Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Šťastný ostrov Thomase Mora

Šťastný ostrov Thomase Mora

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Výklad pojmu utopie - v čem je Morova Utopie jedinečná, utopie a myslitelé: Platón, Euhemér, Plotínos, Marx a Engels. Kdo byl Sir Thomas More - jak vypadala situace po válce dvou růží, počátky kariéry a studia, vstup do politiky, "patron chudých", členství v tajné radě, lord kancléř se dostává do roztržky s Jindřichem VIII., vliv Erasma Rotterdasmského. Obsah knihy - stručná charakteristika předmluvy, knihy první a druhé. Sen, nesmysl či budoucnost - komentované úryvky: o dělbě práce, rolnictví, vzdělání, organizaci dne, dělbě moci, organizaci obce, rodině, společném majetku, otroctví. Autorův názor.

Obsah

1.
Úvod
2.
Kdo byl Sir Thomas More
3.
Obsah knihy
4.
Sen, nesmysl či budoucnost?
5.
Závěrem
6.
Seznam použité literatury
7.
Obrazová příloha

Úryvek

" Zákonů mají minimálně, víc jich však nepotřebují. Ostatním národům vyčítají, že mají nekonečné svazky zbytečných předpisů, které jim však přesto nestačí. Sami považují za vrchol nespravedlnosti, jsou-li lidé v cizích zemích vázáni zákony tak rozsáhlými a složitými, že jim nikdo vyjma právníků nemůže pořádně rozumět.
Thomas More, sám úspěšný právník, zde upozorňuje na nesmyslnost vydávání stále nových a nových zbytečných zákonů. Že více zákonů ještě neznamená více spravedlnosti, se můžeme přesvědčit i v jednadvacátém století.
Chce-li někdo navštívit přátele v jiném městě nebo pouze jet na výlet, potřebuje povolení úředníka a je mu předepsán den návratu. Na cestu dostane povoz a státního otroka.
Hledali-li bychom analogii v blízké minulosti našeho státu, nalezneme ji ve dvou slovech - „železná opona“. Další skutečnost, silně připomínající komunistický režim.
Zlatem a stříbrem Utopijští opovrhují, nehodí se totiž (na rozdíl od železa apod.) k výrobě praktických věcí. Vyrábějí z těchto kovů nočníky, záchodové mísy či pouta pro otroky. Používají je také k obchodu a uplácení cizích, „chamtivých“ národů.
Utopijští vůbec opovrhují vším na pohled krásným. Kromě hudby snad neprovozují žádné umění, považují je totiž za zbytečné. Uznávají jen „praktická“ řemesla. Mohou lidé v takovéto zemi být opravdu šťastni?Závěrem

Zdaleka jsem nevyjmenoval a neokomentoval všechny skutečnosti, které charakterizují Utopii. Vynechal jsem kupříkladu náboženství, které je v Utopii velmi tolerantní. Každý věří v určitou vyšší moc, způsob vyznání se ale různí. Bohoslužby jsou společné pro všechna vyznání, natolik si neodporují. Nezmínil jsem ani manželství, ve kterém je velmi přísně trestáno cizoložství a téměř vyloučen rozvod. Konečně jsem opomenul vojenství: Válkám se Utopijští vyhýbají, jsou-li napadeni, snaží vyřešit konflikt lstí
a nekrvavě. Není-li jiného východiska, bojují statečně a za zlato si najímají žoldnéře z jiných zemí.
Jistě bych mohl pokračovat, nicméně věřím, že jsem nastínil Morovu myšlenku již dostatečně, aby bylo možné učinit si dosti zřetelný obraz. Názor nechť si učiní každý sám. Mé pocity jsou velmi smíšené. Mnohé nápady, jež More vyjádřil ve svém díle, lze považovat za dobré, smysluplné a použitelné, jiné jsou nereálné, nesmyslné až nebezpečné (narážím například na utopijský socialistický systém). Sám More však, celé Rafaelovo vyprávění pozorně poslouchajíce, také v posledních řádcích sděluje, že s mnoha utopijskými zřízeními a praktikami nesouhlasí.
Ani já s mnohými nesouhlasím, v žádném případě ale četby této knihy nelituji. Rozhodně mne obohatila a mohu ji každému vřele doporučit. Žít bych ovšem v této „krásné“ zemi nechtěl, ani nemyslím, že nějaká podobná někdy bude existovat. V historii všechny pokusy o podobné sociální inženýrství
(tj. plánování a organizace „lepší“ společnosti) skončily tragicky. Pozvolný vývoj by rozhodně měl být vždy upřednostňován před násilnou revolucí a jen těžko si lze představit, že by se společnost přirozeně mohla dostat do obdobného stavu. Myslím tedy, že Morova Utopie skutečně zůstane navždy „pouhou“ utopií."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera4998
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse