Seminarky.cz > Maturitní otázky > > > Svátky ČR - anglicky

Svátky ČR - anglicky


Kategorie: Angličtina

Typ práce: Maturitní otázky

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce velmi stručně shrnuje průběh oslav Vánočních svátků a Velikonoc v ČR. Vánoční oslavy v ČR srovnává s oslavami v USA. V závěru jsou zmíněny oslavy narozenin.

Obsah

1.
Vánoce
2.
Velikonoce
3.
Jiné oslavy

Úryvek

“ In each country people celebrate different festivals. So I can say that each country has a special festivals, but there exists a special kinds of festivals that are celebrated on all the world. I like giving presents to my friends or to my family if I have a opportunity as a birthday or Christmas and I guess they like to be given with presents. Christmas are very popular even though is celebrated in different forms in each country.
In the Czech republic on a Christmas Eve people go together with their children to the Christmas tree that is decorated with tinsels and there they find a lot of presents. Before going to the Christmas tree people have a special dinner that is composed of a fried carp with potatoes salad and something to drink. Children are always very surprised and happy as well when they find their presents and they think that they have been given with presents by Jesus. For example in the USA the man that bring a present is called Santa Claus - fat man with a white beard and dressed in a red suit, he got his presents into the sox in the midnight. People usually make a resolutions but they usually do not fulfil them. The New year´s Eve is also celebrated in our country we usually drink a hard drinks at midnight and we are up till morning. The next festival I should bring up is the Easter. It is a festival which also has a many folk traditions. The traditional symbol of Easter , the egg is a symbol of fertility , in some countries women give eggs to men at Easter often after the men have watered them to make them fertile. In many countries the eggs are painted and used as decoration or eaten."

Poznámka

Obsahuje gramatické chyby. Práce s nízkou informační hodnotou.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: angx0027.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Svatky_v_CR.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse