Seminarky.cz > Životopisy > > > Tacitus a Germánie

Tacitus a Germánie

Kategorie: Humanitní a ekonomické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se nejprve zabývá sledem životních událostí Cornelia Tacita. Vykresluje pravděpodobné místo Tacitova narození, jeho studia v Římě, zastávání funkce kvestora a praetora, jeho zvolení konzulem. Počátky Tacitovy spisovatelské dráhy jsou kladeny do období vlády Traiana, poté následuje výčet a charakteristika Tacitova díla. Druhá část práce rozebírá spis Germania. Dozvídáme se, jak Tacitus popsal povrch, podnebí, zemědělství, obchod a vojsko Germánie. Co soudil o božstvech, věštění budoucnosti i o běžném životě tamních obyvatel. V závěru je uvedeno geografické rozmístění a zvyky jednotlivých germánských kmenů.

Obsah

1.
Narození, původ
2.
Úředník a konzul
3.
Spisovatelská dráha
3.1
Rozprava o řečnících
3.2
Dějiny
3.3
Annales (Letopisy)
3.4
Germánie
3.4.1
Území, podnebí
3.4.2
Zbraně, válčení
3.4.3
Bohové
3.4.4
Běžný život
3.4.5
Rozmístění kmenů, zvyky

Úryvek

Zbraně také neměli nejvyspělejší, jen někteří nosili meč nebo kopí. Většinou nosili oštěpy neboli frameje, s krátkou a úzkou čepelí, kterou lze využít stejně dobře k boji z blízka jako k házení. Jejich koňská jízda nebyla na nejvyšší úrovni, nijak koně necvičili. Víc síly bylo v pěchotě a proto Germáni bojovali ve smíšených útvarech. Pěšáci bojovali s nechráněnou hrudí vystačil si pouze se štíty, které pomalovávali nejrůznějšími barvami, aby je od sebe od-lišily. Při boji postupovali tak, že do prvních řad stavěli nejmladší a nejhbitější. Jejich počet byl pevně stanoven, stovka z každého kraje. Ústup považovali spíš za věc taktiky, než za projev zbabělosti, vrcholem hanby bylo přijít o štít; člověk takto postihnut se nesměl účastnit bohoslužeb ani chodit do sněmu. Hlavní pobídkou ke statečnosti bylo to, že bojovníci byli seskupeni do útvaru se svými příbuznými, což je mělo povzbuzovat. Raněné a padlé Germáni z bitev odnášeli. K ženám se Germáni chovali uctivě. Věřili totiž, že žena má v sobě cosi božského a věšteckého, nepohrdají proto jejich radami a dbají na jejich výroky.
Z bohů nejvíce ctí Mercuria, o svátcích mu přinášeli lidské oběti. Další dva bohy Hercula a Marta si usmiřují zvířecími obětmi. Bohům zasvěcovali háje a hvozdy. Jejich jménem označují tajemnou bytost, kterou jim umožňuje vnímat pouze jejich nábožná úcta. Věštění přikládali Germáni velký důraz. Způsob jejich věštění spočíval v tom, že usekli větev plodného stromu a nařežou z ní krátké tyčinky na které nějaké značky s určitou symbolikou. Ty potom volně rozhodí na bílou látku. Potom hlava rodiny nebo kněz jde-li o otázku celé obce přednese modlitbu bohu, po modlitbě zvedne tři tyčinky, ale s pohledem k nebi, a pak čte výklad podle vyrytých značek.
O důležitých věcech rozhoduje celý lid a o těch ne tak závažných se radí předáci. Ti se scházejí v určité dny ve sněmu. Nepočítají dny ale noc, věří že noc přináší den. Scházejí se dva nebo i tři dny. Své návrhy poté pronášejí v závislosti na svém věku, urozenosti, válečné slávě a na schopnosti mluvit. Sněm může žalovat a vést hrdelní pře, tresty jsou různé udělují se podle závažnosti provinění. Jestliže je nějaká obec dlouho v míru mladíci z ní odcházejí na vlastní riziko k národům, které zrovna vedou nějaké válečné spory, protože Germánům je klidný život nepříjemný. Válkou nebo lépe kořistí si vydělávali na živobytí. Žili v domech, které netvořily města ani vesnice, nejspíše z důvodu ochrany před požárem. Každý si postavil dům na jakém místě chtěl, skoro při všem využívali hrubě otesané dřevo, na vzhledu jejich obydlí jim vůbec nezáleželo. Jako oděv jim sloužil prostý plášť sepnutý sponkou nebo trnem, ti bohatší využívali kožešin. Germáni se baví hostinami u kterých pijí odvar z ječmene podobný vínu (ač by si člověk myslel, že spíše pivu) a jedí nejrůznější pokrmy připravené z čerstvě ulovené zvěřiny. Při každém slavnostním shromáždění tančí nazí mladíci mezi meči a nastavenými oštěpy. Časem se tento tanec změnil v umění. Často se také oddávali hře v kostky, při které byli vždy střízlivý. Je podivné, že právě této činnosti přikládali takovou důležitost, když při hře přišli o všechno dají do sázky svou svobodu. Kdo prohrál nechal se dobrovolně spoutat a prodat do otroctví."

Poznámka

Seminární práce z dějepisu na gymnáziu. Značně nepřehledné.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera2562
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse