Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Zadluženost obyvatel v ČR

Zadluženost obyvatel v ČR

Kategorie: Spotřebitelské chování

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá vývojem zadluženosti obyvatel v ČR. Popisuje jeho důvody, typy zadlužení a jeho dopady.

Obsah

1.
Úvod
2.
Počátky zadlužování
3.
Zahájení růstu zadluženosti
4.
Leasingy, úvěry a hypotéky
5.
Příčiny a důsledky zadlužování
6.
Závěr

Úryvek

“1. PŘÍČINY A DŮSLEDKY ZADLUŽOVÁNÍ
České domácnosti mohly v posledních letech utrácet hlavně díky rychlejšímu růstu reálných mezd a relativně nízkým úrokovým sazbám. Na rychle rostoucím trhu úvěrů domácnostem se zostřovala konkurence mezi jednotlivými poskytovateli, kteří se doslova předháněli v nabídce úvěrů – a značná část spotřebitelů jejich nabídku, vrcholící zejména v předvánočním období, přijala a postupně si zvyká žít na dluh.
Život na dluh a expanze úvěrů českým domácnostem je také výrazem měnícího se životního stylu českého obyvatelstva, který potvrzuje, že ČR i v tomto podstatném parametru dohání západoevropské země.
Zájem o půjčky není ani omezen na specifickou skupinu občanů. O úvěry mají zájem lidé ze všech věkových či příjmových skupin, tedy i lidé s nadprůměrnými příjmy nad 20 000 Kč.
Úvěrová expanze je v současnosti základním zdrojem rostoucí spotřeby obyvatelstva, a tato rostoucí spotřeba je hlavním zdrojem ekonomického růstu. Domácnosti nejvíce utrácí za bydlení, potraviny a rostou i výdaje na dopravu – tedy i dopravní techniku. Zvyšování spotřeby obyvatelstva se ovšem také pojí se zvyšující se inflací.
Průměrné měsíční výdaje na spotřebu jedné osoby byly za první 3 kvartály roku 2007 na výši 8 499 Kč. Oproti tomu se výše disponibilního důchodu pohybovala průměrně na 10 316 Kč na jednu osobu měsíčně. Vychází nám tedy měsíční úspora v průměrné výši 1 817 Kč na osobu. Z toho vyplývá, že domácnosti se zadlužují zejména za účelem zvýšení životního standardu a pořízení dražších komodit, které by si jinak nemohly ihned dovolit.
Rychlé zadlužování by mohlo představovat riziko v případě, že by se objevil některý z nepříznivých faktorů, jako třeba významný pokles cen nemovitostí, prudký růst úrokových sazeb nebo negativní vývoj příjmů domácností. Žádného z těchto jevů se však česká společnost nemá důvod v blízké době obávat, proto zatím není nutné považovat zadlužování českých domácností za příliš znepokojivé. Reálné mzdy by měly nadále růst a ceny nemovitostí ve většině spíše stagnovat.
V souvislosti s účinností insolvenčního zákona (1.1.2008) vyvstává pro mnoho českých domácností hrozba z důvodu nezvládnutí splácení dluhů a následné nutnosti podstoupit insolvenční řízení. Nová forma „oddlužení během 5 let“ však teprve ukáže, co vlastně přinese.
Bankovním domům dluží české domácnosti cca 700 mld. Kč. Kromě velkých bank však na českém trhu operují také další společnosti nabízející půjčky nebo prodeje na splátky téměř na cokoliv. Některé v honbě za klienty rozhodně příliš seriózně nepostupují. Neověřují bonitu svých zákazníků a často nabízejí peníze „na ruku, bez ručitele“, nejlépe ještě po telefonu do několika minut. Tyto společnosti zabývající se půjčováním peněz nemají na rozdíl od bank oznamovací povinnost, a tudíž výši celkového zadlužení domácností lze odhadovat jen hrubě.
„Plody“ zadlužování již byly patrné v minulosti, a to zejména nárůstem počtu exekucí (za rok 2006 okolo 300 000). To by insolvenční řízení mělo omezit.
V případě omezení rizik u bankovních domů se udála důležitá věc, v listopadu 2005 bylo podepsáno memorandum mezi bankovními a ostatními finančními subjekty o vzájemné výměně dat. Vznikla společná databáze monitorující úvěrové vztahy u nás. Cílem vzájemného sdílení dat, je lépe odhadnout rizikovost úvěrových žádostí a odhalit neseriózní zákazníky, což pomáhá omezit rizika plynoucí z neznalosti nebo z podvodného jednání některých žadatelů o půjčku."

Poznámka

Obsahuje grafy. Čistý text dosahuje cca 4 stran.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera13777
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse