Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Starý Řím

Starý Řím


Kategorie: Historie, Archeologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce velmi stručně seznamuje s vybranými památkami Itálie. Pomocí výroku šéfa Archeologického dozoru v Benátkách vyvrací existenci katakomb v tomto městě. Naopak za město katakomb označuje Řím. Jejich stručný popis uvádí na základě citace prezidenta asociace Roma Sotterranea (Podzemí Říma). V závěru zmiňuje Legendu o Svatém grálu.

Obsah

1.
Co je uvnitř Římských katakomb? - Benátky
2.
Řím, město katakomb
3.
Legenda o Svatém grálu

Úryvek

"Co je uvnitř Římských katakomb?
Kříž v podlaze knihovny značí místo, kde musí Indiana Jones kopat, aby vstoupil do starodávných katakomb Benátek ve filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava. Katakomby, síť temných a úzkých podzemních tunelů a hrobek, ukrývá tajemství, které později vede Indyho k úkrytu Svatého Grálu.
Bohužel je dramatická scéna historka. „V Benátkách nejsou žádné katakomby, protože město stojí na dřevěných pilířích uprostřed slaniska Benátské laguny. Není tam žádná místnost pro podzemní byty a jenom několik budov má základy,“ říká Luigi Fozzati, šéf Archeologického dozoru.
Ve skutečnosti je benátský hřbitov na malém ostrově mimo město a nejstarší hrobky šlechticů a hlav státu leží na povrchu v kostelích.

Řím, město katakomb
Abyste našli katakomby, jeďte do Říma, domova několika z nejstarších a nejdelších pohřebních podzemních chodeb na světě. „Stovky kilometrů katakomb vedou podzemím města a jeho periferiemi,“ říká Adriano Morabito, prezident asociace Roma Sotterranea (Podzemí Říma). „Některé ze sítí jsou dobře známé a otevřené pro návštěvníky, zatímco ostatní jsou téměř neprozkoumány. Pravděpodobně je zde také určitý počet zapomenutých katakomb.
Nejstarší chodby se datují do prvního století. „Židovská komunita v Římě je postavila jako hrobky. Křesťanské katakomby přišly o století později. Nebyly tajným místem schůzek, aby je ochránily před pronásledováním, jak si historikové dříve mysleli, ale pohřebními chodbami, jako u Židů,“ vysvětluje Morabito. „Rostly víc a více okolo hrobek svatých, protože lidé žádali být pohřbeni blízko svých náboženských představitelů.
Všechny křesťanské katakomby v Římě jsou majetkem katolické církve a není povolen průzkum žádné bez zvláštního svolení Vatikánu. „Není to tak lehké získat povolení. Je to jeden z důvodů, proč se konalo velmi málo archeologických výprav do méně známých chodeb v posledních desetiletích,“ říká Morabito.

Legenda o Svatém grálu
Schránka tajemství, obklopující katakomby je zdrojem legend po staletí. Posledně amatérský archeolog, Alfredo Barbagallo, tvrdil, že Svatý grál by mohl být ukrýt v Římě, v katakombě pod bazilikou San Lorenzo Fuori le Mura, blízko hrobky svatého Vavřince, duchovního, umučeného v roce 258 n.l.
Podle legendy Papež Sixtus II. svěřil Svatý grál Vavřinci, aby jej ochránil od pronásledování za císaře Valeriána. Duchovní dal pohár na bezpečné místo – a možná dokonce poslal do Španělska – předtím, než byl zabit. Barbagallo si myslí, že Grál nikdy neopustil Řím a je pohřben právě v chodbě pod bazilikou zasvěcené svatému Vavřinci.
Vatikánské úřady nedaly svolení k otevření katakomby a hledání poháru. „Není zde žádný pořádný důkaz Barbagallova tvrzení,“ říká Vincenzo Fiocchi Nicolai, rektor Papežského institutu křesťanské archeologie."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x492bad7877116.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Staroveky_Rim.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse