Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Kuba v období studené války

Kuba v období studené války

Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Hlavním tématem práce je Kuba v období Studené války. Toto období přineslo Kubě mnoho změn, jež započaly vládou pod vedeními Fulgencia Batisty, který byl svržen Hnutím 26. července. V roce 1959 se díky převratu ujal moci Fidel Catro, jež stojí v čele Kuby dodnes. Cílem této práce je objasnit události Studené války související s Kubou, např. Kubánská krize v roce 1962. V práci jsou také objasněny otázky obživy a členství Kuby v Radě vzájemné hospodářské pomoci. Abychom pochopili všechny souvislosti, vysvětleny jsou i události spojené s odvrácením se Kuby od Spojených států a její příklon k Sovětskému svazu v polovině 20. století.

Obsah

1.
Úvod
2.
Události před intervencí USA
2.1.
Osídlování Kuby
2.2.
První hledání nezávislosti 1795 - 1924
2.3.
Zárodky intervence USA 1823 - 1851
2.4.
Zrušení otroctví 1867
2.5.
Války za nezávislost a okupace 1868-1898
2.6.
Americká okupace Kuby 1898 – 1902
3.
Kubánská republika 1902 – 1952
3.1.
Postavení Kubánského obyvatelstva
3.2.
Ekonomická situace v prvních letech republiky
3.3.
Republika během diktatury Gerarda Machada 1925-1933
3.4.
Kuba v rukou revolucionářů
3.5.
Republika naplánovaná Fulgencio Batistou 1934-1952
4.
Vzestup Fidela Castra
4.1.
Útok na Moncadu 1953
4.2.
Přistání Granmy a revoluční válka 1956-1958
4.3.
Fidel Castro přebírá vládu 1959
4.4.
Reakce Spojených států na revoluci
4.5.
Reakce Sovětského svazu na revoluci
4.6.
Kuba se odvrací od Spojených států 1960
4.7.
Invaze exulantů v Zátoce sviní duben 1961
4.8
Akce Anadyr - rozmístění sovětských raket
4.9.
Návštěva Fidela Castra v Sovětském svazu
4.10.
Exodus z Camarioca a lety svobody 1965-1971
4.11.
Kuba po roce 1968
4.12.
„Deset milionů tun“ neboli neúspěch cukru 1970
4.13.
Břežněvova léta 1972 – 1982
5.
K rozpadu Sovětského svazu
6.
Závěr
7.
Zdroje
7.1.
Seznam použité literatury
7.2.
Internet

Úryvek

"4. Vzestup Fidela Castra
4.1. Útok na Moncadu 1953

V padesátých letech se staly kasárna Moncada druhými největšími kasárnami v zemi. V průběhu americké okupace v roce 1898 byly projektovány jako sídlo venkovské gardy. Později se staly symbolem vládní represe. Ke konci dvacátého století byo plánováno změnit kasárna na školu. Avšak kasárenské cely a místnosti zůstaly nezměněné a dodnes jsou svědectvím o krutostech, které v nich probíhaly.
Dne 26. července byl na Moncadu podniknut ozbrojený útok. Vedl jej tehdy šestadvacetiletý Fidel Castro. Už tehdy byl oslňující a schopnou osobností kubánských dějin. Cílem útoku na Moncadu a současně kasárny v Bajamu bylo zmocnění se zbraní z vojenských skladů. Nejhlavnějším cílem ale bylo svržení Batistovy vlády, která přišla k moci převratem předešlého roku. Celá akce však nebyla pořádně naplánovaná a tak je spíše popisována jako katastrofa, která se spíše podobala naplánovanému puči. Při akci bylo několik partyzánů zabito nebo zatčeno a následně popraveno. Jednotka Fidelova mladšího bratra Raúla se podílela na obsazení Justičního paláce, který s kasárnami sousedil. Plán však zkrachoval, když se jednotka musela stáhnout. Ačkoliv se samotný Raúl uchýlil na venkov, čímž unikl následujícímu zabíjení, byl později zajat a postaven před soud. Fidelovi se také podařilo utéci. Za několik dní byl zajat a postaven před soud. Svému osudu unikl, když se mu dostalo pomoci od černošského poručíka z Venkovské gardy, který ho zadržoval na policejní stanici v Santiagu a nikoliv v kasárnách Moncada, kde by pravděpodobně došlo k jeho zavraždění spolu s jinými vězni. Batistovi se nelíbilo, že při akci zemřelo třikrát víc členů armády než povstalců, a tak vydal příkaz: „Za každého vojáka musí být zabito deset vězňů“. V masakru zahynulo na sedmdesát zajatých povstalců. V září následoval s více jak sto obžalovanými v Santiagu soud. Mnoho z místních levičáků nemělo s útokem na Moncadu nic společného. Fidel Castro se jako kvalifikovaný právník ujal obhajoby. Při vystoupení určil za autora tohoto geniálního postupu José Martího, kterého označil za apoštola nezávislosti. Castrova obhajoba byla úspěšná a pouze 26 vězňů bylo shledáno vinnými. I přes tyto okolnosti došlo k odsouzení Raúla Castra k 13 letům vězení. Jelikož se Fidel Castro neobjevil mezi prvními na seznamu obžalovaných, soudní proces s ním probíhal až v říjnu. Dle svědků pronesl dvouhodinový projev, kde odůvodnil své činy a pronesl svůj politický program. Jeho závěrečná slova zněla: „Odsuďte mne, na tom nezáleží. Dějiny mě sprostí viny.“ Ačkoliv došlo k jejich publikaci až později, stala se manifestem Castrova revolučního hnutí. Castrova rétorika neměla velký úspěch a byl odsouzen k 15 letům vězení.
Útok na Moncadu byl sice neúspěšný, znamenal však pro režim výzvu
a položil základy ke vzniku revoluční organizace Hnutí 26. července, které se za necelých šest let dostalo k moci. Akce také proslavila jméno Fidela Castra po celém ostrově.
V listopadu se konaly prezidentské volby. Fulgencio Batista se opět zvolil za právoplatného prezidenta Kuby. Květen roku 1955 znamenal pro Fidela Castra amnestii pouze po dvou letech vězení. Po třech měsících usoudil, že své politické budoucnosti nenabude volební cestou. V červenci roku 1955 odletěl do Mexika, kam se již před ním uchýlil jeho bratr Raúl. Zde mohl začít s výcvikem gerilového vojska.
Během týdne po Castrově příjezdu mu jeho bratr Raúl představil neznámého revolucionáře z Argentiny. Ernesto „Che“ Guevara, tehdy 27 letý, pobýval v Mexiku od předešlého září. Během svého pobytu se spřátelil s hrstkou kubánských exulantů, kteří se tam již vyskytovali. Dne 26. července, při druhém výročí útoku na Moncadu, povečeřel Che Guevara společně s bratry Castrovými. Che Guevarovy zápisky z toho večera popisují Castra jako „mladého muže, inteligentního, velmi sebejistého a s mimořádnou odvahou.“ Guevara také vyjádřil vzájemnou sympatii, které se mu té noci dostalo.
Castro se začínal stávat izolovaným od dění na Kubě, kde jen hrstka lidí sdílela jeho přesvědčení o jeho cestě revolučního boje. Na ostrově mezitím došlo k organizovaní jiných skupin nepřátelských k Batistovi. Studenti z Havanské univerzity se shromáždili do sdružení Federación Estudiantil Universitaria , v čele s José Antonio Echeverríou, který se začal těšit značnému ohlasu. Stejně jako sdružení cukrovarských dělníků a nebo mladých důstojníků, kteří měli v úmyslu obsadit Campo Columbia. V dubnu 1956 byli jejich vůdci prozrazeni a zatčeni.
Postupně Castrovo hnutí začalo mít značnou podporu. Přicházely peníze z Venezuely, USA, kde vedl Che Guevara přednášky a přímo i z Kuby. Potřebné finance získali v květnu. Nyní mohli pronajmout farmu situovanou asi 20 mil od hlavního města Mexika. Farma se stala vhodným místem k tajným shromážděním. Postupně přijížděli další spojenci z dob útoku na Moncadu. Ani v přátelském Mexiku nebylo jednoduché organizovat tajné gerilové vojsko z řad cizinců. V červnu, když na farmě proběhla razie, došlo k zadržení Castra a Guevary. Díky intervenci mexického prezidenta Lázara Cárdenase byli sice propuštěni, ale další výcvik už musel probíhat dále od hlavního města. Značné finanční prostředky od bývalého kubánského prezidenta Pría Socarráse umožnily Castrovi získat malou motorovou jachtu Granma od jednoho Američana žijícího na mexickém atlantickém pobřeží. Koncem listopadu se tak mohli, společně se svými gerilovými bojovníky, v Tuxpánu nalodit. Pluli přes Mexický záliv směrem na Kubu."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

  1. SMS platba (ČR) 65 Kč

    Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

    Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


    V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

    Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
    2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
    3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
    4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
    5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

    Nápověda pro zákazníky Vodafone:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
    2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
    3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
    4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
    5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
    6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
    7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

    Nápověda pro zákazníky T-mobile:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
    2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
    3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
    4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
    5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
    6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
    7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
    8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
  2. Platit kartou 59 Kč

    Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

    Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


    Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

    Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

  3. Koupit za kredity - 55 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
    Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
    JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
    Cena za stažení je pouze 990 kreditů (=55Kč).
  4. SMS platba (Slovensko) - 2,50€
    Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
    Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera9650
    - na telefonní číslo: 8877
    Cena jedné SMS je 2,50€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
    SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
    Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
    Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse