Vitamín B1

Kategorie: Gastronomie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: University College Prague - Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o. Pobočka Praha, Praha 5

Charakteristika: Práce definuje vitamíny skupiny B a přináší informace o vitamínu B1, jeho funkci, výskytu, denní dávce a projevech nedostatku, nebo nadbytku. Druhá část pak obsahuje sestavené menu, s přihlédnutím k dostatečnému přísunu vitamínu B1, a to včetně receptury a technologických postupů.

Obsah

1.
Skupina vitaminů B
2.
Vitamin B1, Thiamin
2.1
Nedostatek
2.2
Nadbytek
2.3
Kde se vyskytuje
2.4
Doporučená denní dávka
2.5
Kolik ho kde nalezneme
3.
Menu
3.1
Receptury pokrmů
3.2
Technologické postupy
4.
Celkové shrnutí

Úryvek

“Skupina vitaminů B

Vitaminy skupiny B (thyaminchloridy) jsou užívány pro svůj podpůrný vliv mozkové činnosti, schopnost zvyšovat odolnost organismu proti stresu a nezastupitelnost při využívání energie z živin. Jedna z hlavních funkcí společná pro celou skupinu těchto vitamínů je pomoc při mezibuněčném metabolismu a podpora centrální nervové soustavy. Jejich nedostatek může mít za následek stres, přecitlivělost, neschopnost se soustředit, poruchy spánku a ve stáří může vést až k vážným onemocněním jako například Parkinson. Vitaminy B jsou hydrofilní, což znamená, že jsou rozpustné ve vodě. Z tohoto důvodu si je lidské tělo není schopno ukládat do velkých rezerv a proto je důležitý jejich pravidelný přísun. Také jsou velmi citlivé na antibiotika a tak během léčby by se člověk měl soustředit, aby jejich přísun byl dostatečný. Zajímavostí, která jistě stojí za povšimnutí je schopnost těchto vitamínů odpuzovat hmyz. Jeli tělo dostatečně zásobené, neměl by si jedinec stěžovat na nadbytečný zájem klíšťat či komárů.


Vitamin B, Thiamin

Thiamin je bílá nebo bezbarvá krystalická sloučenina. Chemické složení tohoto prvku jsou substituovaná jádra thiazolu a pyrimidinu, která jsou spojena methylenovým můstkem, což je příčinou, že je rozpustný ve vodě. A k čemu vlastně slouží? Říká se mu také protistresový vitamin a slouží proti únavě. Z různých studií také vyplívá, že podávání vitaminu B1 v určitých dávkách utišuje bolesti hlavy, pomáhá při depresích, migrénách a také uklidňuje. Podílí se na metabolické proměně sacharidů tím, že usnadňuje chemické reakce, kterými se konečný produkt, glukóza, mění v lidském těle na energii. Je potřebný pro neporušenou funkci nervového systému, srdce, ledvin, trávicího systému a rozvětvených mastných kyselin. Například je doporučen jako doplněk stravy při užívání antikoncepce či v těhotenství. Pokud se B1 v těle spojí například s B6 či vitamínem E, podílejí se na neutralizaci volných radikálů. Zabraňuje nadměrnému vytváření vazeb mezi řetězci bílkovin – tzv. zasíťování – které má za následek proces stárnutí u orgánů začínaje pokožkou až po mozkové buňky. Vitamin B1 také vykonává zvláštní funkci, která je v dnešním světe plným zlozvyků velmi potřebná a tou je působení proti účinkům cigaretového kouře. A přes to ho sami v těle i když neúmyslně ničíme a to kávou nebo čajem ve větším množství.

Nedostatek

Nedostatek se v první chvíli projevuje vyčerpaností, ztrátou chuti k jídlu, agresivitou, poruchou spánku, nesoustředěností, depresí či migrénou. To, že nám schází můžeme táké poznat například mravenčením v nohou, nechutenstvím nebo velkou únavou bez zjevné příčiny. Po delší dobu trvajícím nedostatku vitaminu B1 mohou nastat hluboké deprese, srdeční poruchy, otoky a ztráta citlivosti v končetinách. V nejhorším případě se může vyskytnout nemoc zvaná Beri – Beri, což v indickém dialektu znamená ovčí chůze a jedná se o poruchu chůze. Toto onemocnění se vyskytuje hlavně v zemích s méně pestrou stravou, kde jedí hlavně loupanou rýži, bílou mouku a rafinovaný cukr.


Nadbytek

Předávkování či nadbytek B1 se vyskytuje velmi vzácně, neboť jak jsem již napsala, je rozpustný ve vodě, a tělo ho z tohoto důvodu dobře vyloučí v moči. Pokud by ovšem k předávkování došlo, projevuje se pocitem tepla, slabostí, pocením a neklidem.


Kde se vyskytuje

Thiamin neboli vitamin B1 je nutnou součástí naší výživy. A klíčem k jeho dostatečnému příjmu je pestrá strava. V malém množství je přítomen v potravinách rostlinného a živočišného původu. Bohatým zdrojem jsou celozrnné obiloviny, semena, luštěniny, pivovarské kvasnice, vnitřnosti a mléčné výrobky. Jelikož tepelnými úpravami a dlouhým stáním se vitamin B1 ničí, je dobré konzumovat čerstvé a nerafinované potraviny."

Poznámka

Obsahuje tabulku.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera12337
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse