Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Vliv nelegálního obchodu s drogami na ekonomickou situaci Kolumbie

Vliv nelegálního obchodu s drogami na ekonomickou situaci Kolumbie

Kategorie: Světová ekonomika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá vlivem obchodu s drogami na různé makroekonomické ukazatele. Pojednává stručně i historii a socioekonomickém pozadí pěstování koky a dalších nelegálních plodin a o způsobech, kterými se proti drogám v Kolumbii bojuje. Lehce se také dotýká úlohy USA v tomto boji.

Obsah

Úvod
1.
Společenské a historické pozadí
2.
Obecné trendy kolumbijské ekonomiky
3.
Pěstování koky
4.
Zaměstnanost a nezaměstnanost
5.
Nerovnoměrné rozdělení důchodu, blahobyt obyvatelstva
6.
Nelegální obchod s drogami, pašeráctví a praní špinavých peněz
7.
Boj s drogami a pomoc USA
Závěr

Úryvek

“IV. Zaměstnanost a nezaměstnanost
Graf 2 porovnává trendy v pěstování koky, změně reálného HDP a nezaměstnanosti. Díváme-li se na věc pouze z národního hlediska, tak z grafu vyplývá, že pěstování koky negativně ovlivňuje dlouhodobou zaměstnanost. Do poloviny 90. let se růst HDP a pěstování koky pohybovaly na takřka stabilní úrovni. Nicméně po roce 1995 se začalo pěstování koky zvyšovat, růst HDP se zpomalil a nezaměstnanost zvýšila. Porovnáme-li grafy 3 a 4, můžeme říci, že v roce 2000, kdy byly plochy používané k pěstování koky největší, byla i nezaměstnanost na svém vrcholu, a jak se začaly po roce 2000 plochy pro pěstování koky zmenšovat, poklesla i nezaměstnanost.
Průzkum ukázal, že z krátkodobého hlediska vyšší příjmy části společnosti z obchodování s drogami podpořily stavební průmysl a vytvořily tak pracovní místa pro nižší třídu. Nicméně v delším období byl pozorován prudký pokles reálných cen nemovitostí a aktiv obecně. Někteří ekonomové jsou přesvědčeni, že příliš velký boom na trhu s nemovitostmi znamená pro národní ekonomiku hrozbu, neboť aktiva zvyšují svou hodnotu až na neúnosnou úroveň, což může být završeno naprostým zhroucením hodnoty téměř jakéhokoli majetku. Ze zemědělského hlediska má pěstování koky za důsledek i vytěsňování zákonem povolených plodin jako je např. káva. Pro některé kolumbijské rolníky mohly být důvodem přechodu od pěstování legálních plodiny k pěstování koky snižující se příjmy a zvyšující se nezaměstnanost v regionech pěstujících kávu, které se objevily jako důsledek vysokých produkčních nákladů a neustále snižování cen komodit od roku 1980. Nárůst pěstování koky je také následkem místních, národních a mezinárodních trhů, které učinily pěstování alternativních plodin méně výnosným. Vzhledem k velké konkurenci zahraničních producentů a klesajícím cenám kávy se rolníci rozhodli doplnit své klesající příjmy pěstováním plodin určených k výrobě omamných látek. Kromě toho kolumbijští rolníci obecně postrádají schopnost změnit svou hlavní pěstovanou plodinu nebo alespoň plodiny střídat, proto jsou při změnách cen kávy směrem dolů značně zranitelní. Káva se pěstuje na malých farmách a její produkce zaměstnávala ke konci 90. let přibližně 1 milion osob. Podle odhadů na konci 90. let mohl nelegální sektor drog zaměstnávat přibližně 6,7 % osob pracujících v zemědělství, zatímco káva, nejdůležitější zákonná plodina v Kolumbii, jich potřebovala ke svému pěstování přibližně 12 %.
Navíc i přes krátkodobé možnosti zajímavých výdělků nejsou z dlouhodobého hlediska zemědělci dostatečně podporováni ze strany státu tak, aby sektor zemědělství modernizovali a činili ho konkurenceschopnějším. I v případě, kdy je cena nelegálně pěstovaných plodin nižší než cena kávy nebo jiných plodin, nelegální plodiny jako koka mají výhodu, neboť je snazší je pěstovat, udržovat a přepravovat, mohou se déle uskladňovat, aniž by se zničily, a systém jejich distribuce je mnohem rozvinutější.
Jelikož jsou rostliny pro výrobu drog o dost trvanlivější a odolnější než většina legálních plodin, není potřeba investovat do hnojiv, pesticidů, modernizování výroby atd., což pro zemědělství znamená ještě menší pravděpodobnost, že se začnou pěstovat plodiny legální.
Další obtíže při přechodu z pěstování nelegálních plodin na pěstování plodin legálních jsou způsobeny ze strany státu, který při boji proti drogám používá chemické látky, kterými se z letadla postřikují pole koky. Tyto látky mají na půdu tak drastické dopady, že pro oblast znamenají kromě likvidace veškeré úrody koky i nemožnost v příštích letech úspěšně pěstovat jakoukoli plodinu byť legální."

Poznámka

Obsahuje tabulky a grafy.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera11978
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse