Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Anšlus Rakouska

Anšlus Rakouska

Kategorie: Historie, Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tématem seminární práce je anexe Rakouska Německou říší v roce 1938. Podává přehled o situaci v Rakousku za první republiky, poukazuje na vnitropolitické a zahraničněpolitické faktory, které vedly k anšlusu, a sleduje jeho průběh. Po přiblížení zisků a ztrát spojených s anexí nabízí autorka v závěru souhrn nejvýznamnějších momentů textu.

Obsah

1.
Úvod
2.
První republika
3.
Vnitropolitické příčiny anšlusu
4.
Zahraničněpolitické příčiny anšlusu
5.
Anšlus
6.
Zisky a ztráty
7.
Závěr

Úryvek

"1. První republika
Porážka Rakousko-Uherska v první světové válce znamenala pro Rakousko nový začátek. Přechod od mocnosti k malému státu však s sebou přinesl řadu negativních skutečností, jako například omezil pracovní příležitosti, prohloubil rozdíly mezi městem a venkovem, dal vzniknout nevraživým politickým sporům. Výrazně se začal pociťovat i problém rakouské národní identity. Elity i obyčejní lidé byli přesvědčeni, že Rakousko nemá vyhlídky na svébytnou existenci. Nedůvěřovali v jeho schopnost udržet se jako stát, hospodářsky se rozvíjet, a otevřeně vyjadřovali touhu připojit Rakousko k Německu, což se posléze projevilo i na vyhlášení „Německého Rakouska“.
Nedůvěru vůči nově vzniknutému státu prohloubila i saintgermainská dohoda z roku 1919, podle níž muselo Rakousko nést odpovědnost za následky války. Obyvatelé byli rozhořčeni taky nad ztrátou pohraničních oblastí (zejména Jižního Tyrolska) a článkem 88, který zakazoval sjednocení s Německem bez souhlasu rady Spojených národů.

2. Vnitropolitické příčiny anšlusu
Rakousko se za první republiky potýkalo s řadou hospodářských problémů. Jednou z příčin byl i pomalý hospodářský rozvoj země. Vídeň a Dolní Rakousy byly průmyslovou částí, zatímco zbylé spolkové země se zaměřovaly na zemědělství. Nový stát se mj. pod vlivem rozbití integrovaného hospodářského prostoru habsburské monarchie potýkal s hlubokými hospodářskými potížemi, nedostatkem jídla, zhroucením státních financí, vysokou nezaměstnaností a v neposlední řadě i vysokými cly na zboží dovážené ze sousedních států. Vypuknutí světové hospodářské krize a s tím spojený pád největší rakouské banky Creditanstalt v roce 1931 ještě prohloubily nepříznivé podmínky a posílili volání po anšlusu.
Druhým velkým problémem v tomto období byla vládní nestabilita. Od října 1918 do července 1934 se v Rakousku vystřídalo 23 vlád a 12 kancléřů. Narůstaly konflikty mezi „rudou“ Vídní, kde byli v největším počtu zastoupeni sociální demokraté, a venkovem, jenž patřil křesťanštím sociálům. Rozpoutal se politický boj, v kterém se nedbalo na dodržování demokratického režimu v zemi, ale soustřeďoval se na sobecké zájmy. Obě strany využívaly v bojích ozbrojené složky - křesťanští sociálové Heimwehr a sociální demokraté Schutzbund - a podněcovaly tak vzájemnou nenávist. Situace vyvrcholila v létě 1927, kdy si hromadné demonstrace a stávky vyžádaly 86 mrtvých a 744 zraněných.
Volby do Národní rady v roce 1930 skončily porážkou křesťanských sociálů, kteří se poklesu své popularity zalekli tak, že se dalším volbám chtěli za každou cenu vyhnout. To se jim podařilo, protože v roce 1930 se v první rakouské demokratické republice volilo naposledy. Po krátké vládě Otta Endera a Karla Buresche byl Engelbert Dollfuss, ministr zemědělství a lesnictví v období Bureschovy vlády, požádán, aby se chopil funkce kancléře. O tento úřad neměl nikdo zájem, protože vláda měla ve sněmovně většinu jenom jednoho hlasu. Dollfuss se i navzdory tomu chopil příležitosti a 20. května 1932 se stal kancléřem.
Po zmatcích při zasedání parlamentu 4. března 1933 podal Dollfuss návrh na demisi vlády a zažádal o jmenování podle zmocňovacího zákona. Prezident Wilhelm Miklas kancléři vyhověl a tak se 8. března stalo Rakousko autoritativní diktaturou. Právě tato skutečnost se stala impulsem pro zahraniční spolupráci Rakouska s Itálií."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera22999
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse