Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Vybrané hospodářské problémy současné Velké Británie

Vybrané hospodářské problémy současné Velké Británie

Kategorie: Světová ekonomika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce analyzuje dopady světové krize na hospodářství Velké Británie, současně může být návodem co se ve světě nyní děje s většinou vyspělých států a jak se projevuje krize v jejich ekonomikách. Práce je členěna do tří hlavních kapitol. První kapitola stručně charakterizuje britské hospodářství, zejména stěžejní sektory, které jej ovlivňují. Definuje specifika britské ekonomiky a představuje významné představitele britské vlády 20. století i současnosti, včetně jejich přínosu britskému hospodářství. Druhá kapitola se bude zaměřovat konkrétně na úvěrovou krizi a krizi na britském trhu nemovitostí v Británii, které vznikly v důsledku globální finanční krize. Neopomenu charakterizovat britská protikrizová opatření a další opatření, která by měla pomoci krizi a hospodářskou recesi Británii překonat. Důležitým bodem je také nedávno představený nový britský rozpočet který vymezuje značné prostředky na ozdravení britského hospodářství. Poslední třetí kapitola je zaměřena na stěžejní dopady finanční krize na hospodářský vývoj Velké Británie. Pozornost je věnována zejména makroekonomickým ukazatelům – zaměstnanosti, míře inflace, ekonomickému růstu nebo vývoji obchodní bilance země, ale také se v této kapitole budu zabývat snížením imigrace nebo jaký vliv bude mít tato situace mimo jiné také na stav české ekonomiky.

Obsah

Úvod
1
Charakteristika britského hospodářství
1.1
Významní představitelé britské vlády a jejich opatření
1.2
Ekonomická charakteristika Velké Británie
1.3
Současná ekonomická situace Velké Británie
2
Vliv finanční krize na Velkou Británii
2.1
Úvěrová krize a krize na britském trhu nemovitostí
2.1.1
Britská protikrizová opatření
2.1.2
Další podpůrná opatření na oživení britského hospodářství
3
Dopady finanční krize na Velkou Británii
Závěr
Použité zdroje
Přílohy

Úryvek

“2.1 Úvěrová krize a krize na britském trhu nemovitostí

Příčiny finanční krize hledá každý jinde. Někdo jako důvod uvádí 11. září 2001, jiný splasklou internetovou bublinu. Výsledek je ale stejný. V Americe extrémně klesly úrokové sazby a díky tomu zlevnily půjčky na bydlení. Banky tak začaly poskytovat úvěry i lidem, kteří by na ně normálně nedosáhli.
Úrokové sazby v Americe klesly od roku 2001 do roku 2003 z 6,5 procenta na jedno. Trh s hypotékami se začal uvolňovat. To odstartovalo rozšiřování takzvaných subprime hypoték , které se poskytovaly nestandardně. Cesta k získání takového typu hypotéky by se dala přirovnat k běžnému nákupu. Extrémně nízké úrokové sazby využily banky k prodeji hypoték s proměnlivou úrokovou sazbou. Lidé tak jeden rok až pět let neplatili žádné nebo velmi nízké úroky. Po pěti letech mělo přijít nastavení aktuálního úroku. Sazby se mezitím ale výrazně zvýšily. Mnozí klienti najednou nedokázali dluhy splácet. Začalo přibývat nesplácených úvěrů i exekucí, což zastavilo dlouhé období růstu cen nemovitostí. V roce 2006 začaly ceny klesat.
Tato situace by ale ještě krizi v celosvětovém měřítku vyvolat nemusela. Původně rostoucí cena nemovitostí však zlákala investory po celém světě. Představme si situaci, která na trzích panovala na začátku tohoto století: ceny nemovitostí téměř bez výjimky rostou, peníze jsou levné, banky od roku 1999 konečně mohou podnikat v investičních aktivitách. Rostlo bohatství, což vedlo k dlouhodobé globální prosperitě. Vznikal tak prostor pro finanční inovace. Mezi ně patří například hedgeové fondy . Investují prostředky nejen do akcií a dluhopisů, ale i nemovitostí, komodit nebo finančních derivátů - což jsou vlastně cenné papíry odvozené například z hypotečních úvěrů či jiných dluhů.
Investoři tedy dlouho neotáleli a začali jednat. V nemovitostech viděli ohromné peníze. Rizika spojená s hypotékami podcenili. Kouzelným slovíčkem se tehdy stal pojem sekuritizace . Klasické bankovní produkty (jako jsou hypoteční úvěry) se transformovaly do cenných papírů a prodávaly se dalším investorům. Úvěrové riziko se tedy z bank přesunulo na další subjekty a banky mohly poskytovat další a další hypotéky. Banky si nechávaly jen poplatky za hypotéky.
Nečekaně klesající ceny nemovitostí a rostoucí míra nesplácených hypoték však začaly důvěru investorů nahlodávat a trh s cennými papíry postupně začal tuhnout. Banky tak ve svém majetku sice vykazovaly cenné papíry pořízené za stovky miliard dolarů, jejich reálná cena přitom ale neustále klesala s tím, jak klesal i zájem investorů o ně. Banky tak musely tento majetek odepsat, to znamená přepočítat jeho hodnotu v účetnictví podle aktuální tržní ceny a rozdíl vykázat jako ztrátu. Rostoucí ztráty dohnaly finanční ústavy k tomu, aby hledaly investory, kteří by jim dodali chybějící kapitál. Jejich evidentně silně se zhoršující finanční situaci nakonec musela hasit opět americká vláda, která finanční instituce de facto znárodnila. To rozpoutalo postupnou vlnu, která nyní prochází napříč světem. Svoje první oběti si začala vybírat v Americe, zaútočila už ale i na Evropu:
 Jaro 2007 - několik společností poskytujících hypotéky se ocitá v problémech, New Century Financial žádá o ochranu před věřiteli,
 17. srpna 2007 – Fed poprvé zasahuje snížením diskontní sazby o 50 bazických bodů na 5,75 %. Zároveň poskytuje peněžnímu trhu mimořádnou injekci 100 miliard dolarů.
 14. září 2007 – britská hypoteční banka Northern Rock prožívá krizi likvidity, zažívá první hromadné vybírání vkladů ve Velké Británii v její novodobé historii. Její akcie během tří dnů oslabují o 60 %.
Ceny domů/bytů poklesly v červnu 2008 již devátý měsíc v řadě jako důsledek úvěrové krize. Průměrná cena nemovitosti spadla za první půlrok 2008 o 2,5 % a meziročně o 3,2 %, což je nejnižší úroveň od září 2005. Nejvyšší pokles cen nemovitostí byl v roce 2008 zaznamenán v Londýně (-3,2 %) a v jihozápadní Anglii (-3,1 %). Podle údajů britské centrální banky Bank of England (BoE) dosáhl počet nových hypoték v květnu 42 000, což je historicky nejméně. Počet nových hypoték se snižuje již 13 měsíců v řadě. Měsíční počet uzavřených hypoték sleduje BoE od roku 1993.
Ve Velké Británii řádí úvěrová krize. Ceny domů a bytů klesají, drahé hypotéky zdražují, zájemci o bydlení nenakupují a prodejci nemovitostí kvůli poklesu cen vyčkávají a neprodávají.
Ekonomická situace v UK přestává být po letech růstu růžová. Někteří Britové podlehli iluzi, že nemůže dojít ke krizi. Tito lidé nyní začínají pociťovat tvrdou realitu a po letech blahobytu se očekává půst..."

Poznámka

Přílohy jsou ve formátu MS PowerPoint (*.ppt).
Text obsahuje tabulky, grafy a fotografie.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera16885
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse