Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Vznik USA - E pluribus unum (Z mnoha jeden) - esej

Vznik USA - E pluribus unum (Z mnoha jeden) - esej

Kategorie: Historie

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Česko-anglicky psaná seminární práce je zamyšlením nad charakterem vzniku současné světové velmoci. The United States of America jsou národem, jehož ustanovení jako by vyvracelo tradiční evropskou teorii legitimizace státu. Namísto odvěké existence je postavena svobodná volba směřující k budoucnosti. Právě tyto hodnoty – svoboda, otevřená společnost a rovná příležitost – tvoří ducha americké společnosti, jejího sebepojetí. Američané jsou velice hrdí na tuto svou výjimečnost. Záměrem práce je prozkoumat, nakolik je tato představa Ameriky o sobě oprávněná, jinými slovy kolik je národní mýtus a kolik skutečná, zásadní odlišnost od Starého světa.

Obsah

1.
Úvod
2.
Kolonie a Velká Británie
3.
Příčiny války
4.
Osvícenci a válka
5.
Závěr

Úryvek

"The United States of America jsou národem, jehož ustanovení jako by vyvracelo tradiční evropskou teorii legitimizace státu. Namísto odvěké existence je postavena svobodná volba směřující k budoucnosti. Právě tyto hodnoty – svoboda, otevřená společnost a rovná příležitost – tvoří duch a americké společnosti, jejího sebepojetí. Američané jsou velice hrdí na tuto svou výjimečnost. Mým záměrem je prozkoumat, nakolik je tato představa Ameriky o sobě oprávněná, jinými slovy kolik je národní mýtus a kolik skutečná, zásadní odlišnost od Starého světa. Zde je nejdůležitější otázkou, definitivně zřejmě neřešitelnou, vztah mezi hodnotami „měkkými“ (náboženství, morálka, kultura, filosofie, mýty,…) a hodnotami „tvrdými“ (vojenství, věda, technika, medicína, ekonomika,…). Klasickým příkladem podobné studie je Weberovo1) dílo týkající se zrodu moderního kapitalismu z protestantské-ho étosu. V našem případě se nebude pochopitelně jednat o práci v monografickém rozsahu, takže generalizace a zjednodušení se ponesou téměř v esejistickém duchu. Výše zmíněným zkoumáním mám tedy na mysli především množství hledisek, z nichž můžeme téma nahlížet.

Zajímavým fenoménem je bezesporu skutečnost, že jediným evropským státem, který se dokázal se svou minulostí rozejít tak radikálně jako USA, je bývalý SSSR. Oba státní útvary mají společné to, že politickému uspořádání přiřknuly eschatologickou funkci. Oba viděly „zlatý věk“ v budoucnosti. A oba se ustanovily cestou revolučního násilí. Existuje ale jeden zásadní rozdíl, na který je upozorňováno jako na americkou výjimku z pravidla. Tím pravidlem se myslí, že úspěšné revoluce mají tendenci „požírat své děti“.Obludná historie jakobínského teroru nebo bolševických čistek je dostatečně známá. Stačí připomenout jména jako Lenin, Trockij, Stalin, Berija nebo Tuchačevskij, abychom si připomněli paranoidní atmosféru vlády strachu. Stejně tak se válka za nezávislost nedá v rozsahu a krutosti vedení boje srovnávat s občanskou válkou rudých proti bílým. Proč se tak dělo je nemožné vysvětlit pouze z rozdílu ospravedlnění boje ideologickými prostředky. I když se USA i SSSR během studené války odvolávaly na rozdíl v ideologii legitimující jejich světodějné poslání, právě ideologie byla vlastně velmi podobná2). Na obou stranách se argumentovalo v pojmech osvobození Člověka politickými a hospodářskými prostředky, ale (jak říká Barša3)) lidé nebojují, když chtějí různé věci, ale když chtějí stejné věci. Ale jedna ze známých definic politiky zní, že se jedná o umění možného. Musíme se tedy podívat na okolnosti, které vedly k vypuknutí revoluce. A ještě předtím pracovně definovat revoluci jako boj neprivilegova-ných vrstev proti vládnoucímu establishmentu.

Abychom mohli pochopit, jakým způsobem se zakladatelé USA dokázali vyhnout bratrovražedným bojům, je třeba vzít v úvahu několik faktů. Především zajímavý „trik“ jak z války občanské udělat válku mezinárodní. Stačí rebely prohlásit za nový národ a problém je vyřešen. Na celé věci je úžasné, jak se vůdcům podařilo přesvědčit široké vrstvy obyvatelstva, aby se vzdaly své staré identity. Ta byla založena na společenství jazyka a ekonomicko-vojenských jistotách náležení k Britskému impériu. Když uvážíme, že se americká revoluce připravovala v 18.století, ve věku Rozumu, univerzálních hodnot a všeobjímajících osvícenských ideálů pokroku, můžeme jazyk považovat za nepříliš významnou komoditu na trhu kulturních statků, alespoň ve vědomých postojích tehdejších intelektuálů a zprostředkovaně i ostatních lidí."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. Platit převodem z ČSOB a Poštovní spořitelny, službou PaySec 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Rychle, bezpečně a pohodlně.
  Zaplatit za tuto práci přes PaySec >>> Kliknutí na odkaz Vás přesměruje do platebního rozhraní
  Kliknutím na ikonku Vás přesměrujeme do platebního systému, kde si vyberete převod z ČSOB, Poštovní spořitelny nebo platbu PaySec
 5. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18975
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou, PaySecem nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse