Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Vitruvius: Deset knih o architektuře, Kniha druhá

Vitruvius: Deset knih o architektuře, Kniha druhá

Kategorie: Architektura/Zahradní architektura

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá výtahem z Knihy druhé začleněné do Deseti knih o architektuře římského stavitele a inženýra Vitruvia. Druhá kniha se věnuje materiálu, z něhož se budují stavby. Kromě samotného výtahu práce uvádí Vitruviův vliv na Břetislava Štorma. Rozebírá jednotlivé kapitoly díla, které charakterizuje. Nastiňuje témata života prvních lidí, vzniku civilizace, vývoje lidských obydlí, vyjmenovává základní živly hmoty, všímá si vápna, cihel, písku, kamenolomů, způsobů vyzdívání, stavebního dřeva a jedle hornomořské a dolnomořské.

Obsah

1.
Vitruvius: Kniha druhá
1.2.
Předmluva
1.2.
Život prvních lidí. Vznik civilizace a vývoj lidských obydlí
1.3.
Základní živly hmoty
1.4.
Cihly
1.5.
Písek
1.6.
Vápno
1.7.
Puteolský práškovitý písek
1.8.
Kamenolomy
1.9.
Způsoby vyzdívání
1.10.
Stavební dřevo
1.11.
Jedle hornomořská a dolnomořská

Úryvek

"I.
Úvodní kapitolu nazval Život prvních lidí. Vznik civilizace a vývoj lidských obydlí. Popisuje, jak lidé získali oheň i jak vznikla řeč, jak si lidé začali stavět přístřeší – z chvojí, bláta nebo proutí. Jiní si vyhlubovali pod horami sluje nebo napodobovali hnízda vlaštovek. Tím, že si všímali cizích chýší, doplňovali a vylepšovali ty svoje. Vztyčovali rozsochy, vkládali mezi ně proutí a obkládali stěny blátem, sušili kusy bláta a stavěli z nich zdi, které spojovali dřevy a pokrývali k ochraně před dešti a parny rákosím a chvojím. Aby mohli čelit dešťům a bouřím, zřizovali domovní štíty, omazávali skloněné střechy blátem a sváděli vodu okapy. V době Vitruvia z takových materiálů stavěli ještě některé národy, např. v Galii, Hispánii, Lusitánii nebo Aquitánii. Vitruvius popisuje, jak staví kolchidský národ v Pontu nebo Frygové. Tvrdí, že jako svědectví dávných časů může sloužit např. Areopag v Athénách nebo Romulova chata na Kapitolu.

Postupem času se někteří cvikem v manuální obratnosti a vynalézavosti vypracovali a vystupovali jako stavitelští mistři. Jejich schopnosti dospěly od věcí obvyklé potřeby k uměleckosti. Lidé pak postupovali od stavitelství k dalším uměním a vědám. Vitruvius píše, že dospěli od divokého a hrubého života až k umírněné lidskosti. Díky stále většímu rozhledu začali časem budovat nejen chaty, ale i domy se základy a se stěnami z nepálených cihel nebo domy z kamene kryté trámovím a střešními taškami. Vědeckým pozorováním vytvořili z neurčitých úsudků pevné zákony. Když poznali, že v přírodě najdou nadbytek látek pro provádění staveb, začali život obohacovat uměním a zkrášlovat přepychem. O těchto látkách, jejich vlastnostech a přednostech bude Vitruvius mluvit později.

II.
Druhá kapitola se zabývá Základní živly hmoty. Thálés pokládal za základní živel všech věcí vodu, Hérakleitos oheň, pýthagorovská škola přidala ještě vzduch a zemi. Démokritos a Epikúros považovli za základní živel atomy (které dostaly název nerozřezatelná nebo nedělitelná tělíska). Vitruvius říká, že se všechny věci skládají a rodí sdružením základních živlů. O jejich rozmanitém a rozdílném použití ve stavebnictví a o jejich vlastnostech chce Vitruvius podat výklad.

III.
Třetí kapitola je věnována Cihlám. Jak říká Břetislav Štorm, Vitruvius uvádí na čestném místě cihly sušené, nepálené. Vitruvius hovoří nejprve o tom, z jaké hlíny se mají nebo nemají vyrábět a proč. Nejlepší je podle něho křídovitá bělavá nebo načervenalá hlína nebo mastný hrubozrnný písek. Cihly jsou pak lehké, pevné a snadno se vrší. Kvůli vysychání se mají dělat na jaře nebo na podzim, nejlépe dva roky před použitím. Pokud tomu tak není a staví se z neproschlých cihel, cihly sesedávají a nedrží na nich omítka. Bortí se pak i zdi. Totéž říká i Štorm: „Staří doporučují, aby vytěžený materiál přes zimu větral, (...) sušení bylo pozvolné, pálení nepříliš prudké.“ Máme tři druhy nepálených cihel – lýdský (1 1/2 stopy dlouhý a 1 stopu široký) se používal v Itálii, v Řecku pak pentadóron (veřejné stavby, měří na všech stranách po pěti dlaních) a tetradóron (soukromé stavby). Vyráběli se i cihly poloviční (klade se jedna cihla celá a jedna poloviční). Výhodné díky tomu, že do nich neproniká vlhko, jsou pak cihly z pemzovité hlíny užívané v zadní Hispánii."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera10437
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse