Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Teorie elity

Teorie elity

Kategorie: Sociologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Klasická teorie elity - Gaetano Mosca, Vilfredo Pareto a Nietzsche, Platón, Aristoteles, Niccoló Machiavelli. Nietzschiova teorie moci - charakteristika elity, její vlastnosti, postoj k rovnosti lidí. Gaetano Mosca - charakteristika elity, dělba moci, systém vlády. Vilfredo Pareto - nové pojetí elity. Německý elitní nacionalismus - Fichte a jeho pravidla. USA - James Burnham (manažerská elita), C. Wright Mill, Harold D. Lasswell. Elita ve Velké Británii - Anthony Giddens, horní střední třída, aristokracie, elita x non-elita.

Obsah

1.
Klasická teorie elity
2.
Nietzschiova teorie moci
3.
Gaetano Mosca
4.
Vilfredo Pareto
5.
Německý elitní nacionalismus
6.
USA
7.
Elita ve Velké Británii

Úryvek

"USA

Jedním z teoretiky a kritiků politické moci v USA byl James Burnham. Přichází s novým pojetím elity. Tzv. manažerská elita. Narozdíl od Moscy, soudí že odmítnutí ideologie znamená stavět se proti přáním a tužbám, jež mohou být motivací k humanitním krokům ve společnosti. Přesto by měl být ideologický aspekt podřízen vědě, aby se zapříčinilo zneužívat tohoto nástroje elitou.Z dalších sociologů přispěl významnou měrou k poznání a porozumění elity C. Wright Mills (1916-1962). Mills rozdělil mocenskou elitu na tři druhy: ekonomickou, politickou a vojenskou. Čím vyšší postavení mají v těchto institucích, tím větší má moc. Vysocí důstojníci zasahující do politiky, manageři, ředitelé velkých korporací, politici tvoří Millsovu mocenskou elitu.

Harold D. Lasswell dal největší důležitost hodnotám jako jsou jistota, příjem a úctu. Podle Lasswella několik těch, kteří dosahují nejvíce ztěchto hodnot tvoří elitu. Dochází k závěrům: “existence elit je zákonem společenského života. Elity mohou mít dvojí charakter. Demokratické společnosti mají elity otevřené, reprezentativní a zodpovědné. Nedemokratické společnosti se vyznačují elitami uzavřenými, nereprezentativními a nezodpovědnými.Elita ve Velké Británii

Velká Británie se vyznačuje homogení politickou elitou. Většina jejích příslušníků pochází z tzv. horní střední třídy a z rodin aristokracie. Jsou absolventy stejných universit, patří k stejným klubům, žijí stejnám způsobem života a vychovávají děti ktomu, aby tento způsob opakovaly. Z takových rodin se rekrutují člonové vlády, parlamentu, vysocí úředníci justice, církevních a vojenských institucí. Tyto pozice nejsou uzavřeny i pro lidi z nížších sociálních vrstev.

Jedním z nejproduktivnějších sociologů je Anthony Giddens. Pojem elity chápe jako kategorii, kterou lze aplikovat na soubory jednotlivců ve všech sociálních činnostech. Jako konkrétní příklady uvádí herce, vynikající managery a především politické vůdce. Přesto dělá rozdíly mezi prvními dvěma skupinami a třetí. Tu označuje jako elitní skupinu – tedy skupinu stojící v čele mocenských organizací a zbytek označuje jako ostatní elity. Souhrně elita.

Závěr

Společnost tvoří elita a non-elita. Do elity můžeme zařadit jak politiky, tak i majetný lidi, kteří dokáží nakládat se svým majetkem tak, aby ovládaly masy lidi – non-elitu, příklad Usáma bin Ladin, dále lidé s vysokým potencionálem, který se nemusí projevovat vůlí po moci, členové mající vysoká místa v nadnárodních korporací, lidé, kteří dokázaly svými myšlenkami, vizemi ovlivnit běh dějin. Osobně bych zařadil do elity i Viktora Koženého, zato, kolik dokázala napálit lidí a vlád. I když elita tvoří menšinu, měla by být kontrolována dokonalým právním systémem, aby nedošlo chybám jako v minulosti, kdy se k moci dostali takoví lidé, jako byli Hitler, Stalin, nebo Sadám Husajn."

Poznámka

Zdroj: Miroslav Jodl, Emanule Peck: Teorie elity.

Obsahuje překlepy.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera5990
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse