Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Sabine Uchse: Možnosti zvyšování zastavovacího účinku střeliva pro krátké ruční palné zbraně

Sabine Uchse: Možnosti zvyšování zastavovacího účinku střeliva pro krátké ruční palné zbraně

Kategorie: Strojírenství, Technické - ostatní

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá analýzou odborné studie německé specialistky na ruční palné zbraně Dipl. Ing. Sabine Uchse. Diskutuje různé technologie a techniky zvyšování zastavovacího účinku střeliva pro krátké ruční palné zbraně. Uvádí seznam vysvětlivek zmiňovaných pojmů určené pro laiky.

Obsah

1.
Úvod
2.
Členění práce
3.
Samonabíjecí pistole
4.
Laboratorní experimenty
5.
Zastavovací účinek
6.
Zhodnocení

Úryvek

"Německá specialistka na terminální balistiku Dipl. Ing. Sabine Uchse se ve své práci zabývá možnostmi zvýšení tzv. zastavovacího účinku (stopping effect/stopping power) střeliva pro krátké ruční palné zbraně, tj. revolvery, pistole a PDW1.
Autorka vychází z paradigmatu, že zastavovací účinek v současné době nejrozšířenějšího střeliva pro zbraně používané jak v bezpečnostních sborech, tak v armádách, náboje 9 mm Luger je nedostatečný v případě konfrontace s vysoce motivovaným a zcela bezohledným útočníkem typu teroristy – sebevražedného atentátníka.
Celá práce je rozčleněna na tři části. V první autorka přináší stručný přehled vývoje střeliva pro krátké ruční palné zbraně zhruba od roku 1865, kdy se začaly používat první jednotné náboje, až po současnost. Kromě pro odborníky všeobecně známých faktů, jako je vysoký zastavovací účinek pomalých2 střel velké ráže3 z měkkého olova, používaných koncem 19. a začátkem 20. století a naopak nízký zastavovací účinek rychlých4 celoplášťových5 střel malé a střední ráže,6 je zde zmíněn zajímavý tehdejší požadavek na výkon střeliva – tzv. „horse stopping factor“ neboli schopnost střely zastavit a usmrtit koně pod útočícím jezdcem. Je logické, že projektil, který je schopen zastavit běžícího koně, má relevantně vysoký zastavovací účinek i na jeho jezdce.
S dalším vývojem, především se zaváděním samonabíjecích pistolí během 20. století došlo ke snižování ráže a tím i k významnému poklesu zastavovacího účinku střely, který autorka definuje jako schopnost okamžitého vyřazení útočníka z boje a který je podle jejího názoru dán především množstvím energie7, kterou střela předá zasaženému, objemem trvalé8 a dočasné9 dutiny, vznikající ve střelném kanálu a intenzitou tlakové vlny10, kterou střela v organismu vyvolá. Na základě této definice pak Ing. Uchse definuje takzvaný „relativní zastavovací faktor“ (RSF) který je dán součinem výše uvedených vlastností střely (které jsou ovšem také multifaktoriální). Nedostatečný RSF dnes nejběžněji používaného střeliva 9 mm Luger se jasně ukázal v bojích v Afghánistánu a Iráku (je známo více případů, typický je případ z roku 2003, kdy ani čtyři zásahy touto střelou do oblasti hrudníku nezastavily sebevražedného útočníka, což mělo fatální důsledky pro obránce), obdobnou zkušenost mají i bezpečnostní síly v Izraeli.
V druhé části své práce autorka ověřuje tyto teoretické poznatky laboratorními experimenty. Používá k tomu standardní balistické postupy, tj. střelbu z balistické11 hlavně do definovaných náhradních materiálů12 s měřením objemu trvalé a dočasné dutiny a intenzity tlakové vlny.
Autorka nejprve tímto způsobem testuje pro získání referenčních údajů většinu běžně používaných pistolových a revolverových nábojů13, dále se pak zaměřuje pouze na náboje, které považuje za nejperspektivnější – 9 mm Luger, 40 SW, 357 SIG, 45 Glock a klasický 45 Auto. U těchto nábojů testuje různé laborace a typy střel.
Získaná data zpracovává za použití standardních statistických metod – výpočet průměrů a maximálních odchylek objemů dutin a intenzit tlakových vln. Data jsou prezentována jak formou tabulek, tak přehlednější formou grafů.
Jako poslední oddíl experimentální části jsou zařazeny náboje pro PDW, které autorka považuje za nejperspektivnější. Kromě starších nábojů FN 5,7 x 27 a Beretta 6,3 x 30
Ing. Uchse velmi příznivě hodnotí náboje této kategorie vyvinuté a vyvíjené v ČR, především zbraňový systém Libra LEX 5,6 x 28 a Picra PAX 5,45 x 25 nebo 4,7 x 30.
Ve třetí části práce autorka vyhodnocuje získané experimentální údaje a snaží se na jejich základě o predikci dalších možností zvyšování účinku střeliva. Zaměřuje se převážně na problematiku bezpečnostních sborů, poněvadž ve vojenské oblasti dosud existují určitá omezení daná Haagskou konvencí14.
Podle Ing. Uchse lze zvýšit zastavovací účinek střeliva 9 mm Luger zavedením moderních „inteligentních“ střel s řízenou deformací/rozkladem jako jsou například střely Golden Dot15 nebo LEG16, střel typu „Titanium M“17, případně výbušného střeliva IMIC18 nebo SnailD19. Všechny tyto střely lze samozřejmě laborovat do všech výše zmíněných nábojů moderních ráží."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15518
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse