřil. „Intenzivně jsem se snažil cítit hudební způsoby dneška, ale nejde mi to.“
Rachmaninova hudebnost se projevovala výtečnou improvizací a fantastickou hudební pamětí. Neznámou skladbu dovedl po jediném poslechu okamžitě zahrát zpaměti. Jako geniální pianista přizpůsobil klavírní techniku svým ohromujícím možnostem a rozvinul její stylizaci do nebývalé šíře, syté akordiky a plasticity melodických vrstev. Nikdy však nedovolil, aby prázdná virtuozita vystrnadila hudební poctivost.
„Skladatelova hudba má vyjadřovat jeho rodnou zemi, lásky, náboženství, knihy, které na něj zapůsobily, obrazy, co miluje. Měl by to být souhrn všech jeho zážitků.“
Z celého jeho díla jsou (vedle písní) klavírní skladby nejznámější a také nejpůsobivější. I jeho ostatní tvorba vyvolává dojem, jako by byla v jádru koncipovaná pro klavír- tak silné bylo autorovo klavírní cítění. Byl ovlivněn velkými romantiky klavíru, Lisztem a Chopinem; jeho nástrojová sazba je však ještě rozvitější. Překypující zvuková stylizace přesně vyjadřuje přebujelou, nekonečnou melancholii konce století, vyzařující z tolika jeho melodických nápadů a hovořící z jeho romantické, ale v podstatě tonální harmoniky. Duchovně byl dědicem Čajkovského; jeho citelný sklon k fatalismu vyznívá však méně tragicky, spíše elegicky a rezignovaně. Sdílel však Čajkovského přesvědčení o důležitosti melodie. „Melodická invence“, podle Rachmaninova, „… je skutečným cílem každého skladatele. Není-li schopen vymyslet melodie, které přetrvají, jsou jeho šance na zvládnutí materiálu mizivé.“Svůj vlastní styl- pravdivé a plné vyjádření své osobnosti- vyvinul hlavně v klavírních koncertech, a to zvláště v II. c moll a III. d moll."

Poznámka

Velmi dobře zpracované, doplněné i o obrázky.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera11309
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse