Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Analýza vývoje a hospodářsko-politických souvislostí v oblasti zaměstnanosti - srovnání České republiky a Estonska

Analýza vývoje a hospodářsko-politických souvislostí v oblasti zaměstnanosti - srovnání České republiky a Estonska

Kategorie: Evropská unie, Hospodářská politika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Vysoká škola ekonomie a managementu, a.s., Praha 13 - Stodůlky

Charakteristika: Tato práce se zabývá srovnáním zaměstnanosti dvou států Evropské unie: České republiky a Estonska. První část obsahuje vysvětlení pojmu zaměstnanost, nezaměstnanost a Lisabonská strategie. Stručně pojednává o historii obou zemí, výchozím stavu jejich ekonomik. Dále uvádí obecné informace týkající se vzdělávání v obou zemích. Analytická část je rozdělena na dvě části, kdy jedna se věnuje míře zaměstnaných a druhá míře nezaměstnaných. V obou těchto částech jsou uvedeny tabulky obsahující data pro obě zvolené země s porovnáním ukazatelů EU 15, EU 25 a EU 27. Závěrečná kapitola pojednává o možném budoucím vývoji.

Obsah

1.
Úvod
2.1.
Vysvětlení pojmů
2.1.1.
Zaměstnanost
2.1.2.
Nezaměstnanost
2.2.
Historie
2.3.
Ekonomika – výchozí stav
2.4.
Lisabonská strategie
2.5.
Vzdělávání
3.
Analýza vývoje
3.1.
Vývoj ekonomiky
3.2.
Zaměstnanost
3.2.1.
Míra zaměstnanosti – celkem
3.2.2.
Míra zaměstnanosti – muži a ženy
3.2.3.
Míra zaměstnanosti pracovníků ve věku 55-64 let
3.3.
Nezaměstnanost
3.3.1.
Míra nezaměstnanosti – celkem
3.3.2.
Míra nezaměstnanosti – muži a ženy
3.3.3.
Míra nezaměstnanosti pracovníků mezi 25-74 lety
3.3.4.
Míra nezaměstnanosti pracovníků do 25 let
4.
Závěr

Úryvek

"Z uvedených dat vyplývá, že na počátku sledovaného období měla Česká republika výrazně lepší míru zaměstnanosti. Estonsku se ale díky lepší politice zaměstnanosti podařilo během šesti let s ČR „srovnat krok“. Zatímco v ČR se do roku 2004 zvyšovala míra nezaměstnanosti, a i přes mírný pokles po roce 2004, se nepodařilo dosáhnout na konci roku 2008 stejné hodnoty, jako na počátku sledovaného období. Naopak v Estonsku se růst zaměstnanosti projevoval jako setrvalý trend.
Domnívám, se, že za nepříliš povzbudivými výsledky ČR může být např. značná orientace na automobilový průmysl, který zaměstnává méně kvalifikované pracovníky. Při propadu odbytu a následném propouštění jsou pak tito zaměstnanci jen obtížně zaměstnatelní. Dalším faktorem může být neochota zaměstnavatelů přijímat do pracovního poměru jak čerstvé absolventy, tak osoby nad 50 let.
V důsledku globální ekonomické krize se v průběhu celého roku 2008 se zhoršovaly výsledky hospodaření v mnoha ekonomických kategoriích v obou zemích.
V Estonsku o tom svědčí např. údaje o prudkém poklesu hrubého domácího produktu, nárůstu inflace (s výjimkou posledních dvou měsíců), růstu nezaměstnanosti, pokles tempa růstu exportu a zahraničních investic, poklesu domácí poptávky a nepřiměřeného růstu průměrné hrubé mzdy ve srovnání s růstem produktivity práce. Míra nezaměstnanosti (pro stáří 15-74 roků) v roce 2008 vzrostla na 5,5 % a je reálný předpoklad dalšího růstu. Vzhledem k značnému poklesu výkonnosti hospodářství je docela dobře možné, že se naplní předpověď Ministerstva financí, a tedy míra nezaměstnanosti v roce 2009 bude 12,2 %, respektive v roce 2010 bude vrcholit na 15,6 %.
V České republice sice statistici předpovídali konec recese , avšak podniky na začátku prosince 2009 ohlásili, že propustí přes 50 tisíc lidí.
Každá země se snaží finanční krizi zvládat různými způsoby. Česká republika například namísto slibovaného zvýšení mezd státních zaměstnanců ohlásila stagnaci platů státních zaměstnanců. Jedním z kroků na podporu nezaměstnaných je příprava kurzů, a to buď jazykových a nebo počítačových. Projekt se bude týkat zhruba 800 tisíc osob, kteří dostanou příspěvek 5000 korun, a to pro lidi mezi 25-64 let, kteří žijí mimo Prahu. Je to jen kapka v moři, neboť volných pracovních míst v prosinci 2009 bylo evidováno 33 tisíc a nových nezaměstnaných 53 tisíc. Stav nezaměstnaných v prosinci 2009 byl již 509 tisíc.
Česká republika zvolila jako hlavní „bojovou taktiku“ proti finanční krizi zadlužení státu – zvýšení schodku státního rozpočtu, které je nejhorší v její celé historii. Čeští experti představili několik opatření proti krizi, a to například zkrácení pracovního týdne, stop zneužívání dávek, čerpání z fondů EU, dohled nad koncerny, 50 tisíc nových bytů s nízkým nájemným, boj s korupcí a snížení administrativní zátěže podnikatelů. Z těchto opatření však zatím žádné nebylo uskutečněno.
I Estonsko má problémy dodržet svou dosud vyrovnanou bilanci státních rozpočtů. Nutné snížení výdajů škrty v rozpočtu se bude uskutečňovat obtížně už jenom z toho důvodu, že mnohá opatření již byla použita. Jednou z výhod Estonska je však fakt, že v předcházejících letech, během hospodářského boomu, se elity Estonska nenechaly strhnout k bezhlavému utrácení přebytků rozpočtu, ale vytvářely dnes tak potřebné rezervy, kterými mohou poněkud mírnit dopady ekonomické krize. Nicméně zlepšení situace a obrat ke kladnému růstu HDP se očekává nejdříve v roce 2011, záleží však zejména na obratu v růstu zahraniční poptávky. Co se týče přijetí jednotné měny euro, bude velká snaha uskutečnit termín přijetí ne později než 1. ledna 2011.
Srovnání obou zemí navzájem i s dalšími zeměmi EU bude zajímavé v roce 2010, kdy již bude možné porovnat, jak účinná byla opatření proti důsledkům globální finanční krize."

Poznámka

Čistý text dosahuje cca 12 stran. Práce obsahuje tabulky, grafy a vlajky.
Práce pro předmět Makroekonomie a hospodářská politika - Vysoká škola ekonomie a managementu, Praha.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera19125
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse