Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Změna postavení Číny ve světovém hospodářství - esej

Změna postavení Číny ve světovém hospodářství - esej

Kategorie: Světová ekonomika

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Esej se zaobírá otázkou, zda má Čína předpoklady k tomu, aby mohla stát v čele světových ekonomických mocností. Autor v textu nastiňuje čínský poválečný vývoj, postupný ekonomický růst a neustále se zlepšující hospodářskou situaci. Zmiňuje se o vstupu Číny do různých světových organizací, všímá si její zahraniční politiky a v závěru přináší prognózu britské ekonomky Karen Ward ohledně hospodářského postavení Číny v roce 2050.

Obsah

1.
Historie a čínský hospodářský vývoj
1.1.
Po druhé světové válce
1.2.
70. léta
1.3.
Po roce 1989
1.4.
21. století
2.
Investiční prostředí
3.
Politika vůči zahraničním investorům
4.
Devizové rezervy
5.
Ekonomická situace
6.
Vstup do Světové obchodní organizace
7.
Vstup do G-20
8.
Největší světový exportér
9.
Neustále sílící ekonomika
10.
Rychlý růst
11.
Předpověď Karen Wardové
11.1.
Největší ekonomiky v roce 2050

Úryvek

"V roce 1978 začala Čínská Lidová Republika s reformami, které ji měly více přiblížit zemím ze západu. Rehabilitovány byly oběti z dob kulturní revoluce, zmizela koncepce kolektivizace zemědělství a následně bylo povoleno, aby studenti, či vědci z Čínské Lidové Republiky mohli vycestovat do USA, mohli přijíždět první turisté, ČLR se přihlásila k tržním principům, které byly základním kamenem nového hospodářského uspořádání země – socialistická tržní ekonomika, tím se nastartoval silný ekonomický růst, klesl počet chudoby a vzrostla kupní síla Číňanů, čímž země začala hrát významnou roli ve světovém hospodářství. Některé věci z plánovaného hospodářství však zůstaly nezměněny. Díky tomu, že s ČLR chtělo obchodovat hodně zemí, tak ustoupila i problematika lidských práv, která se však stále porušuje, a proto byla Čína na pár let mezinárodně izolována od světa, ale netrvalo to dlouho a obchodní vztahy byly opět obnoveny. Od roku 1978 se ekonomický výkon země zdesetinásobil, ze 140 miliard dolarů na 1,4 bilionů dolarů.
Po roce 1989 nastala další série důležitých reforem, které umožňovali více pravomocí na místní samosprávy a představitele závodů. Vznikaly i malé soukromé podniky v oblasti služeb, které se soustřeďovaly do velkých měst. Země ztrácela pověst výrobce nekvalitního zboží a místo výroby levného textilu a obuví začala vyrábět složitější výrobky. Nejvýznamnější je však pro tuto zemi zahraniční obchod, protože domácí trh je do velké míry omezen státními omezeními a kupní silou obyvatel. Byly zrušeny tisíce let staré zemědělské daně a podporují se velké projekty, které umožňují rozvoj průmyslu.
Dále se Čína začala zapojovat do mezinárodních organizací. V roce 2001 vstoupila do Světové obchodní organizace (WTO), ale stále trvá porušování autorských práv kvůli plagiátorům a pirátům. Do 21. století vstoupila Čína s ekonomikou překračující hranici deseti procent, což znervózňuje jiné země v Evropě, Asii či Severní Americe, které se bojí konkurence, které se nebude dát čelit.
Čína se spolu s Hongkongem stala třetí nejvýznamnější ekonomikou světa. Západním zemím trvalo přibližně 65 let, než zdvojnásobily průmyslovou produkci na obyvatele, Japonsku přibližně 30 let, ale Číně to trvalo pouhých 10 let. Už v roce 1993 bylo zřejmé, že čínská ekonomická oblast se proti USA, Japonsku a Německu stala „čtvrtým sloupem světového hospodářského růstu“. Předpoklady tvrdí, že se čínská ekonomika stane v nejbližších dvou desetiletích největší na světě a spolu s dalšími asijskými zeměmi se bude podílet na vytvoření největšího ekonomického centra ve světě.
Investiční prostředí Čínské Lidové Republiky se hodně zlepšilo se vstupem do WTO v roce 2001. Zajistilo to veliký příliv investic. Hlavními faktory zde byli například snížení celních tarifů (např.: v zemědělství, průmysl, snížení tarifů některých paliv), liberalizace některých regulovaných sektorů ekonomiky (např.: zlepšený přístup ve službách), zlepšení podnikatelského prostředí, státní administrativa, registrace firem, infrastruktura, pracovní síla, politická stabilita. Negativně však působily faktory jako změny daňové oblasti, sílící lokálni protekcionismus (upřednostňování a ochrana vlastních výrobků před zahraniční konkurencí), podpora domácích firem pouze ve vybraných sektorech, rostoucí mzdové náklady.
Politika Čínské Lidové Republiky vůči zahraničním investicím se také značně zlepšila, protože došlo ke změně důrazu na kvalitu projektů, zjednodušil se systém schvalování projektů, které nevyžadují financování státu, došlo k přesunu některých ekonomických sektorů podle aktuální potřeby regulace. Dále pak se zvýšil důraz na moderní technologie a šetrnější přístup k okolnímu prostředí."

Poznámka

Práce do předmětu Světová ekonomika.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera21737
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse