Thomas More: Utopie

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se skládá ze tří částí. První obsahuje život sira Thomase Moora. Druhá shrnuje obsah díla. Třetí se pak zabývá shrnutím a rozvedením obsahu, včetně zamyšlení se nad myšlenkami a jejich propojení s dnešní dobou.

Obsah

1.
Život
2.
Obsah
3.
Reflexe textu, včetně souvislostí se současnou dobou

Úryvek

“Úsměvný mi přišel vstup do manželství. Nevěstu totiž ženichovi musí ukázat způsobilá žena nahou. Nevěstě pak nahého ženicha ukáže způsobilý muž. More to zdůvodňuje potřebou stálosti manželství. Zastává názor, že pokud se budoucí manželé vidí jen nastrojeni v šatech a potom se sobě nebudou líbit, jak mají být spolu spokojeni? (Nesmíme zapomínat, že More byl katolíkem a tudíž se podle jeho představ lidé rozvádět nesměli, jak udává i v Utopii). Nezdá se to podobné s myšlením dnešních lidí? Upřímně, neznám nikoho, kdo by měl první pohlavní styk až po svatbě. Samozřejmě, že intimním chvílím, kdy se oba partneři vidí nazí, není nikdo přítomen. Jako vždy - existují výjimky, ale to je způsobeno pozvednutím sexuality na úroveň reklamy a s tím souvisí i filmový průmysl apod. Mladí lidé se většinou netěší ve vztahu na něžnosti, ale na divoký sex. Mnozí jsou pak zklamaní, že to nebylo právě tak, jak radí jedna z mnoha příruček. Když Morovu potřebu udržení manželství převedeme do reality, zjistíme, že nestačí jen líbivost, ale také podobné myšlení obou partnerů (intelektuál by si asi moc nerozuměl s hloupou dívkou, pokud by ji ovšem nechtěl jen jako „okrasu“). Nesmíme zapomínat na rozdílnost obou pohlaví – a s tím spojené pochopení pro toho druhého (fyzik, pohlcený svou prací, jen těžko prodiskutuje svůj projekt s někým, kdo mu vůbec nerozumí - prodavačka v potravinách asi těžko pochopí kvantovou mechaniku bez převedení této teorie do jednoduché roviny, protože její vzdělání není odpovídající – pokud by bylo, nebude přece dělat prodavačku, ale má jinou práci). Stačí, když si vzpomenu, jak mi přítel vysvětloval variace, permutace a kombinace (matematické postupy řešení, které jsou nezbytné pro výpočet pravděpodobnosti). Protože mě zná a ví, jak přemýšlím, s trpělivostí (opravdu velikou) mi to vysvětlil z jiného úhlu pohledu (stejný výsledek, ale jiný postup). Neměl by mi přece vyčítat mou nelogičnost.
Dnes se lidem do manželství nechce. Většina si to zdůvodňuje tím, že hledá „toho pravého“, se kterým stráví zbytek života. Trend této doby totiž říká: „Užij si života, dokud jsi mladý“. Je to ale jako s některými zákony – taky neurčují, co přesně znamená větší obnos peněz. Mladost si člověk mého věku představuje asi do 28 let. Jak je to ale s lidmi v této věkové hranici? Necítí se náhodou také ještě mladí? Mimochodem, právě to, často slýchávají od svých babiček a dědečků: „Však ty jsi ještě mlaďoch“. V porovnání s nimi ano, ale kdy pak chce mít tento člověk rodinu? Díky tomuto trendu se posunuje hranice rození prvních dětí a ještě k tomu se později z mnoha žen stávají svobodné matky. Nechápu myšlení takovýchto lidí, protože vznikají nepochopení mezi rodiči a dětmi. Jen málo rodičů zůstane moderních – že se budou chovat podle norem mladých lidí, kteří módu určují. Vždyť ženě, která má dítě ve 33 letech, bude na dceřiny 15. narozeniny 48 let (mé babičce bylo jen o deset let víc)! To by dcera musela být opravdu dobře vychovaná (což se dnes stává minimálně), aby její matka „zvládla“ její pubertu. Myslím si, že je nejlepší mít dítě co nejdříve, hlavně kvůli vztahům (pokud jde vše dobře, matka je pak částečně i kamarádka)."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera14231
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse