Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Století posledních Přemyslovců

Století posledních Přemyslovců

Kategorie: Dějepis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce sleduje období vlády 5 posledních přemyslovských panovníků od Přemysla Otakara I. po Václava III. Seznamuje s významnými činy a charakteristickými rysy jednotlivých panovníků a popisuje hospodářskou a politickou situaci v našich zemích v dané době. Dotýká se také mezinárodních vztahů a nezapomíná na mezidobí mezi vládou uvedených Přemyslovců.

Obsah

1.
Přemysl Otakar I.
2.
Václav I.
3.
Přemysl Otakar II.
4.
Václav II.
5.
Václav III.

Úryvek

"Přemysl Otakar I.(někdy kolem 1155-†1230) vláda (1192-1193, 1197-1230)

Územní rozmach za Přemysla Otakara I. byl nebývalý. Přemysl dosáhl pro Českou kotlinu velkého územního rozmachu, který s sebou ale nesl nemalá úskalí – hlavně se toto soustátí špatně spravovalo jak finančně tak vojensky. Neustálé půtky se šlechtou odváděly Přemysla z Českých zemí k řešení sporů v říši i mimo ni do papežského státu. Ono ostatně ani české panstvo nezůstávalo stranou a Přemysla dostatečně zaměstnávalo doma.
Hradský systém se začal rozpadat a velmoži si začali uzurpovat knížecí půdu pro sebe – tak se zrodili mocní Ronovci, Hrabišici, Markvartici i Vítkovci na jihu Čech. Přemysl s těmito rody bojoval silou, silou svých předků knížat. Ale nejdůležitější věc, kterou Přemysl Otakar I. získal pro České země, byla Zlatá bula sicilská. Získal jí od Fridricha II. 26.9. 1212 za vojenskou pomoc, kde mu Fridrich trvale a dědičně propůjčuje královský titul pro sebe i jeho potomky.
Přemysl dále zakládal města a pokračoval tak v kolonizaci Čech. Založených měst přesto nebylo mnoho neboť to byl velice složitý a zdlouhavý proces-tak např.
Žatec, Chrudim, Čáslav, Brno, Olomouc, Znojmo, Stará Plzeň, Kouřim. Sílila i moc církve. Za Přemyslovy vlády se situace v Čechách trochu stabilizovala a Přemysl vládl pevnou a tvrdou rukou jako ostatně všichni Přemyslovci. On ovšem vládl někdy až moc tvrdou rukou. Společně s Přemyslovým bratrem Vladislavem, když zakopali válečnou sekeru, vytlačili ostatní Přemyslovce do pozadí. Vladislav vládl jako markrabě Moravský ve shodě s Přemyslem a kryl mu záda v důležitých věcech a Přemysl se mohl soustředit na svoji zahraniční politiku. Přemysl se musel potýkat i s církví – nejdříve to byla papežská kurie, kde se bojovalo o biskupský stolec v Praze. Přemysl si totiž zvolil biskupa podle svého, aniž by dbal církevních zvyklostí. To zákonitě muselo u kurie vyvolat pozdvižení. Spor se dostal až k papeži Inocenci III. Pak udělal Přemysl další osudovou chybu. Zakoukal se do krásné mladé uherské princezny Konstancie a zapudil svoji zákonitou manželku Adletu Míšeňskou po 20 ti letém manželství. Použil k tomu právě pražského biskupa Daniela. Záminkou bylo vzdálené příbuzenství obou manželů. Neobměkčilo ho ani to, že mu Adleta dala několik potomků, včetně legitimního syna. Zkrátka si prosadil svou a v polovině roku 1199 slavil sňatek s Konstancií Uherskou. Znepřátelil si tím příbuzné své bývalé ženy míšeňské Wettiny a toto vše se vzápětí obrátí proti němu.
Přemyslovo lavírování mezi Otou a Filipem Švábským v boji o císařskou korunu také moc prostoru k manévrování nedávalo. Po varování Inocence III. chce-li, aby ho uznal právoplatným králem musí přijmout Čechy a Moravu v léno od římského císaře tj. od Oty, musel se hrdý král sklonit a přijmout. Olej do ohně přilévali také Děpoltici, vedlejší větev Přemyslovců chtivá vlády, a Přemysl musel sahat ke kompromisům. Přemyslovým hlavním cílem bylo všeobecné uznání Českého království a to se mu také nakonec po vytrvalých a urputných bojích podařilo.
10.3.1222 vydává velké privilegium české církve, kde posiluje autoritu církve, ale i zároveň autoritu svou – držba půdy, lidí = bezprostřední královská moc.
Uprostřed prosince 1230 král Přemysl Otakar I. umírá. Odešel vitální a sebevědomý vládce, který se na konci života dočkal splnění všech svých tužeb – měl pevný Přemyslovský stát, který vybředl z krizí a Přemyslovci platili za vydatné spojence a obávané protivníky. Václav jako syn a nástupce měl z čeho těžit."

Poznámka

Součástí práce jsou drobné obrázky panovníků.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera25165
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse