Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Zásada zákazu zneužití správního uvážení

Zásada zákazu zneužití správního uvážení

Kategorie: Právo

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce rozebírá problematiku zásady zneužití správního uvážení ve správním řízení a její aplikaci. Uvádí definici zásad a vypisuje základní zásady činnosti správních orgánů ze Správního řádu. Práce dále informuje, kdy by se každý oprávněný účastník měl zákazem zneužití správního uvážení řízení účinně dovolat jednotného postupu všech správních úřadů ve správním řízení.

Obsah

1.
Úvod
2.
Definice zásad
3.
Správní řád - Základní zásady činnosti správních orgánů
4.
Přiblížení Zásady zákazu zneužití správního uvážení
5.
Rozbor promítnutí zvolené zásady do konkrétních ustanovení druhé části – účastníci řízení a zastoupení - ustanovení o správním řízení zákona
6.
Rozbor promítnutí zvolené zásady do konkrétních ustanovení druhé části správního řádu § 101 Nové rozhodnutí
7.
Závěr

Úryvek

"Rozbor promítnutí zvolené zásady do konkrétních ustanovení druhé části – účastníci řízení a zastoupení - ustanovení o správním řízení zákona č.500/2004 Sb., v platném znění, Správního řádu - § 27 odst. (1) písm. b), odst. (2), odst. (3)

V řízení z moci úřední se řízení nejvíce dotýká osoby, jíž správní akt může založit, změnit nebo zrušit právo nebo povinnost. Účastníky jsou i další osoby, pokud mohou být správním aktem přímo dotčeny ve svých právech nebo povinnostech, případně ti, o nichž to stanoví zvláštní zákon, a v rozsahu, jaký případně vymezí. I platný správní řád v § 14 vymezuje účastníky řízení v několika skupinách, a ačkoliv nespojuje s příslušností k některé z nich žádné důsledky, z formulace tohoto ustanovení vyplývá, že ve správním řízení mohou jako účastníci vystupovat osoby, které jsou řízením dotčeny ve velmi rozdílné intenzitě. Dané zásady nesmí být zneužito v neprospěch jiných osob, žádná osoba nesmí být znevýhodněna, upřednostňována ke škodě jiných osob (související - úkony účastníků-ustanovení § 36), musí být umožněno dotčeným osobám uplatňovat v rámci výkonu veřejné správy jejich práva a oprávněné zájmy, garantované zákonem. Odmítnutí poskytnout jim součinnost tam, kde požadavky jsou nad rámec zákonné úpravy, kdy je třeba rozlišení, kdy jsou požadavky dotčených osob v souladu se zákonem a kdy již překračují jeho rámec, je věcí správního uvážení, které v případě odmítnutí součinnosti odůvodní.

§ 27 odst. (1) písm. b)
citace odst. 1 Účastníky řízení (dále jen „účastník“) jsou
citace písm. b) „v řízení z moci úřední dotčené osoby, jimž má rozhodnutí založit, změnit nebo zrušit právo anebo povinnost nebo prohlásit, že právo nebo povinnost mají anebo nemají.“ konec citace – v této skupině jsou zařazeni účastníci řízení, jejichž zájem na předmětu řízení by měl být nejsilnější. Jejich práva v řízení nejsou ničím omezena ani dotčena. Posouzení, zda konkrétní osoba je účastníkem řízení v rozmezí daného omezení, je věcí správního uvážení správního úřadu"Rozbor promítnutí zvolené zásady do konkrétních ustanovení druhé části – účastníci řízení a zastoupení - ustanovení o správním řízení zákona č.500/2004 Sb., v platném znění, správního řádu - § 27 odst. (1) písm. b), odst. (2), odst. (3)

V řízení z moci úřední se řízení nejvíce dotýká osoby, které správní akt může založit, změnit nebo zrušit právo nebo povinnost. Účastníky jsou i další osoby, pokud mohou být správním aktem přímo dotčeny ve svých právech nebo povinnostech, případně ti, o nichž to stanoví zvláštní zákon, a v rozsahu, jaký případně vymezí. I platný správní řád v § 14 vymezuje účastníky řízení v několika skupinách, a ačkoliv nespojuje s příslušností k některé z nich žádné důsledky, z formulace tohoto ustanovení vyplývá, že ve správním řízení mohou jako účastníci vystupovat osoby, které jsou řízením dotčeny ve velmi rozdílné intenzitě. Dané zásady nesmí být zneužito v neprospěch jiných osob, žádná osoba nesmí být znevýhodněna, upřednostňována ke škodě jiných osob (související - úkony účastníků - ustanovení § 36), musí být umožněno dotčeným osobám uplatňovat v rámci výkonu veřejné správy jejich práva a oprávněné zájmy garantované zákonem. Odmítnutí poskytnout jim součinnost tam, kde požadavky jsou nad rámec zákonné úpravy, kdy je třeba rozlišení, kdy jsou požadavky dotčených osob v souladu se zákonem a kdy již překračují jeho rámec, je věcí správního uvážení, které v případě odmítnutí součinnosti odůvodní."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. Platit převodem z ČSOB a Poštovní spořitelny, službou PaySec 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Rychle, bezpečně a pohodlně.
  Zaplatit za tuto práci přes PaySec >>> Kliknutí na odkaz Vás přesměruje do platebního rozhraní
  Kliknutím na ikonku Vás přesměrujeme do platebního systému, kde si vyberete převod z ČSOB, Poštovní spořitelny nebo platbu PaySec
 5. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera17128
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou, PaySecem nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse