Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Sociometrie - výchovný plán dítěte

Sociometrie - výchovný plán dítěte

Kategorie: Pedagogika - speciální

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Technická univerzita v Liberci Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, Liberec 1

Charakteristika: Tato práce uvádí výchovný plán problematického dítěte, které trpí hyperaktivitou a má sklony k agresivnímu chování. Druhá část se věnuje sociomerii. Popisuje metody měření sociálních vztahů, včetně praktické aplikace. Charakterizuje sociometrický dotazník a sociometrické hry.

Obsah

1.
Část
2.
Část - Metody měření sociálních vztahů
2.1.
Sociometrický dotazník
2.2.
Sociometrická hra: Krok vpřed
2.3.
Sociometrická hra: Tři věci

Úryvek

"Výchova jedince je složitým procesem, který je závislý na mnoha faktorech. Sestavit proto výchovný plán pro jedince, který je navíc problematický, není vůbec jednoduché. Pojďme se společně zamyslet nad tím, co by takový výchovný plán měl obsahovat, co všechno by měl zahrnovat.
Jedinec, jemuž se budeme věnovat, je devítiletý chlapec, který trpí hyperaktivitou a má sklony k agresivnímu chování. Jedinec chodí do druhé třídy základní školy. Jedincovo chování se projevuje následovně – při vyučování nevydrží chvíli být v klidu, neustále musí něčím bouchat do stolu, s něčím si neustále hraje. Má problém se koncentrovat na výuku.
Jelikož jsme v roli učitele dané druhé třídy základní školy, nemáme-li zaměření na to, abychom poruchu poznali, nejprve je potřeba domluvit se s rodiči, aby dítě prošlo psychologickým vyšetřením. V této fázi je s rodiči potřeba zacházet opatrně, pohybujeme se na tenkém ledu. Rodičům by mělo být přijatelně sděleno to, že u jejich dítěte se projevil určitý problém, který je dobré řešit ve prospěch dítěte samého v první řadě. V druhé řadě až ve prospěch učitele. Je tedy potřeba nejprve navázat kontakt s psychologickou poradnou, která zajistí materiály pro to, abychom mohli vědět, jaký má dítě problém, a od toho odvíjet naše další řešení.
Navštíví-li dítě i s rodiči poradnu a přijdou nám výsledky, je dobré se sejít společně s rodiči a psychologem a výsledky vyšetření spolu rozebrat takovým způsobem, aby pro rodiče dítěte byly pochopitelné a přijatelné. Během kontaktu s rodiči dítěte by mělo stále být jasné to, že učiteli jde o dítě a jeho štěstí a úspěchy, mělo by být jasné to, že dítěti i jeho rodičům chce pomoci, nikoliv jim zkomplikovat život.
Jelikož jedinec tráví hodně času s rodinou, měla by i ona se dozvědět, co pro své dítě udělat a jak dobře, aby se jeho problémy zlepšily. Je-li dítě hodně aktivní a svoji aktivitu nemá kde vybít, mělo by být nejspíše nabídnuto rodičům to, aby dítě začalo chodit na nějaký sport, kde se bude moci dostatečně angažovat a vybuduje si určité sebevědomí. Navíc při sportu člověk uvolňuje agresi a v přijatelné míře a přijatelným způsobem. Mělo by se tedy pracovat s rodinou dítěte – zjistit to, jak rodina funguje, zdali dítě neprošlo nějakým těžkým traumatem v dětství, které by mohlo mít vliv například na jeho nepřiměřenou míru agrese (zdali otec netýral matku dítěte, a tak by dítě mělo špatný vzor). Měli bychom prozkoumat, jaké obranné mechanizmy v rodině se používají při stresu, jaké jsou vztahy rodičů s dětmi, v jakém poměru je užíváno trestů a odměn. Rodinné zázemí má zkrátka vliv na to, jak se dítě vyvíjí a chová, a proto bychom se měli výrazně věnovat rodinnému prostředí dítěte, ve kterém vyrůstalo a vyrůstá.
Další částí našeho plánu by měla být pomoc dítěti adaptovat se na prostředí školy. Než dítě chodilo do školy, nevyžadovalo se totiž po něm tolik disciplíny než ve škole. Zde totiž musí vydržet určitou dobu sedět a plnit úkoly, které mu učitel nařídí. Učitel je navíc pro něj novou autoritou, kterou moc nezná, a může to také působit na jeho chování. Problematickému dítěti bychom měli věnovat více času třeba tím, že úkoly a úlohy mu vysvětlíme sami a přesvědčíme se o tom, že je chápe. "

Poznámka

Čistý text dosahuje cca 3 stran. Práce obsahuje tabulky.
Technická univerzita v Liberci, Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, Katedra sociálních studií a speciální pedagogiky.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18636
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse