Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Židovské svátky

Židovské svátky

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se věnuje svátkům slaveným u ortodoxních i liberálních židů. Objasňuje význam a původ jednotlivých svátků, předpisy s nimi spojené nebo způsoby jejich oslav.

Obsah

1.
Úvod
2.
Šabat
3.
Roš chodeš
4.
Roš ha-šana
5.
Com gedalja
6.
Jom kipur
7.
Sukot
8.
Simchat tora
9.
Chanuka
10.
Asara be-tevet
11.
Tu bi-švat
12.
Ta’anit ester
13.
Purim
14.
Pesach
15.
Další svátky

Úryvek

"Židovské svátky je podle mě zajímavé téma, protože snad každý zná svátky křesťanské, ale židovské jen malé procento lidí. Tak doufám, že i já se o nich touto cestou něco víc dozvím. A chci se také zmínit o slavení svátku u liberálních židů a ne jen u ortodoxních, i když jejich styl oslav je určitě známější.
ŠABAT: Sobota – den odpočinku. Sedmý den týdne, který je věnován modlitbám a odpočinku. Je připomínkou sedmého dne od počátku stvoření světa, kdy Bůh ustal s tvořením a tento den posvětil. Důležitost plnění předpisů určených pro tento den je zřejmá z toho, že dodržování šabatu je jedním z desatera přikázání. O šabatu je zakázáno pracovat a vykonávat celou řadu činností jako např. zapalovat svíce, vařit, šít, psát, cestovat či manipulovat s penězi. Svátečnímu dni předchází příprava jídla na šabat, úklid domácnosti a slavnostní vyzdobení stolu. Oslavu šabatu začínají v domácnosti ženy zapálením dvou svící, nad kterými pronášejí požehnání. V synagoze je před večerní bohoslužbu přidána modlitba zvaná Kabalat šabat (přivítání šabatu) a liturgie se v řadě věcí liší od bohoslužby všedního dne. Po bohoslužbě se doma koná slavnostní večeře, před kterou otec žehná dětem a poté pronáší požehnání nad vínem, které je nalito ze speciálního poháru, a nad dvěma šabatovými chleby (chala, barches). Večeři doprovází zpěv písní. Při sobotní ranní bohoslužbě se čte ze svitku Tóry a teprve po dodatečné bohoslužbě zvané musaf se může jíst druhé šabatové jídlo. Odpoledne je věnováno studiu, návštěvám či odpočinku. Po odpolední bohoslužbě následuje třetí jídlo doprovázené zpěvy. Šabat je po večerní bohoslužbě ukončen obřadem havdala (dosl. Oddělení), při kterém se pronáší požehnání nad vínem, vonným kořením (besamim) a svící.
Část liberálních židů šabat vůbec neslaví. Do synagogy nejdou, jedí co chtějí, pracují a i cestují. Vlastně to berou jako normální sobotu. Část ho slaví jen lehkým odpočinkem a další část si najde čas na večerní bohoslužbu den předtím a případně na ranní bohoslužbu.
ROŠ CHODEŠ: Začátek měsíce (dosl. Hlava měsíce) připadající na novoluní. Ve starověku byl Roš chodeš svátečním dnem, přinášely se oběti a byla omezena práce. Po zničení Chrámu Roš chodeš svůj původní charakter částečně ztratil a v současnosti se tento den odlišuje od všedního dne především změnami v synagogální liturgii, např. se po ranní bohoslužbě vkládá přídavná modlitba (musaf), podobně jako o šabatu a svátcích, a čte se speciální pasáž z Tóry. V tento den není povoleno se postit. Měsíce v hebrejském kalendáři mají buď 29 nebo 30 dní. Předchází-li měsíc mající 30 dní, jsou Roš chodeš považovány dva dny – poslední den starého a první den nového měsíce.
Liberálové to slaví v podstatě stejně.
ROŠ HA-ŠANA: Nový rok. Svátek, který se slaví 1. a 2. tišri (říjen). Tímto svátkem začíná deset dní pokání, které vrcholí Jom Kipurem, toto období se nazývá Vysoké svátky. Bůh toto dne soudí lidské skutky a rozhoduje, kdo je spravedlivý a kdo je hříšný. Podle tradice je dnem stvoření světa. Pro synagogální liturgii je typické troubení na šofar a používání oděvů a textilní bílé barvy. Zvykem bývá namáčení chleba a ovoce do medu, vyjadřující přání, aby byl začínající rok sladký.
Liberálové chodí v tomto období do synagogy, namáčení chléb i ovoce do medu, oblékají se normálně (maximálně do synagogy si vezmou alespoň část oděvu bílé barvy, např. triko)."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera25578
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse