Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Transformační instituce Konsolidační banka

Transformační instituce Konsolidační banka

Kategorie: Banky

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zamýšlí nad důvody založení Konsolidační banky a hlavními oblastmi její působnosti. Poukazuje na problematiku správy starých úvěrů, a úvěrů převzatých v poslední době. Na nich pak ukazuje strukturu úvěrů, které Konsolidační banka převzala v poslední době. Dále se zamýšlí nad využitím kapitalizace úvěrů Konsolidační bankou, financováním výrobních investic, a finančním hospodařením této banky.

Obsah

1.
Proč byla Konsolidační banka založena a jaké jsou hlavní oblasti její působnosti
2.
Starý blok pohledávek úvěrového portfolia
3.
Problémy při správě starých úvěrů
4.
Úvěry převzaté v poslední době
5.
Využití kapitalizace úvěrů
6.
Financování výrobních investic
7.
Finanční hospodaření Konsolidační banky

Úryvek

"Problémy při správě starých úvěrů
Mezi jednotlivými úvěry jsou velké rozdíly. Řada klientů, především ty podniky, které se mohly výhodně refinancovat na kapitálovém trhu , své závazky splatila a z portfolia KOB se vyvázala. Značná část klientů své závazky průběžně splácí. Další využili možnost splácet podle prolongovaných kalendářů. Strategie individuálního přístupu umožňuje bance v odůvodněných případech přistoupit ke změnám splátkových kalendářů a k restrukturalizacím úvěrů s cílem umožnit klientům jejich další rozvoj, a tím vytvořit podmínky pro splácení pohledávek vůči KOB. To se týká úvěrů v celkové hodnotě 10 miliard Kč.
Existuje však i skupina klientů, kteří jsou v situaci, že si nemohou dovolit splácet ani podle prodlouženého kalendáře. V případech kdy splacení celé pohledávky není reálné, může KOB podat návrh na prohlášení konkurzu na majetek dlužníka. U klientů, na jejichž majetek byl prohlášen konkurz, se banka jako jeden z významných věřitelů účastní práce věřitelských výborů.
Portfolio úvěrů z tzv. starého bloku, které se vztahuje ke klientům v konkurzech a likvidaci, se pohybuje okolo 30 miliard Kč, neboli představuje jednu polovinu pohledávek starého bloku. Je však třeba zdůraznit, že jejich význam v čase velmi poklesl. Zatímco v roce 1991 představovaly přibližně 15% všech úvěrů v ČR, dnes je to pouze 5%. I když celková zátěž na ekonomiku je relativně zlomková, koncentruje se do některých průmyslových oborů, které se bohužel nedokázaly na nové podmínky adaptovat, včetně určité části strojírenství a chemického průmyslu.

Úvěry převzaté v poslední době
V souvislosti s přípravou bank na privatizaci se portfolio převzatých bankovních pohledávek dále zvýšilo. Na jaře 1998 KOB převzala od IPB část úvěrů na družstevní bytovou výstavbu v hodnotě 16 miliard Kč, které stát dotoval. V závěru roku 1998 pak v rámci podpůrných operací pro Českou spořitelnu převzala Konsolidační banka od spořitelny klasifikované úvěry v nominální hodnotě 10,4 miliardy Kč.

Využití kapitalizace úvěrů
V případě hlubších restrukturalizačních a revitalizačních zásahů do podniků, byly některé pohledávky kapitalizovány do akciových podílů, kdy banka získala buď kontrolu či minimálně významný podíl.

Portfolio majetkových účastí KOB se utvářelo zejména v letech 1994 – 95, a to v rámci opatření na stabilizaci některých významných společností. Tyto záchranné operace byly podnikány ve spolupráci s jednotlivými resortními ministerstvy a na závěr schvalovány vládou. Jednalo se například o společnost Zetor a skupinu okolo Aero Vodochody.

Ve zmíněné skupině podniků banka na jedné straně zahájila proces finanční stabilizace (vypořádání starých závazků) a na straně druhé proces vnitřní restrukturalizace, který byl završen vyhledáváním strategických partnerů. Tyto aktivity vyvrcholili zejména v první polovině minulého roku, kdy do většiny společností vstoupili strategičtí investoři.

Za zajímavost ještě stojí zmínit, že vedle toho je KOB držitelem třicetiprocentního státního akciového podílu ve společnosti Škoda Mladá Boleslav.

Financování výrobních investic
Na základě rozhodnutí vlády ČR se KOB zapojila do programu posílení stability bankovního sektoru, přijatého vládou v závěru roku 1996. Základ programu spočíval v posílení likvidity bank prostřednictvím odkupu rizikových aktiv těchto bank společností Česká finanční, s.r.o., jejímž vlastníkem je ČNB. KOB zabezpečila refinancování této účelové organizace. Program byl realizován až do poloviny roku 1998 a celková výše refinančních úvěrů dosáhla 15 miliard Kč. Zúčastněné banky dostaly v této souvislosti za úkol v sedmiletém horizontu obnovit zdraví své bilance a svými výdělky špatná aktiva odkoupit zpět."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera638
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse