Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Vysoké Tatry

Vysoké Tatry

Kategorie: Geografie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o ročníkovou práci do ekologie, která popisuje Tatry. Práce se zajímá o jejich vznik, ale i současnost - tedy o současné geografické podmínky, turistické trasy, chaty a podnebí.

Obsah

1.
Úvod
2.
Historie Tater
a. Původ názvu Tatry
b. Osidlování tatranských a podtatranských oblastí
3.
Přírodní podmínky
a. Geografie a reliéf
b. Vodstvo (plesa, prameny, potoky)
c. Podnebí
d. Fauna
e. Flóra
f. Půdy
4.
Ochrana přírody a krajiny
a. Pravidla pro návštěvníky TANAPu
b. Naučné stezky
5.
Tatry a člověk
a. Tatranské osady
b. Tatranské chaty
c. Tatranští horští průvodci
6.
Dvě turistické trasy
a. Kriváň
b. Rysy
7.
Tatranská vichřice
8.
Závěr

Úryvek

"3. Přírodní podmínky


a. Geografie a reliéf

Pohoří Tatry se rozprostírá se na ploše 786 km2 , z toho je na Slovensku 550 km2. Tatry se člení na vyšší Východní Tatry a nižší Západní Tatry.
Východní Tatry se dělí na Vysoké Tatry a Belianské Tatry. Obě části od sebe oddělují dva protilehlé dolinské systémy směřující do Kopského sedla.
Výrazně nižší okolní krajina poskytuje ze všech stran většinou úplný panoramatický výhled na nejkrásnější pohoří Slovenska. Charakteristická zubatá tatranská silueta se za příznivých povětrnostních podmínek objeví na horizontě i ve vzdálenosti desítek kilometrů od pohoří. Štíty Tater převyšují jižní kotliny o celé dva kilometry. Jsou nejvyšší nejen na Slovensku, ale i mezi všemi pohořími 1200 kilometrů dlouhého karpatského oblouku. Pohled do map nám potvrzuje, že v Evropě na sever a na východ od Alp není vyššího pohoří než jsou Tatry. Deset Tatranských vrcholů převyšuje nadmořskou výšku 2600 m. a dalších patnáct je vyšších než 2500 m.n.m.
Většinou se uvádí, že Tatry jsou žulové. Toto tvrzení není úplně přesné, protože tatranské žuly by se podle minerálního složení měli nazývat biotitické granoriodity. V geologické stavbě Tater mají výrazné dominantní zastoupení, když tvoří asi čtyři pětiny celého pohoří. Uprostřed granorioritů se jen sporadicky objevují jiné horniny, jako například ruly, svory, migmatity a další krystalické břidlice. Severním pohořím se táhne souvislé pásmo zvrásněných sedimentů. Na západě vstupuje na území Tater v masivu Sivého vrchu, protíná Roháčskou dolinu a za Osobitou postupuje dále na východ do polských Západních Tater. Na Slovensko se pásmo vrací v Tiché dolině a končí v Betlianských Tatrách. Severní sedimentární lem Tater je na horniny velmi pestrý. Budují ho série vápenců, dolomitů, křemenů a pískovcových břidlic. Ve vápencích se vyskytují rozmanité krasové jevy. V Betlianských Tatrách jsou to jeskyně a krasové jámy, ve vysokohorském prostředí Červených vrchů v Západních Tatrách můžeme najít i hluboké krasové propasti.

Tatranská žula
Tatranská žula je odlišná od české nebo skandinávské žuly. Na rozdíl od nich je dominující horniny Tater silně rozpukaná alpínskými hornotvornými silami.Tatranská žula je velmi nekompaktní, tato nekompaktnost způsobuje velké problémy zejména horolezcům. Padání zvětralých balvanů a bloků patří spolu s náhlými změnami počasí k častým příčinám úrazů návštěvníků tatranského vysokohorského prostředí.

Tatry jsou poměrně mladé pohoří. Podobně jako celé Karpaty, Alpy anebo balkánská pohoří patří k tzv. alpské Evropě. Podoba předtřetihorné tatranské krajiny se nenávratně ztratila, její tvary se navždy zničili v době mladších geologických dob. Asi jedinými pasivními dávných hornotvorných procesů odehrávající se v časech prvohor a druhohor zůstaly jen horniny budující nejvyšší karpatská pohoří.
Současná podoba Tater se začala rýsovat až v období mladších třetihor asi před 15 až 20 milióny let. Předpokládá se, že z počátku byly jen nízkým středohořím bez skalnatých hřebenů a hlubokých dolin s plesy. Torzem povrchu třetihorných Tater by mohlo být například sedlo nad Popradským plesem. Až poslední dva milióny let přinesly do Tater rozhodující změny, které jim daly dnešní podobu. Postaraly se o ně zejména tektonické pohyby a vydatně jim při tom pomáhaly ledovce. Vnitřní síly pod Tatrami se přičinili o vyzdvihnutí pohoří nad okolní kotliny a brázdy do takové míry, že v ledových dobách dostaly až nad sněžnou čáru.
Ve čtvrtohorách se tatranské doliny vícekrát zaplnily ledovci a horské stráně se změnily na drsnou, nehostinnou tundru a chladnou kamennou poušť. Předpokládá se, že ve čtvrtohorách byly Tatry zaledněné nejméně třikrát. V posledním zaledněním, které začalo před 70-tisíci lety a trvalo asi 60-tisíc let, se obrovský skandinávský pevninský ledovec přiblížil k úpatí Tater na vzdálenost asi 250 kilometrů. Sněžná čára v oblasti střední Evropy klesla pod úroveň 1700 m.n.m.
V období největší ledovcové expanze pokrývaly ledovce oblast s rozlohou 15000 hektarů. Více zaledněná byla jižní část pohoří, která byla díky asymetrickému zdvižení pohoří vyšší. Jižní ledovce se rozprostíraly na ploše 8470 hektarů, severní ledovce zabíraly území s celkovou rozlohou 6530 hektarů. Nejdelší ledovec na severní straně Tater zaplnil Bielovodskou dolinu."

Poznámka

Velmi dopře zpracované, práce obsahuje i tabulky a graf.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera7079
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse