Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Vývoj mobilní komunikace v ČR

Vývoj mobilní komunikace v ČR


Kategorie: Služby

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá vývojem mobilní komunikace v České republice. Popisuje první vznikající systémy, i radiotelefony. Věnuje se problematice GSM. Uvádí historii, i současné informace o společnosti Eurotel.

Obsah

1.
Vývoj komunikace od prvního telefonu
2.
První radiotelefony
3.
První systémy
4.
Evropa lídrem mobilních komunikací
5.
Stručný úvod do GSM
6.
GSM Phase
7.
Historie Eurotelu a obecné informace o společnosti Eurotel
8.
Další příklady mobilní komunikace
9.
Současnost a budoucnost

Úryvek

"Na počátku
Člověku jakožto tvoru společenskému přestala komunikace pomocí hlasu či posunků brzy stačit. Mezi primitivní komunikační prostředky však můžeme také zařadit různé zvuky akustických nástrojů, jako například bubnů, píšťal či trub. Umožňovaly však jen přenos určitých variant předem domluvených signálů, za to i na slušné vzdálenosti. Navíc - signalizace (což je také komunikace) ohněm či světlem se dodnes používá v nouzových situacích a světelnými signály dodnes komunikují i lodě na moři.
Začalo to telegrafem, který vlastně o sto let předběhl telefon. A to telegraf optický, který vymyslel Francouz Claude Chappe a jehož linky protínaly nejen Francii ještě v druhé polovině minulého století. S elektromagnetickým telegrafem je pak spojeno jméno Samuela Morseho. Morse dobře zhodnotil tyto poznatky a pro svůj telegraf posléze vytvořil tzv. sériový kód, tzv. morseovu abecedu. Morseovka však dnes zůstává jen radioamatérům, ani na moři už dnes SOS z teček a čárek neuslyšíte...
Samozřejmě nějaké tečky čárky nám ke komunikaci nestačily a snahy o přenos hlasu začaly záhy po přelomu minulého století. Už r. 1862 se jistému Phlippu Reisovi podařilo tzv. elektroakustickým převodníkem poprvé přenést lidskou řeč na dálku. Nicméně pro běžné využití byl systém s membránou a rezonanční skřínkou moc složitý a teprve o 14 let později vzniklo funkční zařízení, telefon Grahamma Bella. Bell podal svou patentovou přihlášku jen o pár hodin dříve než Elisha Gray. Mikrofon jako slovní i technologický pojem vymyslel profesor E. Hughes. Klasického Bellova principu se naopak dodnes užívá u sluchátek. Faktem je, že klasický telefon, jak jej v principu známe dodnes, dostal svou podobu už v sedmdesátých létech minulého století. Na rozdíl od telegrafu, jehož využití se více-méně omezilo na vojsko a státní orgány (pošta, železnice) získal telefon díky své jednoduchosti širokou popularitu jako prostředek hlasové komunikace v kancelářích i domácnostech. Pouhé dva roky po sestrojení prvního telefonu, tedy v roce 1878 už byla v americkém státě Connecticut, v New Havenu, zřízena první - samozřejmě manuální - ústředna pro 50 (!) účastníků.
Není sice známo, kdo byl v Praze prvním majitelem telefonu, ale zaznamenáno jest, že první pražská telefonní centrála zahájila svou činnost v r. 1882 na Malém náměstí, v tzv. Richterově domě (č.p.459/11). Zprvu pro 11 účastníků, ale brzy se rozrostla na kapacitu 200 účastníků. V srpnu 1886 byla zapojena první (jednodrátová) meziměstská linka Praha-Brno.
Později je v budově hlavní pošty v Jindřišské ulici dána do provozu nová místní centrála s kapacitou 1200 účastníků. Zároveň je modernizována meziměstská ústředna z r. 1890. V roce 1902 už má centrála v Jindřišské 2800 účastníků. Mimochodem, první veřejná telefonní budka byla v Praze instalována v r. 1911.

První radiotelefony
“Za počátek historie radiokomunikací lze s největší pravděpodobností označit rok 1901, kdy senátor Marconi uskutečnil svůj první radiotelegrafický přenos přes Atlantik. Největšího rozmachu dosáhli ve dvacátých letech tohoto století s rozvojem rozhlasového vysílání a později v padesátých letech s rozvojem televizního vysílání. Za další mezníky v historii radiokomunikací lze označit pozdější raketový vstup pevných, tzv. radioreléových spojů do klasických “pevných” komunikací či nástup družicových spojů, ať už ve funkci primární, či sekundární distribuce. Zcela novou epochou pak je současný rozmach radiokomunikací v podobě razantního nástupu mobilních technologií.
Začalo to v Motorole. V roce 1940, na prahu světové války, pověřil jeden z bratrů zakladatelů firmy Motorola Paul Galvin svůj tým vývojem prvního přenosného radiotelefonu na světě (i když neměl vládní objednávku). Byl určen pro americkou armádu a proslavil se pod názvem "Handie-Talkie" (mluvící ruka). Počáteční objednávka zněla na 3 500 kusů, ale během tří týdnů po útoku na Pearl Harbor dosáhla produkce 50 kusů denně. Stal se nedílnou součástí spojeneckých armád a vylodil se s nimi i na plážích Normandie. Tento první „mobil“ pracoval na frekvenci 3,6 MHz při výstupním výkonu 3 W. Úctyhodný byl i výkon baterii, 1x 1O3,5 V a 1x 1,5 V. Zajímavý je i udávaný dosah 1 míle nad pevninou, ale 3 míle nad slanou vodou!"

Poznámka

Práce je kompilačního charakteru. Z části obsahuje informace z internetových stránek http://www.mobil.cz, http://archiv.czech.net/f_tkop.htm.
Práce obsahuje schémata.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

  1. SMS platba (ČR) 45 Kč

    Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

    Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


    V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

    Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
    2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
    3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
    4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
    5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

    Nápověda pro zákazníky Vodafone:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
    2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
    3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
    4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
    5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
    6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
    7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

    Nápověda pro zákazníky T-mobile:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
    2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
    3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
    4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
    5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
    6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
    7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
    8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
  2. Platit kartou 38 Kč

    Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

    Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


    Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

    Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

  3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
    Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
    JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
    Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
  4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
    Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
    Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera1243
    - na telefonní číslo: 8877
    Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
    SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
    Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
    Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse