Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Trest smrti - historický vývoj - esej

Trest smrti - historický vývoj - esej


Kategorie: Právo

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zamýšlí nad trestem smrti. Zabývá se nejen jeho národními zvyklostmi, technikami, ale také justičními omyly. Seznamuje s vývojem trestu smrti ve světě, podrobněji se věnuje jeho jednotlivých druhům.

Obsah

1.
Úvod
2.
Trest smrti - národní zvyklosti
3.
Technika
4.
Justiční omyly
5.
Trest smrti - historický vývoj
6.
Druhy trestu smrti
6.1.
Svržení z výšky
6.2.
Upálení
6.3.
Otrávení
6.4.
Pověšení
6.5.
„Svatá gilotina“
6.6.
Elektrické křeslo
6.7.
Plynová komora
6.8.
Smrtící injekce
7.
Závěr

Úryvek

"Vybral jsem si téma Trest smrti, protože mě tahle problematika velice zajímá. Valná většina obyvatel České republiky se domnívá, že by trest smrti měl vejít opět v platnost. Já jsem proti tomuto tvrzení, ale zároveň i platný právní řád naší republiky,který tento trest nepřipouští. Přes všechny význačné klady a zápory trestu smrti, bych rád napsal tuhle práci nezávisle na předsudky lidí, ale i své vlastní. Pokusím se přiblížit historii hrdelního trestu, ale zároveň i moderní techniky sloužící k usmrcení člověka v souladu s platným právním řádem.
Pokládám si otázku, zda se změnilo něco od dob minulých, zda se vyvíjí právní systém a s ním i nová technika, která slouží k popravování, a zda Česká republika působí jako moderní stát, vzhledem ke zrušení tohoto trestu, nebo se tak stáváme nemoderním státem?? Ale pro řadu států je stále hrdelní trest neodmyslitelný a v trestním právním řádu platný.
Každého roku je ve světě na základě řádného rozsudku popraveno přes 2000 mužů, žen a dětí. Počet exekucí se za posledních patnáct let zdvojnásobil.
Protože mnohé národy oficiálně trest smrti zrušily, domnívá se mnoho lidí, především Evropanů, že tento nejvyšší trest již patří minulosti nebo že je to jedna ze zvyklostí, které jsou odsouzeny k zániku.
Naopak, s hrdelním trestem počítá legislativa nejpočetnějších národů světa, představujících devět desetin světové populace.

Trest smrti se řídí politickými, náboženskými, finančními a jinými úvahami i zvyklostmi, ale v celé historii je pro něj příznačné neustálé hledání, možno říci pátrání po co nejstrašnějších, nejodpudivějších postupech, jaké si lidská představivost dokáže vybavit. Cíl je jediný: exemplárnost trestu, jehož smyslem je odstrašit každého, kdo by chtěl přestoupit přijatá pravidla a ustálený řád. V mnoha státech se pořádají hromadné veřejné popravy, někde jsou dokonce vysílány televizí. Stále se vyskytují starobylé tresty s tisíciletou tradicí, jako je stětí, pověšení, ukamenování, bičování, ale vedle toho se využívá i nejmodernější techniky a vědeckých poznatků, jako je plynová komora, elektrické křeslo, nebo smrtící injekce.

Co se týče techniky, na počátku sloužil hrdelní trest především k utrpení odsouzeného, aby si provinilec odpykal svou vinu formou utrpení, nešlo ani tak o holý fakt vzít někomu život. Ale co se od té doby změnilo?? Což není plynová komora jen současnou formou udušení, jak ho praktikovali již staří Peršané? Není snad elektrické křeslo, na němž se vnitřnosti upečou a uvaří, jen dokonalejší formou někdejší hranice? A není snad smrtící injekce, lidmi zmítaná jako tiché usnutí, jen prostá replika podání jedu u starých Řeků, jen ne ústy, ale nitrožilně? Lidské krutosti se nikde neotvíralo tak široké pole působnosti jako to, které ji poskytovala po celá staletí „smrt z rozhodnutí zákona“. Spoustu neznalých pohlíží na dnešní vykonávání trestu smrti moderní technikou jako rychlý a bezbolestný trest. Ale není tomu tak.

Ale nejprve bych pohlédl na samotnou Justici a omyly v ní. V 19. století, několik slavných matematiků, jako například Laplace, Cournot nebo Poisson, zkoušelo na základě počtu pravděpodobnosti vypočítat, jaký je poměr mezi justičními omyly a rozsudky, které byly vyneseny právem. Matematická pravděpodobnost justičního omylu je podle věhlasného učence u hrdelních rozsudků 1 ku 257. Američtí profesoři Hugo Bedau a Michael Radelet ukázali, že jen ve 20.století bylo v USA uznáno 349 lidí vinných za zločiny které nespáchali, a dostali trest smrti. Za stejné období bylo 23 nevinných také popraveno. Tato čísla přitom zahrnují jen případy, kdy byl skutečný vrah odhalen a kdy justiční orgány svůj omyl uznaly. Americké sdružení pro občanské svobody odhaduje, že ve skutečnosti činí počet nevinně popravených 25.

Ale vraťme se na úplný počátek… Zprvu bylo k těmto hrozný trestům využíváno i zvířat, jako například v Egyptě sedm století před Kristem, kdy byli odsouzenci nuceni plavat v řece plné krokodýlů. Nebo na Cejlonu, kdy sloni vycvičeni speciálně k tomuto účelu vyhazovali odsouzence vysoko do vzduchu, načež je při dopadu nabodli na své kly. Nejhanebnější ale zároveň i nejpotupnější trest šířený po celém světě, bylo předhazování odsouzence psům. Tento trest byl rozšířen jak v Orientě, tak v Číně, v Japonsku nebo v Africe a velmi často i v Evropě a byl vyhrazen zlodějům, lupičům, uprchlým otrokům a později také křesťanům.
Germáni znali jiný zákonný trest, vyhrazený ženám: odsouzenkyně byla přivázaná za vlasy k divokému koni a usmýkaná k smrti. Ve Francii a Anglii však trest roztrhání koňmi byl určen především otcovrahům.
Popravy pomocí zvířat začaly dávno před křesťanskou érou a přežily i nástup křesťanských císařů. Usmrcování zvířaty tak přetrvalo až do 5. století."

Poznámka

Práce kompilačního charakteru. Čerpáno z: http://www.mravenec.cz/henry/File-hist/Trest-smrti.rtf.
; http://www.verryskovy.estranky.cz/clanky/jine.
Právnická fakulta Masarykovy univerzity Brno, Katedra teorie práva.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15172
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse