Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Světové sekundární trhy - světové burzy a jejich indexy

Světové sekundární trhy - světové burzy a jejich indexy


Kategorie: Burzy a cenné papíry

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce velmi obsáhle a přehledně definuje sekundární trh a vysvětluje základní pojmy. Poté charakterizuje vybrané světové burzy, významné evropské a americké akcie a burzovní indexy. Závěrečná část je věnována přístupům ke správě portfolia a současnému stavu akciového trhu v ČR.

Obsah

1.
Sekundární trhy
1.1
Rozdělení na organizované a neorganizované (OTC trhy)
1.2
Krátké vymezení historie burzovnictví
1.3
Charakteristika burzovních obchodů a jejich specifikace
2.
Vysvětlení základních pojmů
2.1
Akcie
2.2
Dividenda
2.3
Rozhodný den
2.4
Nabídka převzetí
2.5
Short sale
3.
Charakteristika vybraných světových burz
3.1
NYSE
3.2
AMEX
3.3
LSE
3.4
TSE
3.5
EURONEXT
3.6
FRANKFURT
3.7
Doba vypořádání
3.8
Mimoburzovní systém NASDAQ
4.
Nejvýznamnější americké a evropské akcie
5.
Charakteristika vybraných indexů
5.1
DJIA
5.2
S&P500
5.3
NASDAQ 100
5.4
CAC
5.5
DAX 30
5.6
FTSE 100
5.7
DJ EURO STOXX 50
5.8
Nikkei 225
5.9
HSI
5.10
SMI
6.
Charakteristika přístupu ke správě portfolia
6.1
Indexová
6.2
Růstová
6.3
Aktivní strategie
6.4
Trading
7.
Současný stav akciového trhu v ČZ

Úryvek

“3. Nejvýznamnější akcie USA, Evropy

Nejvýznamnějšími americkými akciemi jsou akcie letecké a armádní společnosti Boeing company, společnosti The Walt Disney company, která je tvořena čtyřmi segmenty - Studio Zábavy, Parky a Zábavní střediska, Konzumní produkty a Mediální síť (Akcie WD company jsou komponentem indexů Dow Jones Sustainability, FTSE4Good a KLD.), dále pak největšího výrobce aut na světě General Motors, největší veřejně známá integrovaná ropná a plynová společnost na světě Exxon Mobil.

V Evropě mezi nejvýznamnější patří akcie mezinárodní společnosti Barclays poskytující finanční služby operující v Evropě, Spojených státech, Středním východu, Latinské Americe, Asii i Africe, dále akcie jedné z hlavních světových telekomunikačních společností Deutsche Telecom, společnosti Siemens AG a dle obratu největší telekomunikační společnost na světě Vodafone Group.

4. Charakteristika vybraných indexů

Obecně akciové indexy jsou ukazatelé, charakterizují vývoj kurzů na akciových trzích (resp.určitých segmentů trhu podle jednotlivých odvětví), tedy jde o zachycení sdružené hodnoty komponentů indexu. Akciové indexy jsou používány jako nástroje, které reprezentují charakteristiku nejlikvidnějších akcií světových burz, které musejí mít určitý společný znak pro zahrnutí do indexu, buď se obchodují na stejném trhu, patří ke stejnému odvětví nebo mají podobnou tržní kapitalizaci. Takovými indexy zachycující vývoj celého trhu jsou např. S&P 500 pro New York Stock Exchange a nejslavnější Dow Jones Industrial Average, DAX 30 frankfurtské burzy, CAC 40 pařížské burzy nebo FTSE 100 londýnské burzy atd. Jednoduše řečeno podle vývoje těchto indexů je možno usuzovat “náladu trhu“, to je také důvod proč jsou indexy pro mnohé investory tím nejdůležitějším ukazatelem, který neustále sledují.

Burzovní index je indikátor popisující vývoj trhu (akciového, dluhopisového). Každý cenný papír má v příslušném indexu váhu, která odpovídá podílu tržní hodnoty tohoto cenného papíru na všech cenných papírech v daném indexu. Index slouží k jednoduššímu porovnávání konkrétní investice s vývojem daného trhu.

Pokud investor nedisponuje velkými finančními prostředky, může si sice nakoupit na trhu akcie, ale už se mu asi nepodaří, aby si vytvořil své portfolio, které by mu zaručilo minimalizaci rizika. Proto je možné investovat finanční prostředky do indexů, v nichž je vždy zastoupeno několik společností, které zahrnují nejlepší akcie tzv. Blue chips. Pod pojmem Blue chips se rozumí nekvalitnější akcie příslušné burky obchodované na jejím nejprestižnějším segmentu trhu.

Jako příklad můžeme vzít pražský index PX. V indexu jsou uvedeny nejsilnější společnosti (Blue chips) obchodované na pražské burze v systému SPAD. Od 25.3 2008 jsou to Erste Bank, ČEZ, Télefonica O2, Philip Morris ČR, Zentiva, Unipetrol, Orco, CETV, Komerční banka, VIG, Pegas nonwovens, ECM a AAA. V loňském roce byla výnosnost indexu PX 14%.

CAC 40
Index CAC 40 je hlavní index Pařížské burzy, který převzal své jméno dle původního mechanického systému (Cotation Assistée en Continu) pařížské burzy. Pařížská burza je známá jako Euronext Paris. Jeho „výkon“ úzce koreluje s vývoji na trhu jako celku, index je složen ze 40 největších, nejvýznamnějších a nejvíce likvidních akcií kotovaných na Euronext Paris vybraných z top 100 společností dle tržní kapitalizace a obratu. Konstituenty jsou např. Alcatel, Carrefour, Gaz de France, L´Oreal, Michelin, Peugeot SA, Saint Gobain, Vallourec…

DOW JONES EURO STOXX 50
DOW JONES EURO STOXX 50 je evropský Blue-chip index pro Eurozónu, reprezentovaný sektorovými lídry. Jde o index, který byl vyvinut společností STOXX Limited, podnikem který vznikl spojením Německé burzy AG, Dow Jones & Company a SWX Group. Index tvoří 50 akcií z 12 zemí Eurozóny: Rakousko, Belgie, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Nizozemí, Portugalsko a Španělsko. DJ EURO STOXX index je licencovaný u finančních institucí, aby sloužil jako podkladové aktivum pro širokou škálu investičních produktů jako jsou například Exchange Traded Funds, Futures, Opce a další světové strukturované produkty. Tento index je součástí tzv. Dow Jones Index „rodiny“, kde všechny indexy jsou odvozeny od Dow Jones světového indexu, globálního akciového universa se současným počtem 6.500 komponentů, které reprezentují 95% světové volně plovoucí tržní kapitalizace. Dow Jones STOXX index „rodina“ pokrývá Evropu, Eorozónu, EU region, Americký a Asijský Pacifik. Konstituenty jsou např. Ahold, Air Liquide, DaimlerChrysler, France Telecom, ING Group NV, Nokia Oyj, Renault, Repsol, Telefonica..."

Poznámka

Práce kompilačního charakteru.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera12715
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse