Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Sociální politika v oblasti drogové problematiky

Sociální politika v oblasti drogové problematiky

Kategorie: Sociální práce

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Obsah

Drogy jako sociální problém - státní orgány a konformita (sociální deviace, sociální problém, sociální rovnováha, výkyv v konformní společnosti), vytyčení problému, drogy a politika (válka KDU-ČSL proti drogám a reakce společnosti na ni, politická odpovědnost, represivní drogová politika, její efektivita). Zahraniční politika v oblasti drogové problematiky - rozdělení drog na měkké a tvrdé, rozdělení politiky do těchto dvou kategorií, vývoj k přístupu k ní, zkušenost ze Švýcarska (vybrané výsledky výzkumu (konzum ilegálního heroinu před vstupem do studie a v jejím průběhu, bytová situace klientů při vstupu do studie a v jejím průběhu), jeho závěry, program Prove), Liverpoolský model, holandský model. Současná české politika v protidrogové problematice - současná situace, cíle národní strategie protidrogové politiky 20005 až 2009 (hlavní cíle (potírání organizovaného zločinu zapojeného do nezákonného nakládání s drogami, vymáhání dodržování zákonů ve vztahu k distribuci legálních drog, snížení užívání všech typů drog, snížení potencionálních rizik a škod, které mohou jednotlivcům a společnosti v důsledku jejich užívání nastat), specifické cíle, technicko-organizační cíle (efektivní financování, koordinace, informování veřejnosti, mezinárodní spolupráce, evaluace aktivit). Následná péče v protidrogové prevenci (2001-2004) - analýza současného stavu, standardní model služeb (prky: terénní programy, nízkoprahové kontaktní a poradenské služby, detoxikace, stacionární programy léčby, metadonová substituční léčba, ambulantní léčba, krátkodobá a střednědobá ústavní léčba, rezidenční péče v terapeutických komunitách, ambulantní doléčovací programy a chráněné bydlení, programy pracovní rehabilitace), metodika a cíle následné péče (nestátní neziskové organizace, začleňovaní uživatelů drog do společnosti, spojení léčebných aktivit a následné péče, oblast sociální práce).

"Sociální deviaci zde chápu jako podstatné odchýlení od některé sociální normy, je-li něco společností definováno jako vyskytující se v menší než většinové míře. Sociální problém je pak stav, kdy tato deviace vyústí v situace, která narušuje společenskou rovnováhu a o níž se určitá relevantní skupina lidí nebo sami zúčastnění domnívají, že vyžaduje řešení. Sociální deviace je jinak řečeno výkyv od konformní části populace. Tento výkyv může mít patologický nebo inovativní dopad. Pro tu část populace, která je ve společnosti adaptována konformně je jakýkoliv výkyv patologický bez uvážení možných dopadů na jeho represivní řešení. Je pochopitelné, že než se z určitého chování stane chování většinou přijímané, musí ta část, která o to usiluje, být deviantní - to ovšem ještě nemusí být sociální problém.
Stát pro svou co nejvyšší výkonnost jako jednotný orgán potřebuje co nejvyšší úroveň konformity svého obyvatelstva, jelikož toto představuje předpoklad sociální rovnováhy a umožňuje dosahování společenských cílů [Merton, 2000]. Naopak pro kulturní, vědecký i společenský rozvoj je potřeba určité deviace, která zarezlému konformnímu systému dá nový impuls. Vznikají-li deviantní situace, které nejsou přímo společensky patologické, mohou tyto přispívat ke společenskému rozvoji. Podle Mertona je prolamování konformních bariér přirozenou biologickou podstatou člověka zakořeněnou v pudech [Merton 2000].
Avšak dosahování určité úrovně konformity represivní metodou může být pro společnost více kontraproduktivní než přínosné. Ve chvíli, kdy se statistická hodnota nějakého fenoménu ve společnosti vymkne z útrob sociální deviace, uznává jej tedy většina obyvatel, je namístě tento fenomén legitimizovat, pakliže přímo nezasahuje do soukromí menšiny. Státu se tak dostává více lidí ochotných ke konformnímu chování než naopak. Jednání státu a některých jejích představitelů vede především k nezamýšleným důsledkům jejich jednání a někdy i častěji k patologickým dopadům, než je původní problém sám. Jsou nedostatkem důkladnosti při během analýzy situace, kdy někteří jedinci zarytě odmítají nové postupy a nejsou ochotni vzít v úvahu některé součásti problému [Merton 2000: 126]."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera3842
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse