Téze k mikroekonomii

Kategorie: Ekonomie

Typ práce: Zápisky z přednášek

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: .

Obsah

Předmět ekonomie, definice. Vzácnost a výrobní faktory - omezenost zdrojů, užitečnost statků, volné a ekonomické statky, výrobní faktory (práce, půda a kapitál, technologie jako zvláštní forma kapitálu), aplikace kapitálu v jeho nehmotné podobě. Vznik trhu, typy trhu a tržní subjekty - dělba práce, směnná hodnota, všeobecný ekvivalent, typy trhů (podle území (místní, národní, mezinárodní trh), podle počtu zboží, které se na něm směňuje (dílčí, agregátní trh), podle koupě a prodeje (trh výrobků a služeb, trh výrobních faktorů, trh peněz), podle stupně regulace (volný, regulovaný, volný a vázaný), základní ekonomické subjekty - domácnost, firma, stát. Nabídka a nabídková křivka. Poptávka a poptávková křivka. Tržní rovnováha. Konkurence a její typy - konkurence mezi nabídkou a poptávkou, konkurence na straně poptávky, konkurence na straně nabídky, konkurenci cenová, necenová, dokonalá a nedokonalá. Následuje shrunutí látky, doporučená literatura, kontrolní otázky, příklady a zamyšlení.

Zásady chování racionálního spotřebitele - jak rozdělit důchod mezi nákup jednotlivých statků, aby co nejlépe uspokojil potřeby, kategorii užitek. Celkový a mezní užitek. Rovnováha spotřebitele a zákon rovnosti mezních užitků. Odvození křivky poptávky ze zákona rovnosti mezních užitků. Spotřebitelův přebytek a paradox hodnoty. Chování firmy a produkční funkce (cíl firmy, časový horizont, produkční fce, celkový fyzický produkt, průměrný fyzický produkt a mezní fyzický produkt). Náklady firmy a jejich členění - utopené náklady, obětovaná příležitost, obětovaný výnos nebo obětovaný užitek, náklady příležitosti, explicitní náklady, implicitní náklady, ekonomická a účetní náklady, celkové, variabilní, konstatntní, průměrné (jednotkové) a mezní náklady. Příjmy, zisk a rovnováha firmy - situace: cena je konstantou nezávislou na firmě, cena závisí na objemu produkce firmy, průměrný a celkový příjem, mezní příjem, zisk, celkový zisk, čistý ekonomický zisk, účetní zisk, optimální objem produkce, rovnováha firmy. Zastavení a ukončení činnosti a odchod firmy z trhu, bod zvratu. Elasticita nabídky a tržní rovnováha na dokonale rovnovážném trhu. Následuje shrnutí látky a doporučená literatura.

Podmínky dokonalé a nedokonalé konkurence - dokonalá konkurence: homogenní produkt, v odvětvích převažují malé podniky, firma je příjemcem ceny, vstup firem je do odvětví absolutně volný, podmínky nedokonalé konkurence: křivka poptávky má zápornou směrnici
existuje alespoň jedna firma v daném odvětví, produkce firem v nedokonalé konkurenci je heterogenní, nedokonalá konkurence není kompaktním celkem jako dokonalá konkurence, ale rozlišují se v tomto směru tři její formy (monopol, oligopol, monopolistická konkurence). Příčiny vzniku nedokonalé konkurence. Rovnováha firmy v nedokonalé konkurenci. Monopol. Oligopol. Monopolistická konkurence. Omezování konkurence. Následuje shrnutí, doporučená literatura, kontrolní otázky k tématu a příklady.

Chování velké firmy a alternativní cíle firmy - maximalizace zisku, snižování nákladů, maximalizace příjmů v nedokonalé konkurenci, necenová konkurence, alternativní cíle firmy: dosažení uspokojivé výše zisku, dosažení určitého podílu na trhu, snaha dlouhodobě přežít, dosažení maximální obratu (tržeb). Trh výrobních faktorů (poptávka a nabídka). Transferový výdělek a ekonomická renta. Poptávka firmy po výrobní faktoru (příjem z mezního produktu a mezní náklady na faktor). Rovnováha dokonale konkurenční firmy na trhu výrobních faktorů. Trh práce a trh kapitálu - faktory působící na nabídku práce, mzdová sazba, teorie lidského kapitálu, elementy mzdy (odměna za práci samotnou, výnos z lidského kapitálu), trh kapitálu, úspory, poptávka po kapitálu. Následuje doporučená literatura, kontrolní otázky, příklady.

Úryvek

.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera3793
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse