Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Vítězslav Nezval - Edison

Vítězslav Nezval - Edison

Kategorie: Literatura

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Městské víceleté gymnázium Klobouky u Brna, příspěvková organizace http://www.gymklob.info, Klobouky u Brna

Charakteristika: Tato seminární práce se zabývá básní Edison ze sbírky Básně noci napsané jedním z předních českých spisovatelů Vítězslavem Nezvalem. Rozebírá nejen autorův život a dílo, ale i literární směr poetismus.

Obsah

1.
Život a tvorba Vítězslava Nezvala
2.
Charakteristika poetismu, inspirace světovou moderní poezií
3.
Kompoziční výstavba díla
4.
Metody poetismu, ukázky
5.
Pojmy
6.
Zvuková rovina skladby
7.
Část skladby, která mě nejvíc zaujala

Úryvek

"Vítězslav Nezval se narodil 26.května 1900 v jihomoravské obci Biskoupky, ale od roku 1903 bydlel v Šemíkovicích, kde navštěvoval místní základní školu. Jeho otec byl zároveň jeho prvním učitelem. V roce 1911 nastoupil Nezval na gymnázium v Třebíči, kde v roce 1919 odmaturoval. Po maturitě studoval právo na univerzitě v Brně, po prvním semestru však přestoupil na filosofickou fakultu v Praze, kterou rovněž nedokončil, protože se chtěl profesionálně věnovat literatuře.
Od roku 1922 byl členem uměleckého svazu Devětsil, kde spolupracoval především s Karlem Teigem a Jiřím Wolkerem. Právě tento umělecké hnutí založilo literární směr poetismus, jehož spoluzakladatelem byl i Nezval. V roce 1924 vstoupil do KSČ, ve třicátých letech se podílel na protifašistickém odboji, za války byl nějaký čas vězněn. Po válce byl aktivním členem KSČ a získal mnoho oficiálních poct, například titul Národní umělec.
V letech 1924-1925 pracoval jako tajemník v redakci Masarykova naučného slovníku, poté působil jako dramaturg v Osvobozeném divadle. Od roku 1945 řídil filmový odbor na ministerstvu informací.
Za druhé světové války byl dva měsíce vojákem, pak ho propustili. Během vojenské služby se setkal s Františkou Řepovou, která se později stala jeho ženou. Od roku 1952 se stýkal s Olgou Jungovou, která mu porodila syna Roberta.
Zemřel 6.dubna 1958 na srdeční infarkt a spálu. Pohřbený je na Vyšehradském hřbitově v Praze.
Jeho tvorbu otiskovali v Rudém právu, v Lidových novinách, v časopise Host a v mnoha dalších periodikách. Úplně poprvé jeho verše vyšly v třebíčském studentském časopise Svítání.
Velký vliv na Nezvalovo dílo měli francouzští básníci Arthur Rimbaud a Guillaume Apollinaire. Výrazně ovlivnily jeho zahraniční cesty, což se odráží například ve sbírce Sbohem a šáteček. Cestoval do SSSR, ale také do Řecka nebo Itálie. Nejdůležitější z jeho cest vedla do Francie, kde se seznámil s Andrém Bretonem a dalšími surrealisty, kteří ho inspirovali k založení Skupiny surrealistů v ČSR. Tuto literárně-uměleckou skupinu už po čtyřech letech rozpustil a to poté, co se v ní začaly projevovat protisovětské názory.
Nezvalovu tvorbu můžeme rozdělit na tři části. První a nejznámější část jeho tvorby spadá do období poetismu. Patří sem i jeho nejvýznamnější básnická sbírka Básně noci, kde najdeme i hlavní báseň Edison. Druhé období jeho tvorby ovlivnilo setkání s francouzskými surrealisty. Sem můžeme zařadit dílo Žena v množném čísle. V posledním období se zabýval socialistickým realismem, psal téměř výhradně budovatelskou poezii. Díla z tohoto období nejsou považována za příliš kvalitní.

2 Charakteristika poetismu, inspirace světovou moderní poezií

Poetismus je literární směr, který se promítl i do dalších odvětví umění. Jeho cílem nebylo pouze změnit literaturu, ale i způsob vnímání světa. Podle poetistické ideologie měl poetismus změnit pohled na život tak, aby sám život byl básní.
Poetismus oficiálně vznikl v roce 1923, i když pojmenování „poetismus“ bylo poprvé použito až v roce 1924. Poetismus fungoval paralelně s proletářskou poezií, která však nedávala umělcům dostatečný prostor pro rozvoj jejich fantazie a proto došlo k vývoji nového směru, kterým byl právě poetismus. O jeho založení se postarala umělecký skupina Devětsil. Prvním uceleným souhrnem poetismu byla teoretická stať Karla Teigeho uveřejněná v časopise Host do domu. Mnohem známější je manifest poetismu Papoušek na motocyklu čili O řemesle básnickém od Vítězslava nezvala.
Ačkoliv se poetismus nikdy nerozšířil za hranice Československa, najdeme v něm mnoho prvků, které převzal ze světové literatury. Ze symbolismu si propůjčil iracionální popisy, skrývání podstaty věcí a náznaky, v Dadaismu je zaujaly především svoboda vyjádření a estetické působení dadaistických děl. Mezi významné světové básníky, kteří tento směr inspirovali, patří Guillaume Apollinaire, od kterého poetisté převzali obrazovost vyjádření a hru se slovy."

Poznámka

Práce obsahuje na úvodní stránce podobiznu autora.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera29105
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse