Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Zánik vedoucí úlohy KSČ

Zánik vedoucí úlohy KSČ

Kategorie: Právo

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Působení KSČ v Čechách a na Moravě - vznik KSČ (založení, vztah k Sociální demokracii, složení členské základny, dopad komunistické interancionály, Šmeral, snaha o reformace, politika ostrého kurzu proti reakci), totalitní diktatura (pražské jaro, jeho dopady, okupace, ilegální skupiny, prověrky uvnitř KSČ, normalizace, její dopad na obyvatelstvo, nástup Gorbačova k moci, krize jakešovsko-husákovského systému), předlistopadový právní řád (ústavní právo, významné zákoníky (občanský a hospodářský zákoník), kodexy (trestní zákon, trestní řád, občanský soudní řád, zákon o rodině, zákoník práce, Zákon o mezinárodním právu soukromém a procesním, shrnutí), postoj široké veřejnosti (organizované reformační skupiny - Charta 77, Hnutí za občanskou svobodu, nárůst nespokojenost v letech 88 a 89, Demokratická iniciativa, Helsinský výbor, Klub Obroda, Několik slov, "legrace s kazetou", 17. listopad a následující vývoj).

Obsah

1.
Úvod
2.
Působení KSČ v Čechách a na Moravě
2.1.
Vznik KSČ
2.2.
Totalitní diktatura
2.3.
Předlistopadový právní řád
2.3.1.
Ústavní právo
2.3.2.
Významné zákoníky
2.3.3.
Kodexy
2.3.4.
Shrnutí
2.4.
Postoj široké veřejnosti
2.4.1.
Organizované reformační skupiny
3.
Závěr
3.1.
Literatura

Úryvek

" 17. června se pokusil klub Obroda svolat svůj sjezd poboček z českých zemí. Policie ho rozehnala, ale jeho delegáti se shromáždili na jiném místě, a nejenže zvolili své orgány, ale i podepsali petici „Několik vět“, kterou vypracovala skupina kolem Charty 77. Petice žádala propuštění politických vězňů, svobodnou činnost nezávislých iniciativ a sdělovacích prostředků, veřejné diskuse o všech otázkách dějin, politiky, ale i významných investičních akcích. Protože v té době skončilo rušení stanice Svobodná Evropa, mohla veřejnost neustále sledovat, jak den ze dne roste počet podpisů pod petici. A to přesto, že mnozí ze signatářů byli předvedeni ne policii k protokolárnímu výslechu a takřka všechen tisk vedl proti petici pomlouvačnou kampaň.
V létě roku 1989 proběhla celou republikou „legrace s kazetou“. Důvěrný projev M. Jakeše k funkcionářům Západočeského kraje někdo nahrál na magnetofon a lidé, zásobeni rostoucím počtem kopií, propukali v záchvatu smíchu nejen nad ubohou češtinou, ale i nad myslitelským primitivismem prvního představitele moci. Nechuť se přenesla i do řad KSČ a docházelo k novým konfliktům i v jejím vedení. Neboť neustálými připomínkami odsouvalo slíbený Adamcův projev, ve kterém chtěl shrnout smutný stav československé ekonomiky. V té době také ukázal sociologický průzkum, že celá třetina členů KSČ by do ní už znovu nevstoupila. Rozklad moci postupoval. Jakeš se ho pokoušel zastavit politikou tvrdé ruky. V Praze došlo k zatčení řady mluvčích Charty, redaktorů Lidových novin a v Bratislavě se připravoval proces proti skupině předních intelektuálů. To vše jen stupňovalo napětí. V takovém stavu rostoucí izolace a počínajícího rozkladu se ocitla řídící struktura normalizačního systému krátce před 17. listopadem.
Původně povolený studentský průvod k výročí 17. listopadu skončil večer na Národní třídě brutálním policejním zásahem. Policejní jednotky zranily více než 160 lidí, z toho některé velmi těžce. Studenti a herci pražských divadel vstoupili ihned do stávky a následujícího dne se ustavilo v Činoherním klubu z více než desítky neformálních organizací Občanské fórum v čele s Václavem Havlem. Na 27. listopad vyhlásilo dvouhodinovou generální stávku, jejímž hlavním požadavkem byl odchod neschopných vedoucích politiků, záruky občanských svobod a potrestání viníků policejní zvůle. Značnou úlohu v rozvoji hnutí sehrálo i to, že přední funkcionáři svazu mládeže v čele s V. Mohoritou se okamžitě 17. listopadu distancovali od policejního zákroku, odsoudili ho a dali kritice k dispozici časopis Mladá fronta. Vzbouřily se i redakce rozhlasu a televize a opakované záběry z policejního zásahu na Národní třídě a objektivní zpravodajství napomohly k tomu, že se v naší veřejnosti rozhořel spravedlivý hněv."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera4986
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse