Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Sebevražedné chování

Sebevražedné chování

Kategorie: Psychologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Technická univerzita v Liberci Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, Liberec 1

Charakteristika: Tato práce se zabývá problematikou sebevražedného jednání. Nejdříve obecně popisuje nejen formy a metody suicidálního jednání, ale také jeho motivy i příčiny. V závěru se věnuje prevenci sebevražedného jednání.

Obsah

1.
Úvod
2.
Sebevražedné chování
2.1.
Formy suicidálního jednání
2.2.
Metody suicidálního jednání
2.3.
Motivy suicidálního jednání
2.4.
Příčiny sebevražedného jednání
2.5.
Prevence suicidálního jednání
3.
Závěr

Úryvek

"Motivy suicidálního jednáni
Pokud budeme nyní mluvit o motivech suicidálního jednání, je třeba říci, že problém jež nám uvede pacient při dotazu po jedu důvodu sebevraždy, je často jen poslední kapka do číše jeho problému, který přetekl. Jeho problémy je třeba brát komplexně a individuálně. „Pacient svůj pokus o sebevraždu vysvětloval jako vyústění vleklého nepříznivého vývoje. Býval veselejší a bezstarostný, ale ze dne na den ztratil smysl života.“ (Vimmer M., Česká a slovenská psychiatrie, roč.104, č.1, s.27 ) Problémy jsou různé, ale uvedli bychom jen pro ilustraci, že na Dětské psychiatrické klinice FN Motol v letech 1995 – 1996 jsme nalezli v 33 % konflikt s rodiči, v 31 % problémy ve škole, v 18 % kombinace obou těchto motivů, v 8 % partnerský konflikt a v 5 % tělesné onemocnění. ( Koutek, Kocourková; 2003, s.37). Motivace u dětí k suicidálnímu chování může souviset s potřebou získat větší pozornost okolí, může vyjadřovat přání uniknout z neuspokojivého prostředí, spojit se se ze zemřelou bízkou osobou, může též vyjadřovat přání ublížit druhým. (Koutek J., Kocourková J., Československá psychologie, roč. XLVI, č.2, s.180)

Příčiny sebevražedného jednání

Příčiny sebevražd a faktory ovlivňující sebevražednost jsou různé. Zmínily bychom jen několik, které asi považujeme za rozhodující. Budeme-li nejprve mluvit o dětech a adolescentních jedincích jeden z faktorů, které má nejvíce vliv na vznik problémů, jež mohou končit tak smutně jako sebevraždou, je rodina – rodina ve stresu. Jednou z věcí, která se může v rámci rodiny vyskytnout je fyzické týrání. Týrání v rodině velmi silně působí na to, aby dítě začalo chápat sebe jako bezcennou osobnost, jako něco co je špatné. Dalším důsledkem je, že dítě začne vnímat násilí jako vhodnou a jedinou odpověď na problémy. Rodiče dávají najevo dítěti, že jejich pocity a problémy jsou mnohem důležitější než všechno ostatní, že je nezajímá jak co dítě prožívá a že nemá na situaci žádný vliv. Dítěti tak vštěpují pocit, že vlastně je to dítě, které všechny problémy zavinilo. Samotný problém ovšem je i v tom, že dítě neumí zpracovat svůj vztek, kdo nemůže vůči rodiči, jež ho týrá, projevit a tak svoje pocity a emoce obrací proti sobě a je tu záminka k sebeubližování, což může končit sebevraždou. Na podobném principu je druhý problém v rámci rodiny a to je pohlavní zneužívání. Jde vlastně o podobný efekt – dítě či adolescent cítí, že dané osobě slouží pouze pro uspokojení potřeb a jinak nemá žádný význam. Výsledkem může být to samé, při oprávněné neschopnosti vyrovnat se s pocity může dojít k sebevraždě či k sebepoškozování ve formě hladovění, drog, pořezáváním aj. Posledním typem zneužívání v rodině je citové zneužívání, které je mírnější ale může být stejně smrtelné. Může se vyskytovat v mnoha podobách, ale asi takové nejrozšířenější mohou být slovní útoky – křik, ponižování aj.
Doposud bylo v celku jasné, že děti z rodin, kde panuje zmatek a týrání mají v podstatě důvod k takovému jednání, ale jak si můžeme vysvětlit fakt, že sebevraždy se stávají i v rodinách, kde panuje láska a štěstí? Nepochybně je to záhadné, ale přesto se tak děje. Jedním důvodem může být typ rodiny, která ovšem jen zdánlivě předstírá lásku, ale není skutečná. Rodiče v těchto rodinách děti chválí zdánlivě, ale nesdílí s nimi úspěchy. Odmítají se tak vlastně účastnit života svých dětí, i když to navenek může tak vypadat. Tyto signály ze strany rodičů mohou být pro dítě matoucí a neví jak se s tím srovnat. Svoje pocity si ale dítě nechce připustit a myslí si, že nárok na ně nemá, tedy chybu vnímá na své straně. O rodičích si vlastně nalhává věci, protože si nechce připustit a přijmout skrytou pravdu. Je na sebe naštvaný a nedokáže to ventilovat jinak než na sobě, proto to může také bohužel skončit nešťastně. Jiným případem v rodinách, které vypadají šťastné a milující, mohou také děti dostávat od svých rodičů smrtonosné signály. Může dojít k problémům s přiznáváním toho, co cítím. Děti si mohou přijít nechtěné a přát si radši nebýt. Najednou jakoby vše okolo nich potvrzovalo fakt, že ony na světě nemají své místo. Tyto děti často mívají pocit, jakoby rodičům jen přitěžovaly a ubližovali, byly tím, co je omezuje a ničí. Děti z takových rodin mohou být dohnány k sebevraždě silnými životními zážitky..."

Poznámka

Práce obsahuje pravopisné chyby a překlepy.
Práce do předmětu Úvod do studia a práce s informačními zdroji - Technická univerzita v Liberci, Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, Katedra sociálních studií a speciální pedagogiky.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15300
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse