Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Vývoj čistého exportu

Vývoj čistého exportu


Kategorie: Hospodářská politika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: V seminární práci je sledován vývoj exportu a importu za posledních 13 let, od doby, kdy jsme samostatnou Českou republikou. Cílem je porovnat vývoj čistého vývozu, což je rozdíl mezi vývozem a dovozem. Stručná charakteristika je věnována vývoji vývozu i dovozu, a následně čistému vývozu. Jsou zde zmíněny základní skupiny komodit dle členění SITC. Rovněž je popsán i vývoj vývozu skupiny se stroji a dopravními prostředky, která má největší podíl na bilanci zahraničního obchodu.

Obsah

1.
Úvod
2.
Zahraniční obchod
3.
Zahraniční obchod ČR podle tříd SITC
3.1.
Dovoz
3.2.
Vývoz
4.
Vývoj čistého exportu ČR
5.
Vývoj čistého exportu ČR s některými zeměmi světa

Úryvek

"ZAHRANIČNÍ OBCHOD ČR PODLE TŘÍD SITC

Nejdříve charakterizujeme, jaké produkty se do ČR dováží a jaké se naopak vyváží, pro charakteristiku použijeme členění SITC.
Nejdříve si uvedeme, co jednotlivé skupiny obsahují:
Skupina 0 – Potraviny a živá zvířata (tato skupina zahrnuje živá zvířata; maso a masné výrobky; mléčné výrobky a vejce; ryby, korýši a měkkýši; obiloviny a obilné výrobky; zelenina a ovoce; cukr, výrobky z cukru a med; káva, čaj, kakao, koření a výrobky z nich; krmiva pro zvířata (kromě nemletých obilovin); různé jedlé výrobky a přípravky)
Skupina 1 – Nápoje a tabák (nápoje; tabák a tabákové výrobky)
Skupina 2 – Surové materiály, nepoživatelné, s výjimkou paliv (usně, kůže a kožešiny, surové; olejnatá semena a olejnaté plody; surový kaučuk (vč. syntetického a regenerovaného);
Korek a dřevo; vláknina a sběrový papír; textilní vlákna a jejich odpad; surová hnojiva a surové nerosty (mimo uhlí, ropy); rudy kovů a kovový odpad; suroviny živočišného a rostlinného původu jinde nezatříděné)
Skupina 3 – Minerální paliva, maziva a příbuzné materiály (uhlí, koks a brikety; ropa, ropné výrobky a příbuzné materiály; topný plyn, zemní i průmyslově vyráběný; elektrický proud)
Skupina 4 – Živočišné a rostlinné oleje, tuky a vosky (živočišné oleje a tuky; nevysychavé rostlinné tuky a oleje, surové, rafinované; tuky a oleje zušlechtěné, vosky)
Skupina 5 – Chemikálie a příbuzné výrobky jinde nezatříděné (organické chemikálie; anorganické chemikálie; barviva, třísloviny a pigmenty; léčiva a farmaceutické výrobky; silice a vonné látky, leštící a čistící přípravky; hnojiva umělá; plasty v prvotní formě; plastické hmoty v neprvotních formách; chemické prostředky a výrobky jinde nezatříděné)
Skupina 6 – Tržní výrobky tříděné hlavně podle materiálu (kůže, kožené výrobky jinde nezařazené a vydělané kožky; výrobky z pryže jinde nezařazené; výrobky z korku a dřeva (kromě nábytku); papír, lepenka a výrobky z nich; textilní příze, tkaniny, tržní výrobky z nich jinde nezatříděné; výrobky z nekovových nerostů jinde nezařazené; železo a ocel; neželezné kovy; kovové výrobky jinde nezatříděné)
Skupina 7 – Stroje a dopravní prostředky (stroje a zařízení k výrobě energie; strojní zařízení pro určitá odvětví průmyslu; kovozpracující stroje; stroje a zařízení všeobecně užívané v průmyslu, jinde nezatříděné; kancelářské stroje a zařízení k automatickému zpracování dat; zařízení k telekomunikaci, záznamu, reprodukci zvuku; elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, jinde nezatříděné; silniční vozidla; ostatní dopravní a přepravní prostředky)
Skupina 8 – Průmyslové spotřební zboží (prefabrikované budovy, výrobky zdravotnické; nábytek a jeho díly; cestovní galanterie, kabelky a podobné výrobky; oděvní výrobky a doplňky; obuv; odborné, vědecké a třídící přístroje a zařízení, jinde nezatříděné; fotografické přístroje, optické výrobky, jinde nezatříděné, hodiny; různé výrobky jinde nezatříděné)
Skupina 9 – Komodity a předměty obchodu jinde nezatříděné

Dovoz:
Podle následující tabulky je zřejmé, že celkový dovoz do ČR se rok od roku zvyšuje. Největší podíl dovozu tvoří v každém roce skupina č. 7 – stroje a dopravní prostředky, dále se dováží velké množství skupiny č. 6 – tržních výrobků tříděných hlavně podle materiálu, skupiny č. 5 – chemikálie a podobné výrobky jinde nezatříděné a skupiny č. 8 – průmyslové spotřební zboží. Naopak nejmenší objem dovozu tvoří skupina č. 9 – komodity a předměty obchodu jinde nezatříděné a skupina č. 4 – živočišné a rostlinné oleje, tuky a vosky."

Poznámka

Čistý text dosahuje cca 5 stran. Práce obsahuje tabulky a grafy.
Tato práce je kompilačního charakteru. Čerpá ze zdrojů: http://www.csas.cz/banka/content/inet/internet/cs/Rok_CR_v_EU.pdf.; http://www.czechtrade.cz/Global?xml=/pro_media/informace_pro_vas/tiskove_zpravy.xml&id_tiskova_zprava=247.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera16856
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse