Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Vývoj jazzových stylů

Vývoj jazzových stylů

Kategorie: Hudba moderní

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Obsahem práce je sumarizace vývoje jazzových stylů se zaměřením na jejich nejvýznamnější znaky, milníky, osobnosti a také na důležité pojmy s jazzem související. Akcentován je především jeho vývoj ve Spojených státech amerických, které jsou kolébkou jazzu a v nichž má většina jazzových stylů svůj původ.

Obsah

1.
Předpoklady vzniku a počátky jazzové hudby
2.
Spirituál
3.
Blues
4.
Minstrelská představení
5.
Přehled vývoje jazzových stylů
6.
Ragtime
7.
Hot jazz
8.
Neworleanský styl
9.
Dixieland
10.
Chicagský styl
11.
Raný swing
12.
Swing
13.
Bebop
14.
Cool jazz
15.
Hard bop
16.
Free jazz
17.
Fusion
18.
Jazz v současnosti
19.
Seznam použité literatury

Úryvek

"2. Spirituál
Černošský spirituál je duchovní píseň s biblickými, často starozákonními texty, které odkazují na biblickou rovnost všech lidí před bohem, poukazují současně na těžkou životní situaci černých otroků, popisují jejich utrpení a vyjadřují touhu po osvobození. Rozšíření spirituálů mezi nimi jde ruku v ruce s přijímáním nového náboženství – křesťanství a jeho obřadů, k čemuž je v Americe nutí jejich noví páni. Chtějí tak potlačit prvky původní africké kultury, kterých se černoši drží a které je spojují. Řadu motivů přebírají černošské spirituály ze spirituálů neboli náboženských písní bělošských, které vznikaly začátkem 19. století v Americe. Z afrických kořenů se ve spirituálech projevuje například výrazné synkopování melodie, užívání sténání, výkřiků, tanec, tleskání, typická je mohutnost projevu a jeho spontánnost. Ve spirituálech se objevuje metoda zvolání a odpovědi, tolik rozšířená v jejich nástupcích gospelech a používaná i v jazzu například při střídavém předávání chorusů, tedy při řazení a improvizaci sól, mezi jednotlivými nástroji. Mnoho spirituálů se později dostalo do repertoáru jazzových kapel.

3. Blues
Jak uvádí Poledňák, blues je „lidová světská píseň amerických černochů, mající základní význam pro vznik jazzu. Její formové a harmonické schéma dosud tvoří nejčastější a nejpřirozenější základ pro improvizované jazzové projevy“ Vývoj ale spěje ke klasickému blues postupně. Tak jako u spirituálů je kladen důraz na kolektivní zpěv, světské blues je typické zpěvem sólovým. Zpěv je hlavní a nejdůležitější složkou původního blues. V něm se zrcadlí jednak tvrdé životní osudy a špatné životní podmínky černochů, ale třeba také milostné motivy, často přímo se sexuálním podtextem, či kritika společenského systému. Zpěváci opět využívají ke svému vyjádření kromě klasického zpěvu již výše zmíněné výrazové prostředky jako glissanda, falzet, nebo model zvolání-odpověď, které dodávají textu patřičný emocionální náboj. Doprovodným nástrojem bluesových zpěváků je nejčastěji banjo či kytara. Neustálý dialog mezi sólovým hlasem a nástrojem zůstává znakem vokálního blues i v pozdějším vývoji. Následně dochází i k rozvoji instrumentálního blues. Blues se formuje zhruba od poloviny 19. století v prostředí afroamerického venkova. Zpočátku nemá pevně stanovenou formu ani harmonii, postupně se ustaluje jeho základní dvanáctitaktová, tři akordy využívající podoba, jejíž nejjednodušší forma je tato: T/T/T/T7/S/S/T/T/D7/S7/T/T/ (T – tónika, S – subdominanta, D – dominanta). Tato pevná bluesová forma, kterou získává zhruba v druhém desetiletí dvacátého století, pak zásadním způsobem ovlivňuje jak samotný jazz, tak i většinu moderní populární hudby. Pro blues typická je také jeho tonalita, která často balancuje mezi durovou a mollovou tóninou a nezřídka jimi i střídavě prochází. Je tomu tak díky tzv. blue notes neboli bluesovým tónům. Tyto specifické, původně pouze intonační odchylky, které dodávají blues patřičnou expresivitu, byly přejaty i v instrumentální hře. Jsou to tóny, které se v blues můžou vyskytovat jak ve svém základním, tak sníženém tvaru. Nejčastěji jsou tyto bluesové tóny na 3., 5. nebo 7. stupni dané stupnice. Za „otce blues“ je považován William Christopher Handy, který ale spíše než přímou skladatelskou činností proslul díky své sběratelské činnosti a následným úpravám a dokomponovávání již existujících hudebních motivů. Blues zanechává nesmazatelnou stopu jak v jazzu, v němž jej využívají prakticky všichni interpreti, tak i v moderní populární hudbě, kdy z něj buď vychází řada dalších stylů, ať již pop, rock, folk nebo country and western, nebo je na nich alespoň více či méně viditelný jeho vliv. Snad nejvýrazněji se jeho vliv projevuje v polovině čtyřicátých let ve stylu původního rhytm and blues, který jeho dominantní vliv kombinuje s jazzovou a swingovou populární hudbou. Představitelkami klasického blues jsou například zpěvačky Ma Rainey nebo Bessie Smith.

4. Minstrelská představení
Minstrelská představení jsou druhem zábavného divadla, kterým bělošská populace reaguje již od konce 18. století na černošskou hudbu. Jde o její předvádění bílými interprety líčícími se a vydávajícími se za černochy. V pozdějších dobách, zhruba v poslední třetině 19. století se do těchto představení zapojují i samotní černoši. Nejdříve jde pouze o parodování černošské hudby a její napodobování, přičemž původních černošských skladeb je v repertoáru minstrelských hudebníků poskrovnu."

Poznámka

Práce obsahuje 1 tabulku, rozsah čistého textu je cca 12,5 stran.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera22199
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse