Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Věznice Guantanámo

Věznice Guantanámo


Kategorie: Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se věnuje charakteristice věznice Guantanámo. Popisuje její vznik, historii, i geografickou polohu. Uvádí místní standard vězňů. Zmiňuje jejich oficiální status, a způsob života. Projednává 2 protikladné výpovědi 2 mužů k jednomu případu. Řeší všeobecné názory okolí. Analyzuje veřejné mínění, které prezentuje včetně výsledků.

Obsah

1.
Co je Guantánamo?
2.
Historie
3.
Proč právě na Kubě?
4.
Vězni
4.1.
Kdo
4.2.
Status
4.3.
Život a způsob vyslýchání
5.
Dvě protikladné výpovědi
6.
Veřejné mínění
6.1.
Evropský parlament
6.2.
Průzkum ve 25 zemích
7.
Výsledky
8.
Závěr

Úryvek

"Vůbec první člověk, který si na Guantánamu dne 8.8. 2008 vyslechl rozsudek viny, byl Sálim Ahmad Hamban. Sedmatřicetiletý Jemenec pracoval pro Usámu bin Ládina. Od roku 1997 až do září 2001 za 200 dolarů měsíčně mu dělal řidiče a opraváře. V Afghánistánu prošel bojovým výcvikem v táborech Al-Kajdy, kde se na válku proti nepřátelům Koránu připravovali radikální muslimové ze všech koutů světa. Když ho Američané několik dní po své invazi do Afghánistánu v listopadu 2001 zatkli, převážel podle agentury Reuters ve svém automobilu dvě střely země – vzduch. Podle žalobců patřil k nejužšímu vedení Al-Kajdy. Porota zvláštního vojenského soudu na Guantánamu, ho uznala vinným z materiální podpory terorismu a udělila mu trest pět a půl roku vězení. Vojenský prokurátor pro něj přitom žádal trest odnětí svobody aspoň na 30 let. Proces byl považován za test před skutečně velkými guantánamskými procesy, proti nimž je Hamdan jen malá ryba.

hlavní proces

terorista, co vymyslel akci 11. září 2001

Dlouhé roky opakoval, že bude bojovat do posledního dechu. Nyní se ale přiznal. Chálid Šajch Muhammad pět let plánoval útok na Ameriku. Teď už je pět let v zajetí a těší se na mučednickou smrt. Doznání bylo skutečně pestré. Bomby na palubách 12 letadel mezi Amerikou a Asií. Výbušnina v botě atentátníka ve spoji mezi Paříží a New Yorkem. Bombové útoky na Bali. Atentát na britskou královnu nebo papeže, útok na londýnský Big Ben. Od náčrtů po uskutečněné plány, ve kterých více nebo míňe figuroval. Vražda amerického novináře Daniela Pearla. A samozřejmě 11. září. Plán na nejsofistikovanější teroristický útok v dějinách se zrodil v jeho hlavě už v roce 1996. Tehdy s ním seznámil Usámu bin Ládina. Stále ještě nezávislý terorista dostal od hlavy Al-Kajdy svolení. Na svém plánu začal usilovně pracovat. Výsledek šokoval celý svět. Spolu s ním ohlásili rozhodnutí přiznat se ke všem obviněním z terorismu jeho další čtyři spolupachatelé.
Zdáse jim ale, že proces je příliš pomalý. Natolik, že by mohl ohrozit jejich vysněnou cestu k mučednické smrti. Proto napsali dopis se stížností na pomalou komunikaci mezi nimi a soudem. Když soudce ocitoval jeho obsah, rutinní procesní jednání se změnilo v zásadní zvrat v celém procesu. Stálo v něm, že stahují všechny námitky proti tribunálu i průběhu projednávání, pokud jim bude umožněno přiznání viny. Dopis nese datum 4. listopadu. Obžalovaní se předtím sešli, dva dny pracovali na společném postupu. To datum podle všeho není náhodné. Amerika totiž zvolila prvního černošského prezidenta Baracka Obamu. Ten prostý fakt v okamžiku radikálně změnil pověst USA ve světě. Pověst, kterou Guantánamo a procesy s teroristy tolik poškodily. Vědí, jaká změna se v Americe odehraje 20. ledna. Obama se netají, že věznici na Guantánamu chce zavřít a procesy převést před civilní soud. A oni chtějí zemřít. Vlastní smrt je poslední ránou, kterou ještě můžou zasadit nenáviděné Americe. Odsouzení před kontroverzním vojenským tribunálem a poprava na nechvalně proslulém Guantánamu by měla ve světě mnohem větší odezvu, než kdyby absolvovali civilní proces.
Kdyby soudce přiznání viny povolil, šance na pozastavení procesu by byly skoro nulové. Muhammadovi a čtyřem spoluobžalovaným ale plán na rychlou cestu k popravě zatím nevyšel. Soud nechal přezkoumat duševní způsobilost dvou z nich, zbylí tři nabídku na přiznání viny stáhli. Bez psychologických posudků se případ nepohne.
V tu chvíli pro pět obžalovaných projednávání skončilo. Právní bitva obžaloby s obhájci pokračovala dlouhé hodiny, ale je už nezajímala. Povídali si a vtipkovali. Znovu ožili až na konci projednávání, když promluvil Ramzí Binalšíd, jeden z koordinátorů operace 11. září. Řekl, že u příležitosti konce svatého měsíce ramadánu by chtěl pozdravit Usámu bin Ládina a obnovit svou přísahu věrnosti. Přál mu, aby pokračoval ve svaté válce a zaútočil na samé srdce Ameriky všemi zbraněmi hromadného ničení. To byla poslední slova přelíčení. Novináři, příbuzní obětí a zástupci nevládních organizací odletěli zpátky do Ameriky, obžaloba a obhájci pokračují v boji o čas. Tým Baracka Obamy už zkoumá, jak proces zastavit a zavřít tábory na Guantánamu. Inaugurace nové hlavy státu je 20. ledna. Pak stačí jediný podpis pod prezidentským výnosem."

Poznámka

Práce je kompilačního charakteru. Čerpá ze zdrojů: www.unc.edu/~lajanda/cz103n7articles.doc, st.vse.cz/~XMASV09/gitmo.doc.
Obsahuje pravopisné chyby.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15705
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse