Seminarky.cz > Životopisy > > > Životopisy významných absolventů Gymnázia Uherské Hradiště

Životopisy významných absolventů Gymnázia Uherské Hradiště

Kategorie: Přírodovědné a technické obory, Humanitní a ekonomické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: Gymnázium Uherské Hradiště, Uherské Hradiště

Charakteristika: Seminární práce sleduje život Ing. Josefa Vaculíka a RNDr. Petra Nečase a přináší rovněž méně obsáhlé životopisy některých dalších významných absolventů gymnázia v Uherském Hradišti.

Obsah

1.
Ing. Josef Vaculík
2.
RNDr. Petr Nečas
3.
PhDr. Augustin Čáp, CSc.
4.
Ing. František Vojtásek
5.
Ing. Vladislav Klein, DRSc.
6.
Ing. Alois Helia
7.
Ilja Ulrich
8.
Mgr. Pavel Černuška Ph.D.

Úryvek

"Ing. Josef Vaculík
Narodil se 14. dubna 1957 v Kyjově jako syn Rostislava a Antonie rozené Baroušové. Je druhý nejstarší z osmi sourozenců, dvou dívek a osmi chlapců. Nejvýznamnějším z jeho předků je Martin Vaculík, který byl legionářem v první světové válce v ruských legiích. Dětství prožil v Hostějově u Osvětiman. Do svého současného bydliště ve Starém Městě se odstěhoval až po svatbě ve dvaceti devíti letech. Neměl rád práci na poli, která byla v této době na venkově samozřejmostí. Chodil do školy ve vedlejší vsi, kde byl jeden učitel na tři ročníky a starší žáci učili mladší. Poté navštěvoval školu v Osvětimanech. Je proti rušení škol v malých obcích, protože žáci z nich nemají problémy se zvládnutím dalších škol, čehož je on sám dobrým příkladem.
Na Gymnázium v Uherském Hradišti nastoupil roku 1972. V jeho třídě 1.B se sešel dobrý kolektiv. Odmaturoval 10. června 1976 z českého jazyka a literatury (2), ruského jazyka (1), matematiky (2) a biologie (1). Na stužce měli heslo: „Kdo chce, ten může.“ Velmi rád vzpomíná na výlety do přírody s třídním profesorem Jaromírem Vašíčkem, na jeho včelín na Kudlovské dolině a také na chmelovou brigádu. V letech 1976–1981 studoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, nynější Mendlovu univerzitu, Agronomickou fakultu, obor Fytotechnika. V rámci vyučování měl vojenskou katedru. Byl členem dobrovolných hasičů v Hostějově. Přáním jeho rodičů bylo, aby se stal farářem. Od dětství byl veden k víře, ke které později vedl svou rodinu. Nejvíce ho ale zajímala historie a proto chtěl být archeologem.
První rok po vysoké škole působil jako agronom Státního statku Veselí nad Moravou, v letech 1982–1992 byl agronomem ZD Boršice a dalších devět let ředitelem Zemědělské agentury Ministerstva zemědělství ČR v Uherském Hradišti. Zastával množství veřejných funkcí. Byl členem zastupitelstva Městského úřadu Staré Město u Uherského Hradiště, členem Komoditní rady pro víno Agrární komory ČR, členem Spolku pro obnovu venkova a výboru občanského sdružení Matice Velehradská, Stálé delegace Parlamentu České republiky do Euro-středomořského parlamentního shromáždění, Senátorského klubu Křesťanské a demokratické unie – Československé strany lidové, Dočasné komise Senátu pro posouzení ústavnosti KSČM a Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova. V letech 2002–2004 byl ověřovatelem Volební komise, pozorovatelem Evropského parlamentu a po vstupu České republiky do Evropské unie byl 2 měsíce v Bruselu. Působil jako delegát Euro-středomořského parlamentního shromáždění, jako místopředseda Podvýboru pro dopravu Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a Volební komise. Moderoval seminář na téma Reforma společné zemědělské politiky. V roce 2004 byl jmenován poslancem Evropského parlamentu po vstupu. Je člen KDU-ČSL, celostátní konference KDU-ČSL a OV KDU-ČSL Uherské Hradiště. Za KDU-ČSL byl zvolen roku 2002.
Je spoluautorem několika novel zákonů, autorem odborných článků o zemědělství a financování venkova, organizátor seminářů se zemědělskou tématikou, uspořádal veřejné slyšení na téma blokace církevního majetku, jehož důsledkem se stalo odstartování vypořádání mezi státem a církvemi.
Jeho láskou se stalo zpívání a folklor. Doma uměli zpívat oba rodiče. Zpívali při práci i odpočinku. Za zmínku stojí i zpěv při bohoslužbách v kostele. Na vysoké škole byl členem folklorního souboru Javorina, s nímž během vysokoškolských přehlídek ve Zvolenu potkal Richarda z Walesu, který se stal jeho velmi dobrým přítelem. Javorinu navštěvoval během celého vysokoškolského studia. V souboru Čechovci se seznámil s jeho ženou Jarmilou Bilavčíkovou. Později začal tančit ve Folklorním studiu Buchlovice, kde působí dodnes. Díky folkloru měl možnost navštívit mnoho cizích zemí jako Wales, Rusko, Kubu, Francii, Finsko, Španělsko nebo dokonce Venezuelu. Zpívá také s cimbálovou muzikou z Osvětiman.
Je vášnivý vinař a milovník vína. Vlastní vinohrad a dělá vlastní víno. Tato vášeň se pomalu nastartovala v době, kdy začal chodit na muziky, víno mu narozdíl od piva zachutnalo a tak se o něj začal zajímat. "Ukecal jsem tatínka, aby mi přenechal kousek pole, kde jsem zasadil stovku hlav vinohradu. Začal jsem od úplného začátku a to bylo asi dobře," vysvětluje Vaculík. Je také členem vinařského fondu.
Účastní se kosení luk v Buchlovicích.
K jeho zálibám patří mimo folklor, vinařství a vinohradnictví také fotografování, turistika a cestování. Navštívil Thajsko, Laos, Malajsii, viděl pyramidy v Egyptě a památky po maurech ve Španělsku, procházel země Sandokana a jako doma se cítil ve Slovinsku. Jeho největším zážitkem byla jízda na slonu. Jak mi ale sám řekl: „Nejlépe se cítím doma se svými skvělými dcerami.“
Má dvě dcery. Starší Barbora (1987) je studentkou vysoké školy v Brně a mladší Kristýna (1991) studuje česko-francouzskou sekci Slovanského gymnázia v Olomouci. Obě se věnují folkloru a hudbě.
Ve volném čase s rodinou navštěvuje přírodu, převážně Chřiby, které patří k jeho oblíbeným místům. Každý rok mají doma tradiční zabijačku, při které se stává řezníkem. Dodržují tradice a zvyky, jako např. pomodlení se před společným jídlem. O Vánocích dávají pro štěstí šupinku pod talíř, každý rozlousknou čtyři ořechy, pijí požehnané víno a zpívají koledy u stromečku.
Od roku 2005 pořádá akci nazvanou Srdce na dlani. Je to cyklus benefičních koncertů, k jejichž organizaci jej inspirovala návštěva Španělska. Záměrem těchto vystoupení je přispět na charitativní a dobročinné účely a posílit zejména v mladých lidech vědomí sounáležitosti s opuštěnými a handicapovanými občany. Koncerty probíhají v prostorách Senátu Parlamentu České republiky a v historických zámeckých prostorách v Kroměříži, Uherském Ostrohu, Veselí nad Moravou a Buchlovicích. Návštěvníci koncertů měli doposud možnost slyšet díla významných umělců, z nichž mezi nejznámější patří Leoš Janáček, Johan Sebastian Bach, Bohuslav Martinů, Antonín Dvořák a další. Výtěžek koncertů byl věnován chráněným dílnám Oblastní charity v Uherském Hradišti. V roce 2005 se vybralo dvaatřicet tisíc korun, o rok později téměř dvacet tisíc korun, v roce 2007 více něž dvacet sedm tisíc korun a naposledy čtyřicet tisíc korun. Nad pátým ročníkem převzal záštitu ministr kultury Václav Jehlička. "Cílem je nejen spojit začínající nadané hudební umělce a umožnit jim vystoupení v atraktivních hudebních sálech, ale také ukázat, že i v dnešních mladých lidech je ukryta nejen hudba, ale i šlechetnost a cítění s těmi, ke kterým se osud zachoval nepříznivě," říká senátor Josef Vaculík.
Je také hlavním organizátorem Literární konference o víně, což je akce pořádaná v rámci výstavy vín Folklorním studiem Buchlovice od roku 1944."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24235
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse