Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Utopický socialismus

Utopický socialismus

Kategorie: Filozofie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce nejprve jako východisko charakterizuje pojmy a základní myšlenky utopie a utopického socialismu. Poté popisuje jakým způsobem chápali utopický socialismus přední světoví myslitelé. Ukazuje, za kterých situací se tyto teorie dočkaly největšího rozkvětu a v závěru jen velmi stručně naznačuje dopady těchto myšlenek na marxismus.

Obsah

1.
Úvod
2.
Utopický socialismus, ideje a myšlenky
3.
Utopie- výklad pojmu
4.
Moreova utopie
5.
Thomas Campanella
6.
Rozkvět utopického socialismu
7.
Charles Fourier
8.
Claude Henri Rouvroi de Saint Simon
9.
Robert Owen
10.
Etienne Cabet (1788-1556)
11.
Vliv sociálního utopismu

Úryvek

“ MOREOVA UTOPIE

Slovo utopie u Thomase Morea označuje vysněnou zemi s dokonalým společenským a kolektivistickým politickým řádem. Toto světoznámé dílo o ideálním státu budoucnosti a jeho uspořádání, zákonech a normách je rozděleno do dvou knih: v první knize načrtává More pochmurný obraz Anglie: zbídačování rolníků, zločinnost, druhá je psána formou monologu cestovatele Rafaela. Ten vypráví o ostrově Utopie, který je chráněn ze všech stran mořem či horami, takže stačí jen malé množství strážců k tomu, aby případně odrazili množství útočníků. Lidé sem přivedl Utopus, pozdější panovník, podle něhož je země nazvána. Lidé žijí ve městech, kterých je na ostrově 54, přičemž Amaurotum je město hlavní, a na venkově, živí se rolnictvím, pěstují však jen tolik, kolik potřebují. Když potřebují lidé na venkově pomoc v době žní, přichází na pomoc městské obyvatelstvo. Lidé jsou svobodní, pokud je v rodině dítě, které není spokojeno a táhne ho to do jiné rodiny, je mu to umožněno díky adopci. Rodině, její potřebě a důležitosti věnuje More všeobecně velkou pozornost.
Lidé si každý rok v Utopii vybírají úředníka, ti pak tajným hlasováním volí vladaře, jehož funkce je doživotí. Svou funkci má i senát, kam každý den přicházejí dva noví úředníci. Je zakázáno radit se o společných záležitostech mimo senát nebo mimo veřejné schůze úředníků pod trestem smrti. Hlavním úkolem úředníků je dohlížet, aby nikdo nezahálel. Práci se v Utopii věnuje šest hodin denně - tři ráno, a pak je oběd, dvouhodinový odpočinek, a tři odpoledne. Oběd a večeře jsou ve stanovenou dobu, omluvou je lidem jen těžká nemoc. 6 hodin práce denně stačí, protože pracují všichni lidé a rádi, stejně tak rádi se ve volném čase vzdělávají. Lidé vzdělaní a úředníci jsou od práce osvobozeni, většinou však této výhody nezneužívají a pracují s ostatními, aby byli užiteční státu a šli příkladem.
Jak bylo řečeno, pěstuje a vyrábí se jen to, co lidé potřebují, luxus je zakázán, nestaví se proto ani nové budovy, skromný oděv prostého střihu vystačí lidem na několik let. Lidé nejsou chamtiví, dostanou to, co potřebují, pokud pak mají nadbytek výrobků, je vyhlášena zkrácená pracovní doba a poskytnuto více času na vzdělání. Peníze pro lidi nemají žádnou cenu, používají je jen někdy, když vedou válku. Nerozlišují bohaté a chudé, všichni jsou si rovni, na trhu si každý může vzít, co potřebuje, nikdo toho nezneužívá. Každý může věřit ve svého boha, vládne zde náboženská svoboda, všichni se scházejí k motlitbám v jednom chrámu bez rozdílu víry.
Morova Utopie vyšla v roce 1516 pod názvem De optimtimo republicae statu deque nova insula utopia, což znamená „knížka v pravdě zlatá a stejně užitečná jako zábavná o nejlepším stavu státu a o novém ostrově Utopii.“ K hlavním motivům knihy patří utlačování slabších (méně vlivných lidí) a kritika svrchovaného postavení šlechty a mocných. More vidí za kořen všeho společenského zla majetek. Chtěl přimět vládnoucí vrstvy, aby dali svým poddaným spravedlivější zásoby, které by byly ve shodě s rozumem. Celá kniha se nese ve znamení lásky k lidem a nenávisti k útisku a vykořisťování."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera11623
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse