Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Soudnické procesy v historii

Soudnické procesy v historii

Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce popisuje vznik soudů na území ČR a jejich typy, dále pak povahu různých etnických složek obyvatelstva, který měl podíl na vývoji a činnosti soudnictví ve starém českém státě. Z pohledu historie jde práce do hloubky a podává nástin vztahu mezi čarodějnicemi a církví, i způsobů mučení a poprav. Zmíněno je, jak byli potrestáni účastníci českého povstání, dále pak proces Chodů s vrchností a jiná pronásledování. Z technických parametrů soudů je představeno jejich věcné vybavení, soudní personál, vedení písemných procesů, stanné právo nebo povinnosti svědků. V závěru jsou uvedeny nejslavnější čarodějnice.

Obsah

1.
Předmluva - organizace ve starém státě
2.
Úvod
3.
Vlastní zpracování
4.
Způsob mučení a popravy
5.
Potrestání účastníků českého povstání
6.
Proces Chodů s vrchností
7.
Jiná pronásledování
8.
Věcné vybavení českých soudů
9.
Soudní personál
10.
Písemné procesy
11.
Stanné právo
12.
Povinnosti svědků
13.
Poslední možnost
14.
Nejslavnější čarodějnice
15.
Závěr

Úryvek

"V těchto procesech hrál největší roli ďábel. Nikdy však neseděl na lavici obžalovaných a nikdy nebyl přítomen. Mohl za nepřízeň osudu, nemoci, počasí, nebo uhynutí zvířat. Lidé si pouze nedovedli vysvětlit přírodní úkazy nabo jevy, které nabyly běžné. Pekelné mocnosti byly důležitou složkou v křesťanském náboženství. Základem pro obvinění, bylo tvrzení, že čarodějnice uzavírají s ďáblem smlouvu - pakt. smlouva byla psána krví, která někdy kapala do ohně v němž hořely kosti mrtvých. Uzavření smlouvy s ďáblem znamenalo odpadnutí od Boha a církve. A to bylo posuzováno, jako nejhrůznější kacířství. O kacířích a čarodějnicích se věřilo, že se dopouštějí sexuálních orgií. Stačilo znaménko na těle a žena mohla být nařčena z čarodějnictví. Archiv v Praze: Já Jan Herynk, pánu, nejvyššímu Luciperovi, se poddana činím s tělem, a tak i s duší .............
Teorie o čarodějnicích byla založená na nenávisti k ženám. Mnoha lidem pomohly procesy k penězům. Většinou byly nařčeny ženy, ale ani mužům se tato klatba nevyhnula. Byli to ti, kteří se zastali svých žen, nebo příbuzných. I v této době měli lidé pochyby o existenci čarodějnic vůbec. Dominikánští autoři Kladiva na čarodějnice s tím počítali a ve své knize zanechali pádné argumentace. V českých zemích se objevila konkrétní ustanovení proti čarodějnicím v tzv. Koldínových městských právech. Obvyklou formou mučení bylo natahování na mučící žebřík, které se opakovalo a stupňovalo. Žebřík byl obvykle dvakrát tak dlouhý, jako délka lidského těla. Míval devatenáct příčlů, mezi druhým a třetím příčlem od zdola byl válec, se čtyřmi pákami na němž byl navinut provaz. Obviněný měl spoutané ruce i nohy, tělo se otáčením válce napínalo a důsledky byly hrozivé. Těla se vykloubila v ramenou a mučírnou se ozývaly děsivé výkřiky. V pauzách byl výslech, při němž většinou mučený přiznal vše. Někde místo žebříku používali "tažení za sucha " , což bylo vytahování mučeného ke stropu mučírny za pomoci silného rumpálu,na jehož hřídeli bylo upevněno lano nebo řetěz, běžící přes jednoduchou kladku, visící na stropě. Účinky byly stejně strašné, jako na mučícím žebříku. Zostřenou formou tažení mučeného představovala kombinace mučení na žebříku a pálení svazkem rozžatých svíček ( obvykle osm kusů ) kruhovým pohybem v podpaždí. Tyto procedury se opakovaly třikrát denně. Mnoho trýzněných lidí zemřelo už na mučidlech. Ale předepsaný trest upáloením byl proveden na jejich mrtvém těle. Přiznání před popravou mělo velký význam pro osudy dalších lidí. Čarodějnický soud, když dosáhl mučením přiznání obviněného, vynášel rozsudek, který byl později zasílán k potvrzení apelčního souduv Praze. Rozsudek zněl většinou smrt upálením. Někdy byl trest zmírňován stětím nebo naopak zhoršen - před popravou byl obviněný zmrzačen ( vyrváním kusů masa z těla, uskřípnutím prstů žhavými kleštěmi nebo vplétáním na kolo ). Popravy byly veřejné, za dne a měly svůj stanovený rituál. Účastnily se jich nejen veřejné osoby, ale i obecenstvo, které projevovalo málo soucitu s odsouzeným. Popraviště bylo obvykle za městem. Popel obětí byl rozmetán, nebo vhozen do řeky. Mnoho lidí se také zapletlo do podezření z čarodějnictví, právě pro magické procedury se zbytky těl oběšenců. Roku 1683 vyšla " Instrukce pro katy " v království českém. Byla určená pro všechny krajské úřady. Obsahovala různá ustanovení, např. popisování mučení palečnicemi nebo jakýsi ceník za příslušné mučení na určitém mučícím nástroji. Nejvyšší honorář byl 9 zlatých a to za provedení exekuce zostřené, např. trháním řemenu kůže z těla rozpálenými kleštěmi. Procesy s čarodějnicemi tvoří nejtemnější stránku v dějinách lidstva. Čarodějnické procesy byly nelidské a nesmyslné činy. České země sice patřily ve srovnání se světem k nejméně postiženým, ale i u nás jsou známy kruté kapitoly těchto procesů."

Poznámka

Práce obsahuje množství překlepů a hrubé pravopisné chyby.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera1072
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse