Seminarky.cz > Životopisy > > > Život a dílo Andyho Warhola

Život a dílo Andyho Warhola

Kategorie: Umělecké obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce provádí životem a dílem jednoho z významných umělců 20. století, Andyho Warhola. Krátce nejprve poukazuje na jeho význam a charakterizuje původ a znaky směru pop artu, jehož byl zosobněním. Jádrem práce je pak barvité pojednání o Warholově životě a umělecké práci v celé jejich šíři. Text zobrazuje Warhola v mnoha podobách od dítěte z přistěhovalecké rodiny po tvůrce světoznámých děl a stejně tak popisuje vývoj v předmětu jeho tvorby. Závěr je věnován odkazu Andyho Warhola a muzeu, které nese jeho jméno.

Obsah

1.
Úvod
2.
Andy Warhol jako jeden z nejvýznamnějších umělců 20. století
3.
Pop art
4.
Umění a život Andyho Warhola
4.1.
Warholovy karpatsko-rusínské kořeny
4.2.
Mladý AW a jeho matka Júlia Warholová
4.3.
New York a reklamní práce
4.4.
Umění a sexualita
4.5.
Raný pop
4.6.
Továrna, šedesátá léta 20. století
4.7.
Warholovy autoportréty
4.8.
Portréty na zakázku
4.9.
Obrazy katastrof a autonehod
4.10.
Andyho filmy a videoprodukce
4.11.
Lebky a Mao: Warhol se vrací k malbě
4.12.
Časopis Interview
4.13.
Střelné zbraně, nože, kříže, symboly dolaru
4.14.
Poznámka
4.15.
Warholův odkaz
4.16.
Muzeum Andyho Warhola
5.
Závěr

Úryvek

"Továrna, šedesátá léta 20. století
Roku 1963 AW přestěhoval svůj ateliér z Upper East Side do centra Manhattanu. Billy Name, fotograf a malíř, který s ním spolupracoval téměř po celá šedesátá léta, vymaloval celý prostor stříbrnou metalickou barvou. Ateliér dostal jednoduché jméno Továrna (Factory). W zde vytvářel větší malby, ale také sochařská a filmová díla s Gérárdem Melangou a dalšími asistenty. Večer se W a jeho suita scházeli v Maxově Kansas City, uměleckém baru na Union Square. Jeho život se vyznačoval frenetickou aktivitou, která pokračovala až do 3. června 1968, kdy ho vážně postřelila psychicky labilní Valerie Solanosová, která kdysi hrála v jednom z W filmů.
Žádný umělec není tolik ztotožňován s pop kulturou jako AW. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že nebyl jen malířem, ale i impresáriem rockové hudby se skupinou Velvet Underground a zpěvačkou Nico, filmařem s vlastní suitou superhvězd, mezi něž patřila Ultra Violet, Taylor Mead, Viva a Joe Dallesandro, a také vydavatelem pozoruhodných grafických listů. Každý, kdo přijel v šedesátých letech do New Yorku, tvrdil, že navštívil Továrnu. Její atmosféra volnosti, excesů a tvůrčí aktivity proměnila tradiční představu o umělcově ateliéru jako podkrovní špeluňky v obraz nekonečného karnevalu, jehož charakteristickými rysy jsou otevřenost, neustálé experimentování a dramatičnost. Svobodný duch Továrny inspiroval celou jednu generaci.
Vraťme se k Velvet Underground. S Warholem si členové skupiny vytvořili blízký vztah a navždy tak změnili tvář světové kultury. Warhol byl producentem jejich prvního alba, které bylo mnohými kritiky označeno nejvlivnější nahrávku všech dob. S Velvet Underground Warhol spolupracoval na The Exploding Plastic Inevitable, multimediální show s premiérou na jaře roku 1966. Premiéra se konala v Domu, starém Polském Národním domě na St. Mark's Place. Na pódiu byli členové skupiny v čele s Gérardem Melangou v černém koženém hávu. Na stěnách místnosti bylo možno shlédnout Warholovy filmy a na pódium se soustředila barevná světla reflektorů. Celkový dojem ze show byl jako na acid tripu, jako halucinace se silou snu. Reakce publika však byla smíšená. Po jednom vystoupení Cher rozzlobeně poznamenala, že "se tomu nic nevyrovná, snad jen sebevražda." Není třeba podotýkat, že Andy byl její ironickou poznámkou nadšen. Spolupráce mezi skupinou a Warholem skončila když Reed nahradil Warhola ve funkci manažera skupiny.
V první Factory Warhol vytváří Červenou Jackii, první ze slavné série. Počátkem roku 1964 Warhol dostává zakázku od architekta Philipa Johnsona, aby vyhotovil nástěnné malby Třináct nejhledanějších mužů pro pavilon státu New York na Světovém veletrhu v New Yorku. V dubnu získává Ocenění nezávislého filmu od časopisu Film Culture a věnuje se sériím autoportrétů. V létě 1965 překvapivě oznamuje, že končí s malováním. Jeho rozhodnutí však není definitivní, neboť začne znovu malovat v roce 1972.
V polovině šedesátých let je dokonce tak populární, že některé školy najímají Allena Midgetta, aby se za Warhola vydával a učil pro ně.

Warholovy autoportréty
Značnou část W tvorby představují portréty, tradiční umění zobrazování osobnosti a identity jedince. Umělec využíval veškeré dostupné materiály a techniky k zamýšlení nad kouzlem mládí a krásy, plynutím času a přítomností smrti. Všechna tato témata pro W nikdy neztratila na důležitosti a objevují se v celé jeho tvorbě.

Portréty na zakázku
AW začal malovat portréty na zakázku počátkem šedesátých let a tato činnost se stala významnou složkou jeho kariéry. Mnohé osobnosti, které maloval, byly známé v mezinárodních společenských kruzích, ve světě umění a zábavy, což jsou oblasti, které W fascinovaly již od mládí a které si ho nyní přisvojily.
Portrétované osoby obvykle přicházely do W ateliéru, kde umělec pomocí Polaroidu vytvořil několik studií. Jednu fotografii potom vybral jako výchozí motiv Ta se poté zvětšila a sítotiskem přenesla na plátno. Před použitím sítotisku W buď plátno natřel akrylovou barvou, nebo nanášel barvu na vytištěný obraz. Někdy obě metody kombinoval. Warhol často vytvářel obrazy v různobarevně interpretovaných sériích.
Za portréty, které maloval na počkání, si účtoval 25 tisíc dolarů. Jeho celkový majetek se odhadoval na desítky milionů dolarů."

Poznámka

Součástí práce není obrazová příloha, na niž v úvodu odkazuje. Podstatné informace jsou zvýrazněny tučně.
Některé pasáže textu jsou volně přístupné na internetu.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera22393
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse