Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Asijská měnová krize v letech 1997 a 1998

Asijská měnová krize v letech 1997 a 1998

Kategorie: Burzy a cenné papíry

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Masarykova univerzita Ekonomicko-správní fakulta, Brno-Pisárky

Charakteristika: Práce pojednává o asijské měnové krizi, která proběhla v letech 1997 a 1998 ve státech jihovýchodní Asie. Je zde rozebrána ekonomická situace jednotlivých států, které byly krizí zasaženy, před vznikem krize, dále příčiny, počátek, průběh a důsledky této krize. Na závěr je asijská finanční krize srovnána s finanční krizí z roku 2008 a to z pohledu vývoje HDP zasažených států a vývoje burzovních indexů v těchto státech.

Obsah

Úvod 3
1
Situace před začátkem měnové krize 4
1.1
Jižní Korea 4
1.2
Singapur 4
1.3
Hongkong 4
1.4
Čínská republika (Taiwan) 4
1.5
Indonésie 4
1.6
Thajsko 4
1.7
Filipíny 5
1.8
Malajsie 5
2
Počátek a příčiny krize 5
2.1
Počátek měnové krize 5
2.2
Příčiny měnové krize 5
3
Průběh a konec měnové krize 6
4
Důsledky měnové krize 7
5
Srovnání s finanční krizí roku 2008 8
5.1
Nezaměstnanost 8
5.2
Růst HDP 9
5.3
Burzovní indexy 10
Závěr 11
Seznam použité literatury 12

Úryvek

"Počátky ekonomického rozvoje v Asii lze pozorovat již na počátku 60. let 20. století. V tomto období začaly dosahovat nově industrializované země nadprůměrného ekonomického růstu. Jednalo se obzvláště o asijské tygry, mezi které patří Jižní Korea, Singapur, Hongkong, a Čínská republika (Taiwan). Následně se k těmto státům v 70. letech přidaly další rozvíjející se trhy (emerging markets), jako Indonésie, Thajsko, Filipíny a Malajsie.
1.1 Jižní Korea
V létě roku 1953 skončil válečný konflikt, kterého se země účastnila a který se na ekonomické a sociální situaci země výrazně podepsal. I přesto byla země schopna už pár let po válce dosahovat příznivých ekonomických výsledků. Tomuto stavu velice napomohl diktátor Pak Čong-hui, který byl mezi lety 1963 a 1979 také prezidentem. Ačkoliv omezoval svobody lidu, prosazoval silně exportní politiku a rozvoj infrastruktury, který byl financován z japonského kapitálu. Díky dobře položeným základům byla ekonomika schopna prudce růst i v dalších letech. Toto období se nazývá jako zázrak na řece Hangang.
1.2 Singapur
Až do roku 1965 se jednalo o britskou korunní kolonii. Díky této skutečnosti se zde velice rozvíjela námořní doprava, která ze Singapuru vytvořila jeden z největších přístavů v Asii. Díky této skutečnosti a díky vládě tehdejšího ministerského předsedy a ministra financí Goha Keng Sweeho, začal Singapur rychle ekonomicky růst.
1.3 Hongkong
Hongkong byl až do 30. června roku 1997 britskou korunní kolonií stejně jako Singapur. Od 1. července se však navrátil pod správu Čínské lidové republiky. Rozvoji této ekonomiky pomohl přiliv levné pracovní síly z ČLR a rozvoj textilního průmyslu.
1.4 Čínská republika (Taiwan)
Od roku 1912 až do roku 1949 vládla politická strana Kuomintang celé Číně. Po prohrané válce o moc s komunistickou stranou následoval odliv příslušníků a následníků této strany na Taiwan. Díky přílivu levné pracovní síly, zavedení rozsáhlých ekonomických reforem a rozvoji exportu, Taiwan dosáhnul rychlého ekonomického růstu.
1.5 Indonésie
Až do roku 1949 byla dnešní Indonésie, tehdejší Nizozemská východní Indie, pod nadvládou Nizozemska. Kvůli nezkušené vládě v 60. letech se značná část obyvatelstva dostala pod hranici chudoby, dokonce došlo i na hladomor. Nová vláda v čele s prezidentem Suhartem byla schopna prosadit množství ekonomických reforem, díky kterým se například snížila inflace a stabilizovala měna. Jelikož byla Indonésie v 70. letech členem sdružení OPEC, tak ropné škody jejímu exportu velice prospěly. V 80. letech se v zemi nejvíce rozvíjel výrobní sektor.
1.6 Thajsko
Po druhé světové válce nebyla země v dobrém stavu a směrem k příznivějšímu vývoji jí nepomáhal ani vnitřní politický spor mezi dvěma hlavními stranami. Až nástup vlády Srindiho Dhanarajata způsobil příliv peněžních prostředků ze Spojených států amerických výměnu za podporu vojenských jednotek v oblasti Indočíny. V dalších letech se thajská vláda snažila zaměřit na podporu exportu a turismu, které byly a jsou pro tamní ekonomiku stěžejní. Příliv zahraničního kapitálu z Japonska ekonomický růst země také velice podpořil.
1.7 Filipíny
Situace na Filipínách po druhé světové válce byla oproti ostatním zemích regionu dobrá. V polovině roku 1946 získaly Filipíny nezávislost na Spojených státech amerických. Ekonomika však za vlády tehdejšího diktátora Ferdinanda Marcose trpěla nízkým ekonomickým růstem. Tento trend se obrátil až v 90. letech díky programu ekonomické liberalizace.
1.8 Malajsie
Až do roku 1963 byla Malajsie kolonií britského království. Na počátku své nezávislosti ekonomika Malajsie těžila z vývozu svých hlavních komodit: porcelánu, koření, cínu, kaučuku a palmového oleje. Podobně jako v ostatních zemích regionu, Malajsii k ekonomickému růstu dopomohly zahraniční investice ze strany Japonska. Tyto investice vedly do zemědělství a do těžebního průmyslu, které se staly oporou Malajského hospodářství."

Poznámka

Práce obsahuje grafy o rozsahu cca 3 stran.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera31245
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse