Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Technika sociometrie v praxi - případová studie

Technika sociometrie v praxi - případová studie

Kategorie: Sociologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá uplatněním techniky sociometrie v praxi. Analyzuje, jaké kolektivní role jsou v daném pracovním týmu komu přisuzovány. Napomáhá k efektivnějšímu sestavení směn prodavaček v místním obchodě.. Na základě dotazníku zkoumá kolektivní sympatie, či empatie. Ty jsou pak zaneseny do sociometrické matice a kruhového sociogramu, a vyhodnoceny.

Obsah

1.
Úvod
2.
Výzkum kolektivních rolí
3.
Poučení před vyplněním dotazníku
4.
Výsledky patrné z tabulky
5.
Výsledky patrné ze sociogramu
6.
Závěr

Úryvek

" Ze sociogramu jsou patrné některé náležitosti tohoto kolektivu. Jednak to, že Jana a Martina jsou si navzájem sympatické, ale také zřetelně vidíme že Lenka a Dagmar se nemají příliš rády. Nejvíce kladných hlasů získala Martina, která zároveň nemá ani jeden negativní hlas, což může značit její pozitivní chování vůči ostatním v kolektivu. Naopak nejvíce negativních hlasů získala Lenka spolu s Dagmarou, které si také navzájem „nepasují“.
Vzhledem k dosaženým výsledkům bych doporučila vytvořit následující pracovní směny. Stávající systém směn je: dvě pracovnice dopoledne, dvě odpoledne a poslední buď mezi směny nebo v případě předpokládaného návalu práce na jednu ze stávajících směn. V rámci této práce nebudu uvažovat jiný systém směn než tento zavedený.
Z výše vysledovaných údajů nabízím tyto možnosti utvoření směn:
1. Martina a Jana spolu na směně. Tímto spojením by se dalo předpokládat mírné zvýšení produktivity práce. Na druhou směnu bych postavila Dagmar a Veroniku, vzhledem k tomu, že Dagmar má Veroniku ráda a Veronice Dagmar nijak nevadí, myslím, že toto spojení by mohlo fungovat, Lenka by tedy zbyla na mezisměnu. Z každé skupiny sice nemá Lenku někdo rád, ovšem mezisměna trvá pouze omezený čas na každé směně, proto bych toto řešení považovala za přijatelné. I z hlediska pracovitosti by byla Veronika, která je v kolektivu považována za nejpracovitější s Dagmarou, která je považována za méně pracovitou.
2. Další možností by bylo zachovat výše uvedené směny, akorát Lenka by si vyměnila místo s Dagmar. Tímto by se dosáhlo stejných výsledků jako v příkladě směny číslo 1.
3. Jako další schůdnou cestu utvoření směn vidím v možnosti pracovní směny Dagmar s Veronikou, zde by se opět vyrovnaly síly pracovitosti, druhá směna Lenka s Martinou. Přičemž Jana by zůstala v roli plovoucí směny.
4. Možnost pracovat spolu Lenka a Veronika proti nimž by stála Dagmar a Jana vidím jako ne moc dobré řešení, neboť Lenka s Veronikou jsou považovány za nejpracovitější osoby celého kolektivu, proti nimž by stály naopak pracovnice s nejmenšími výkony. Obě tyto pracovní skupiny by měly mezi sebou obzvláště velké výkyvy v produktivitě, což si myslím by pro vedoucí prodejny bylo nepřijatelné.
V žádném případě není vhodné umístit spolu Lenku a Dagmar. Toto spojení by vedlo k absolutnímu snížení produktivity práce a ke snížení celkové nálady v celé skupině.
V každé této vytvořené skupině je vždy mezisměna odmítána někým z jedné skupiny nebo sama odmítá někoho ze skupiny. Ovšem vytvořit systém (pokud budeme uvažovat stávající rozdělení 2,2 a 1) kde by si všichni sedli nejde, neboť každá z dotázaných uvedla jednu osobu, ke které cítí negativní vazbu. Pouze pokud bychom uvažovali jiný systém utvoření směn, například 2 pracovnice na jedné směně a 3 pracovnice na druhé, našli bychom řešení. Tímto řešením by byly Veronika, Lenka a Martina na jedné směně a Dagmar s Janou na druhé. Ovšem toto řešení je pouze z hlediska pozitivních a negativních vazeb. Z hlediska produktivity práce by toto řešení bylo pravděpodobně nepřijatelné.
Z výše uvedených možností bych proto doporučila využít možnost první, případně druhou, která se z hlediska sympatií a empatií, ale zároveň i z hlediska produktivity práce jeví jako nejlepší. "

Poznámka

Tato práce obsahuje tabulky, graf a obrazové přílohy. Čistého textu v práci jsou cca 3 strany.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15197
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse