Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Zneužívání a závislost na psychoaktivních látkách - esej

Zneužívání a závislost na psychoaktivních látkách - esej

Kategorie: Psychologie

Typ práce: Eseje

Škola: Technická univerzita v Liberci Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, Liberec 1

Charakteristika: Práce se formou eseje zamýšlí nad zneužíváním psychoaktivních látek a závislosti a nich. Nejdříve jsou definovány pojmy závislost, psychoaktivní látky a droga. Poté text odpovídá na otázku, proč lidé užívají drogy a jak je užívání drog nebezpečné. Zmiňuje, kdo je zvláště ohrožen užíváním drog. Práce se dále zabývá možnostmi léčby, včetně jejího průběhu a psychoterapie. Závěr informuje o drogové situaci v ČR v roce 2001.

Obsah

1.
Úvod
2.
Závislost na psychoaktivních látkách
2.1.
Definice závislosti
2.2.
Definice psychoaktivní látky
2.3.
Proč lidé ale vlastně sahají po takových látkách, jako jsou drogy?
2.4.
Jaké je obecné vymezení pojmu droga
2.5.
Jaký způsobem je užívání drog nebezpečné?
2.6.
Co se nám vybaví jako první, řekneme-li účinky a následky drog?
2.7.
Kdo je zvláště ohrožen braním a užíváním drog?
2.8.
Jak je možné závislost léčit?
2.9.
Co má ale největší vliv na to, aby člověk našel motivaci k tomu se nechat léčit?
2.10.
Jak samotná léčba probíhá?
2.11.
Co je to psychoterapie je?
3.
Problematiku drog a drogová situace v ČR v roce 2001
4.
Závěr

Úryvek

"Nejprve si definujeme pojmy, se kterými budeme pracovat. První termín, který si definujeme a který je také prvním slovem z názvu naší práce, je závislost. Co je to závislost? Závislost je stav, v němž se člověk není schopen obejít bez určité látky, případně činnosti (Matoušek, 2003, s. 270). Čím se závislost charakterizuje? Má určité příznaky – závislý často cítí velké nutkání si vzít drogu, protože mu pomůže osvobodit se od jeho starostí. Dalším příznakem závislosti, je zvyšování tolerance na drogu - člověk potřebuje stále vyšší množství drogy, aby začala mít určité účinky. Užití drogy negativně ovlivňuje sebeovládání a může vyvolávat abstinenční syndrom v situaci, kdy člověk nemá dostupnou drogu a je u něho zjevné, že po ní touží a potřebuje jí. Druhým termínem, který si definujeme, je psychoaktivní látka. Psychoaktivní látka je látka, která může změnit psychický stav, obvykle subjektivně žádoucím způsobem (Vágnerová, 2003, s. 66). Psychoaktivní látkou je tedy každá droga – extáze, kokain, heroin, pervitin a další.
Proč lidé ale vlastně sahají po takových látkách, jako jsou drogy? Člověk je složitá osobnost, ze kterých se skládá společnost, proto žít v ní je složité a přináší to různé konflikty a problémy. Člověk se snaží již od dob dávných vynalézt něco, co by mu od problémů alespoň na chvíli ulehčilo. Jako jednu z možností útěku z reality vnímá možná právě drogu, která mu alespoň na chvíli učiní svět růžovým, i když propad je obvykle hrozný a prozření z bláhového stavu velmi nepříjemné. Užívání drog u mladých lidí je často ovlivněno snahou zapadnout do party, aby nevyčnívali u vrstevníků. Mladí lidé se často snaží zbavit nudy, která může jejich život naplňovat. Doma nemají zázemí a nic milého je tam nečeká, rodiče s nimi nesdílí život, a tak utíkají k náhradním řešením, jakým je trávení času s drogou, která jim dodá uspokojení nebo otupí jejich psychiku, a oni tak nemusejí přemýšlet. Lidé rádi experimentují a není tomu jinak v této oblasti, hledají nové alternativy. Mladí lidé chtějí působit dospěle a mají pocit, že pokud si dají drogu, jejich prestiž zejména u jejich vrstevníků vzroste. Prestiž možná sice vzroste, ale následky mohou být fatální a nevratné. Období dospívání je spojeno s tvořením nových názorů, s tím, že člověk přijímá normy anebo se jim naopak vzpírá, proto se mladí lidé bouří a dávají najevo své nepřijetí norem, které je svazují a omezují, podle jejich názoru. Mladí se proto chtějí vzepřít společenskému řádu, touží dát najevo, že je svět pro ně možná nepřátelský, že se v něm necítí dobře a nechtějí dodržovat normy, jež jsou podle jejich názoru možná nesmyslné. Ať už jsou to jakékoliv důvody, jedno je jisté – drogy člověka ničí a dokáží z něho učinit trosku, přesto se stále nacházejí lidé, kteří chtějí utéci z reality tímto způsobem, a propad ze světa iluzí do reality pro ně není překážkou.
Zkusme se ale zamyslet ještě nad jednou věcí – jaké je vlastně obecné vymezení pojmu droga. Droga neboli psychoaktivní látka působí na změnu stavu naší psychiky – může to být tedy pro někoho i káva, na které je závislý? Může to být sex, bez kterého daný jedinec skoro nemůže žít a pokud ho nemá, tak dosahuje nevyrovnanosti psychiky a objevují se u něho jisté příznaky, že mu chybí? Může to být internet, počítač, mobil aj.? Tato otázka je nelehká. Budeme-li v pozici, kdy sami na kávě či jiné diskutované věci nejsme závislí, asi řekneme, že droga to je. Budeme-li ale v opačné pozici, kdy na kávě či jiné věci závislí jsme, pravděpodobně si budeme říkat, že v našem případě to závislost ještě není a že káva droga není, že je to jen náš takový ranní rituál ta káva po snídani. Kde je tedy hranice, co ještě je droga a co ne? Hranice si každý musí v tomto stanovit sám, je to na jeho vlastním vědomí s vědomí. Koneckonců, budeme-li mluvit o závislosti na alkoholu, zjistíme, že v počátečním stadium alkoholu se nachází každý z nás, kdo třeba i nepravidelně pije alkohol. Stáváme se tedy vlastně potencionálními závislými lidmi. Kolik z nás si to uvědomuje, jak je hranice mezi závislostí ne nezávislostí na jednu stranu široká a na druhou stranu tenká? Můžeme říci, že pro někoho je představa, že by se stal alkoholikem hrozně vzdálená, ale na druhou stranu nikdo neví, jaké budou naše životní okolnosti a začneme-li v době krize velmi často pít alkohol, stane se pro nás hranice mezi závislostí a nezávislostí velmi úzká, tak jak jsme o tom výše mluvili."

Poznámka

Práce pro předmět Psychopatologie a patopsychologie - Technická univerzita v Liberci, Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, Katedra sociálních studií a speciální pedagogiky.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18639
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse