Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Transakční analýza

Transakční analýza


Kategorie: Psychologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se věnuje problematice transakční analýzy. Zabývá se jednotlivými podobory analýzy, přičemž podrobně rozebírá jednotlivé případy, uvádí praktické příklady, i reálné situace.

Obsah

1.
Úvod
2.
Analýza struktury
3.
Analýza transakce
4.
Analýza scénáře
5.
Analýza her

Úryvek

"Transakční analýza se snaží odkrýt, co si skutečně myslíme a cítíme. Má však složitější strukturu, soustřeďuje se na úhybné manévry, které stále využíváme, abychom se vyhnuli nepříjemné realitě. Název transakční analýza vystihuje, i když ne výlučně zaměření této metody na transakci tedy výměnu sdělení mezi lidmi. Základní myšlenkou transakční analýzy je rozbor stavu a úrovně já.
Transakční analýza se skládá ze 4 částí: analýzy struktury, analýzy transakce, analýzy scénáře a analýzy her.
1. Analýza struktury - Podle Berneho existují 3 různé stavy (části, úrovně) ega neboli já. Je to Rodič, Dítě a Dospělý. Každý stav má svůj způsob cítění, myšlení a chování. V každém jedinci jsou tyto tři typy v nějakém poměru zkombinovány a záleží na tom, který převládá. Zralá osoba by měla využívat všechny tři úrovně ega.
Rodič - představuje množství zaznamenaných a vložených vnějších událostí vnímaných člověkem v jeho raném dětství zhruba od narození do 5 let. Člověk si nahrával vše, co viděl a slyšel, bez možnosti pochopit souvislosti. Tyto nahrávky jak dobré tak i špatné jsou nahrávány jako pravda a jedná se o trvalý záznam. Obsahuje základní normy např. zákazy, příkazy z mládí a výchovy. Tato rovina je hodnotící, kritická, normativní, určuje co je dobré, co špatné. Podle toho, nakolik se v hodnocení projevují emoce, dělí se tento typ na dva podtypy: kritický rodič (méně emotivní) a pečující (více emotivní).
Dítě - obsahuje nahrávky vnitřních událostí jedince – reakce na to, co viděl a slyšel. Většinu reakcí tvoří pocity a postoje, které jedinec v dětství zažil. Je návratem k dřívějším vzorcům chování. Hlavní vlastností dítěte vždy a ve všem je emotivnost. Mohou vznikat pozitivní nahrávky jako jsou tvořivost, zvědavost, touha prožívat, dotýkat se, cítit, ovšem jedinec zatím nechápe souvislosti, a proto vznikají i mylné negativní pocity a reakce. Tento typ se také dělí na dva podtypy a to:
- Adaptované dítě snaží se svou citovost vměstnat do společenských požadavků, omezit ji tak, jak by si to přáli jeho rodiče.
- Neadaptované dítě je oproti tomu spontánní, přirozené aktivní.
Dospělý - zpracovává a hodnotí informace na základě své vlastní zkušenosti a vlastního rozumu., Dospělý si dokáže uvědomit i jednotlivé stavy Já. Dovede odlišit život, jakému ho učili a jaký mu ukazovali (odpovídá stavu Rodič), a život, jak ho cítil, jaký si ho přál (odpovídá stavu Dítě) a život, který sám svým poznáním objevil (stav Dospělý). Jeho povahou je věcnost, neemotivnost.
Transakční analýza dále zavádí pojem takzvaných pohlazení, které jsou jednotkou potřeby sociální interakce. Jedná se například o zájem, ocenění, přijetí, obdarování, uznání, podání ruky, pozdrav, ale i signál, „beru tě na vědomí“, „beru na vědomí tvoji hranici“ kterou každý jedinec potřebuje ke spokojenému životu. Pohlazení podporují sebeúctu a sebepojetí člověka. Lze na ně nahlížet jako na určující prvek lidské komunikace, jež se pak stává prostředkem vyhledávání, přijímání a rozdávání těchto pohlazení. „Člověk potřebuje určitý počet pohlazení denně, jinak mu vysychá mícha“ - to je s oblibou citovaná věta E. Berneho, která jednoduše vyjadřuje tuto psychologickou potřebu
2. Analýza transakce. Transakce znamená určitou výměnu, sdělení mezi lidmi.
Transakce se skládá z podnětu jedné osoby a reakcí druhé. Dle Berneho je průběh a výsledek transakce závislý na tom, který stav ega je u komunikujících osob právě v činnosti. Analýza transakcí se provádí s přihlédnutím na rovinu, ze které transakce vychází a na rovinu které je směřována. Komunikace pak může probíhat několika způsoby:

Transakce doplňkové - podnět a reakce na něj směřují ke stejnému zdroji. Jedná se o nejzdravější typ transakcí (pokud nepostrádají prvek spontálnosti), kdy je komunikace vedena jasně bez vedlejších úmyslů, nebo náznaků manipulace. Taková komunikace může probíhat hladce tak dlouho, dokud budou její transakce doplňkové.
Rodič-Rodič: v tomto případě se jedná o klasické mentorování a vyměňování názorů a hodnot.
Dospělý-Dospělý: zde se jedná o věcnou a bezproblémovou výměnu informací, jejich vyhodnocování, řešení problémů.
Dítě-Dítě: zde se jedná o vzájemné sdílení a sdělování emocí."

Poznámka

Tato práce je kompilačního charakteru. Čerpá ze zdrojů: http://www.centrumvitalitynadlani.cz/index_soubory/Page1538.htm, http://www.radkaskotakova.estranky.cz/stranka/transakcni-analyza

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera14791
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse