Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA)

Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA)

Kategorie: Světová ekonomika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce přibližuje nadnárodní koncern NAFTA (Severoamerické dohody o volném obchodu). Seznamuje s motivy jeho vzniku, a dopadem v jednotlivých oblastech (vývoj obchodu, NAFTA a investice, dopad na zaměstnanost, mzdy a důchod).

Obsah

1
Úvod
2
Motivy vzniku NAFTA
2.1
Očekávání
2.2
Obsah Dohody
2.3
Výhrady
3
Dopad NAFTA
3.1
Vývoj obchodu
3.2
NAFTA a Investice
3.3
Dopad na zaměstnanost, mzdy a důchod
4
Závěr

Úryvek

"Dopad NAFTA

Nejpodstatnější vliv mělo uzavření Dohody NAFTA v oblasti zahraniční obchod a přílivu kapitálu. Dopady Dohody lze nejlépe pozorovat na ekonomických ukazatelích jako je HDP, zaměstnanost a výše mezd.

Vývoj obchodu

Už v prvním roce existence Dohody došlo k nárůstu obchodu o 17 %. Příznivý vývoj pokračuje stále, jen v roce 1998 mírně stagnoval. V roce 1999 dosáhl obchod objemu 579 mld. USD (meziročně vzrostl o 11 %), to představuje růst o 147% od roku 1990 a 95 % od roku 1993. Navíc odstraňování cel bylo ještě urychleno, než bylo stanoveno v Dohodě. Podíl obchodu v rámci NAFTA na celkovém exportu členských zemí se od počátku existence NAFTA zvýšil z 46,2 % na 54,1 % v roce 1999. Vnitroregionální obchod tedy převyšuje export zemí NAFTA do všech ostatních zemí světa.

Liberalizace obchodu měla největší vliv na vztahy USA s Mexikem. Obrovský nárůst zahraničního obchodu začal již v roce 1994 (22%), ale značně jej poznamenala (zvláště americký import) mexická krize v r. 1994/95. Mexické vývozy do USA se do r. 1999 za dobu existence dohody zvýšily o 148 %, na absolutní částku na 199,3 mld. USD ročně. Na obchodu mezi Mexikem a Kanadou se důsledky liberalizace obchodu v rámci NAFTA projevily vzrůstem vzájemného obchodu o 80 %, v absolutních částkách však ani dnes není obchod mezi nimi tolik významný.
Ve vzájemném obchodu USA a Kanady se opatření NAFTA neprojevily tak výrazně díky dříve existující Dohodou o volném obchodu mezi USA a Kanadou (FTA). Do roku 1998 došlo k úplnému odstranění cel na zboží, kromě mléčných výrobků a některých dalších zemědělských komodit. Kanadské exporty do USA vzrostly o 58,6 % a stejně i importy (56,3 %). Pro Kanadu jsou USA stále nejvýznamnějším obchodní partnerem. Obchod mezi některými provinciemi Kanady dokonce nedosahuje takových objemů jako obchod mezi provinciemi a USA.

NAFTA měla nesporně obrovský vliv na vzrůst vzájemného obchodu jejích členských zemí, největší vliv pak na vývoj obchodu mezi USA a Mexikem. Obchod mezi Kanadou a Mexikem nehraje v absolutních číslech velkou roli, což je dáno polohou obou států. Nejmenší vliv měla na obchod mezi USA a Kanadou, právě pro předchozí existenci FTA.

NAFTA a Investice

Posílení investičních a kapitálových toků po vstoupení NAFTA v platnost je evidentní. Ustanovení NAFTA o volném pohybu kapitálu se projevila především v pohybu kapitálu mezi USA a Mexikem. Kromě roku 1994/95, kdy došlo v důsledku krize pesa ke stagnaci přílivu amerických investic, ve všech letech objem přímých zahraničních investic (FDI) stoupal a v r. 1998 dosáhl 25,9 mil. USD. Příliv Mexických FDI vzrostl od r. 1993 téměř čtyřnásobně. Podstatný nárůst investic zaznamenalo Mexiko také z Kanady, objem vzrostl zhruba trojnásobně.

Kanada zpřístupnila dříve chráněná odvětví zahraničním investicím. Podstatný příliv amerických FDI zaznamenala odvětví jako přírodní zdroje, telekomunikace a finanční služby. K přílivu také přispěla příznivý kurs kanadského dolaru a jeho stabilizace. Konstantní zásoba amerických FDI v Kanadě do roku 1993 pod 70 mld. USD vzrostla na 104 mld v roce 1998. Kanadské FDI v USA vzrostly zhruba dvakrát, na 76 mld USD. USA je hlavním cílem kanadských investic.

Polovina FDI do Mexika plynula především do průmyslových podniků. Dalším odvětvím, kam směřovaly FDI byl sektor finančních služeb a obchodní společnosti. Obavy odpůrců NAFTA z ekologického dumpingu se většinou nepotvrdily, investice plynuly jen malé míře do odvětví velmi zatěžujících životní prostředí. Zahraniční investice přinesly mexickým firmám také nové technologie ze dvou partnerských rozvinutých zemí a vedly také k nárůstu obchodu mezi mexickými firmami. V dnešní době slyšíme však námitku likvidace malých podnikatelů velkými nadnárodními koncerny, která v Mexiku platí také."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera990
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse