Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Už zase k volbám

Už zase k volbám

Kategorie: Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá názory občanů ČR na volby. Teoretická část se týká voleb, síly voličského hlasu, drobných volebních nedorozumění, historií parlamentních voleb, návratnosti dotazníků. Praktická část vychází z dotazníku, který hodnotí, názorně zobrazuje volitelnost pomocí grafů. Závěr je věnován diskusi o dotazníku.

Obsah

1.
Dotazník z oblasti politiky
2.
Úvod
3.
Metody dotazníku, jak lidé přistupují k volbám
4.
Grafy volitelnosti
5.
Výsledky účasti voleb
6.
Zhodnocení dotazníku
7.
Proč lidé volí nebo nevolí
8.
Dotazník - dovětek

Úryvek

" Podzimních voleb do Senátu a Krajských zastupitelstev se zúčastnilo 29% respondentů. Do volebních místností si našli cestu spíše starší občané a členové politických stran. Z celkového počtu 32 respondentů, kteří se zůčastnili voleb byla celá polovina členem některé politické strany. Například v kategorii do 30 let, se voleb z 18 repondentů,se nezúčastnil voleb 2000 ani jeden.

Myšlenka ,že by bylo dobré snížit počet voleb ( sloučením některých druhů voleb do jednoho dne) by se zamlouvala 62% respondentů. Což je docela zajímavé vzhledem k tomu že k volbám chodí tak málo voličů.

Ale těžko si nejde do volební místnosti cestu více voličů, když jen necelá čtvrtina se domnívá,že i jeho hlas může rozhodnout o volebním výsledku a tím o vývoji politiky v ČR.

Voliči mají na politiku v naší zemi dost svérázný názor. Z 112 respondentů jen 11% nesouhlasí z názorem že politika je špinavost.Na druhou stranu celých 35 s tímto názorem souhlasí. Více jak 54% repondentů si myslí, že politika není úplně čistá, ale nejde mluvit o špinavosti.

Při porovnání o množství informací o poslání a funkci krajů a volební účasti jsme objevila zajímavou souvislost: čím lepší měli respondenti informace, tím častěji se těchto voleb zůčastnili. Tady asi platí, že když mám o něčem rozhodovat,musím vědět o čem.Politici, ale i veřejnoprávní média by se měli zamyslet nad skutečností, že v době informačního „ bumu“ více jak 27% z respondentů nemělo vůbec žádné informace o poslání a funkci krajů. A 46% něco zaslechlo, ale chyběli jim ucelené informace.

V otázce referenda byli respondenti celkem jednotní, celých 97% se domnívá ,že by se o důležitých veřejných věcech mělo rozhodovat pomocí referenda.

Celkem zarážející je výsledek odpovědí na otázku : povinné volby. Celkem 17% repondentů se tento nápad zamlouvá. Vypadá to že jsme zapomněli ……

Závěry:

Při hledání odpovědi na otázku, proč přišlo na podzim roku 2000 k volbám tak málo voličů volbách , mnou oslovení respondenti více méně potvrdili známe souvislosti, vypovídající o stavu naší společnosti.O postoji voliče k věcem veřejným a politice vůbec.

Pravdou zůstává, že český volič už na zázraky nevěří a očekává spíše věci horší než lepší. Myšlenka , že ať jdu k volbám nebo ne stejně se nic nezmění přetrvává v lidech dál. Bojíme se přijmout odpovědnost, za své rozhodnutí. Ti starší kteří zažily léta „totality“, si rychle zvykli na to že volit je právo, ale ne povinnost.A ti mladší , kteří dopívali již v demokracii se jaksi zapomněli naučit , že demokracie to nejsou jen práva, ale taky povinnosti. Povinnost nést odpovědnost za své činy.A tak pokud nejdu k volbám , je to sice moje právo a vyjadřuji tím svůj názor, ale musím umět nést následky tohoto rozhodnutí. A né potom čtyři roky „nadávat“ na to jak je to tu všechno špatně.

Politici by se měli asi zamyslet nad tím , že 37% občanů si myslí že politika je špinavost.A dalších 54% si myslí ,že politika není úplně čistá, ale nejde o špinavost. Ať se to vezme z kterékoliv strany, občan má pocit ,že o něho tu nejde. Že tu jde především o moc a peníze, a politici se nezastaví před ničím.Občan má spíš problém, kde sehnat práci, peníze na činži,či elektřinu a už ho nebaví sledovat, jak kdo plní své volební sliby a potom samozřejmě utkví v paměti jen médii propagované skandály. Protože, přece se tu nedějí jen špatné věci!
Možná by stálo za to, vyslyšet hlas lidu:uzákonit referendum.Dát občanům možnost přímo rozhodovat o důležitých věcech. O takových věcech, které se přímo dotýkají přímo jejich života. Z výzkumu,který jsem provedla vyplívá, že 97% respondentů, by tento způsob uvítala.
Potvrdila se i má odměnka, že voličům chyběli informace o poslání a funkcích krajů. Vždyť 37% voličů,nemělo vůbec žádné informace.!!!! A 46% jich sice nějaké informace mělo, ale nebyli ucelené. Tady se někde stala chyba. Protože,jak se ukázalo v mém výzkumu, účast na volbách do krajských zastupitelstev byla přímo úměrná množství informací, které voliči měli."

Poznámka

Práce z části vychází z údajů ze stránek http://www.novinky.cz/archiv/Index/Politika/5994b871.html?from=hp?
Obsahuje grafy. Čistý text dosahuje cca 8 stran.
Práce obsahuje překlepy.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera991
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse